Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajnosti nasbíraly deset nominací na České lvy

  21:02aktualizováno  21:43
Celkem deset nominačních "zářezů" na filmové ceny Český lev má na svém kontě snímek Alice Nellis Tajnosti. Jen o jednu nominaci méně ukořistily favorizované Vratné lahve Jana Svěráka.

Český lev - Alice Nellis - nominační večer filmových cen, Lucerna Praha (9. února 2008) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"Jsem ráda, že Tajnosti mají ohlas - to chce asi každý režisér. Mám radost i z toho, že ti, které jsem přizvala ke spolupráci, se tu objevili," uvedla režisérka Tajností Alice Nellis.

Režisér Vratných lahví Jan Svěrák byl zároveň i producentem Tajností. Přiznal, že větší vztah má pochopitelně k filmu, který režíroval, protože u něj byl od začátku až do konce, a Tajnosti označil také za "malou domů".

Oba filmy současně vládnou všem hlavním kategoriím. Šanci mají na trofej za nejlepší film, kde se k nim přidává snímek Jiřího Vejdělka Václav, stejná sestava má šanci na úspěch i v klání o cenu za nejlepší scénář.

Český lev - Jan SvěrákO nejlepší režii a kameru pak svede boj kromě Tajností a Vratných Lahví i film Petra Nikolaeva podle povídek Jana Pelce ...a bude hůř.

"Byli jsme outsidery této soutěže - rozpočtem, způsobem promítání i obsazením neherců. Velkou úctu mám ke členům filmové akademie, kteří nám dali hlas. Je to přeci jen šokující téma, snímek, ve kterém se mluví pořád sprostě," uvedl Nikolaev.

Za ženský výkon v hlavní roli je navržena Daniela Kolářová za roli ve Vratných lahvích, Iva Bittová za Tajnosti a Marion Cotillard, která zaujala coby Edith Piaf. Za výkony ve vedlejší ženské roli byly nominacemi odměněny Zuzana Bydžovská (Gympl), Anna Geislerová (Medvídek) a Martha Issová (Tajnosti).

Sošku za hlavní mužský výkon si mohou odnést Zdeněk Svěrák za roli ve Vratných Lahvích, Ivan Trojan za kreaci ve filmu Václav nebo Karel Roden za Tajnosti. Ve vedlejších mužských rolích zaujali Jan Budař (Václav), Pavel Landovský (Vratné lahve) a Boleslav Polívka (ROMing). 

foto PŘEHLED NOMINACÍ ČESKÝ LEV 2007
kdo v jakých kategoriích může uspět?

Slavnostní vyhlášení Českých lvů pod moderátorským dohledem Jaroslava Duška se v pražské Lucerně uskuteční 1. března.

Český lev - Ester KočičkováNominačním večerem v kině Lucerna prováděla Ester Kočičková, obklopená čistě pánskou společností - kromě dvou "hostesů" jí sekundoval příležitostný moderátorský suplent Stanislav a dvorní skladatel a klavírista Lubomír Nohavica.

V kategorii o nejlepší hudbu vedle sebe hlasující členové České filmové a televizní akademie postavili osvědčeného "sběrače" Českých lvů Jana P. Muchowa, který svými kompozicemi doprovodil film Václav, kapelu Buty za hudbu k Tajnostem a autory skladeb použitých v koprodukčním dramatu Václav.
 
Své želízko v ohni má i animovaný povídkový horor Jedné noci v jednom městě, a to v kategorii výtvarný počin. Soupeře má jen jednoho, byť s dvojitou šancí; za snímek ...a bude hůř mají šanci Petr Pištěk, Tomáš Kuča a Martin Novotný za architekturu a výpravu a Simona Rybáková za kostýmy.

V "technických" kategoriích zvuk a střih Tajnosti a Vratné lahve figurují také. V té první jmenované s nimi soupeří Edith Piaf, v té druhé má opět šanci film ...a bude hůř.

Rozdávaly se první ceny
Ke svým držitelům se zároveň dostaly první ceny. Cenu filmových kritiků předala Mirka Spáčilová z MF DNES režisérce Alici Nellis za Tajnosti.

Český lev - Marek Epstein a Jiří HubačTřetí místo v ceně Sazky, ktrerá se tradičně udílí za nerealizované scénáře. získal Marek Epstein za text nazvaný Krávy. "Je to film o tom, jak to vypadá, když se přemnoží volové," řekl Epstein. Stříbrnou pozici porota udělila matadoru české scénáristiky Jiřímu Hubačovi za Miss Sarajevo.

Cenu čtenářů časopisu Premiere předal herec Tomáš Matonoha. Čtenáři nominovali Gympl, Tajnosti a Vratné lahve. A právě poslední jmenovaný titul si jejich přízně užil nejvíce. Svěrákovský film vyhrál i novou kategorii legálně nejstahovanější film.

Český lev - Martin Kaiser s cenou za plakát ... a bude hůřFotograf Jan Saudek předal trofej za nejlepší filmový plakát. Ta pak putovala do rukou karlovarského výtvarníka Martina Kaisera za vizuál ke snímku ...a bude hůř.

Své ceny se dočkal i zahraniční film. Akademici nominovali rumunské drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, španělsko-americký snímek Miloše Formana Goyovy přízraky a černou komedii Kurz negativního myšlení - té se nakonec jediné udělelné sošky Lva během nominačního večera dostalo.

Cenu předával herec a cimrmanolog Jan Kašpar, kterého zranění před dvaceti lety upoutalo na vozík.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

O České lvy se s 11 nominacemi poperou Protektor a 3 sezóny v pekle

Marek Najbrt přebírá ocenění za film Protektor

Do pražského kina Lucerna se vrátil Český lev. Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3...

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

Moderátor Českých lvů Jan Budař se Zuzanou Bydžovskou

Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních...

Chudík: Kawasakiho růže je nádherná tečka za mým hereckým životem

Český lev za rok 2009 - Ladislav Chudík - Praha, 6. března 2010

Za film Kawasakiho růže bodovali dva herci, vedle Daniely Kolářové i slavný seriálový "doktor Sova", slovenská legenda...

Najdete na iDNES.cz