Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českého lva za nejlepší film získaly Tajnosti

  20:24aktualizováno  22:04
Český lev skončil remízou. Nejlepším filmem se staly Tajnosti, které z deseti nominací získaly dvě trofeje. Po třech získaly Vratné lahve a koprodukční Edith Piaf.

"Šetřete potleskem, budete ho potřebovat," zahájil slavnostní předávání v pražské Lucerně Jaroslav Dušek, který se po několika letech opět vrátil k moderování ceremoniálu.

Na pódium ho uvedla mladá herečka Ivana Uhlířová, kterou Dušek pasoval do role "asistenta". "Zdravím všechny diváky, kterým nevypadl proud," otřel se hned na začátku Dušek o kalamitu, kterou v soboru způsobila vichřice Emma.

foto KDO ZÍSKAL LETOS ČESKÉ LVY
přehled vítězů a všech nominovaných

A šlo se hned na věc. Ministr kultury Václav Jehlička předal cenu Vojtěchu Jasnému za celoživotní přínos českému filmu. Ministr režiséra označil za "rytíře" české kinematografie.

Český lev - Vojtěch Jasný"Pokud má být v budoucnu český film i filmem světovým, potřebuje více takových, jako je pan Jasný," mínil ministr. "Ještě jsme živí, já se vrátím s novým filmem, už se na něm pracuje," slíbil ve své děkovné řeči režisér.

"Tento večer by měl být ladný a měl by ukázat, že filmaři jsou si schopni přát úspěch," vysvětli pak Dušek změněnou koncepci předávání cen. Na pódium před publikum tak měli předstoupit všichni nominovaní v daných kategoriích.

Po Oscaru i Český lev
Ovšem třeba při vyhlašování kategorie nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli se do Lucerny nedostavila ani jedna z nominovaných. "To víte, herečky. Mají spoustu práce," glosoval Dušek, který nakonec vítězku sám vyhlásil.

Vítězkou se nakonec stala čerstvá držitelka Oscara Marion Cotillardová za postavu Edith Piaf ze stejnojmenného filmu, která porazila Ivu Bittovou a Danielu Kolářovou.

Za Cotillardovou, která točí v USA s Johnnym Deppem, cenu převzala přítelkyně Pavlína Němcová, jež v Edith Piaf ztvárnila roli americké novinářky.

Francouzský film, na němž se koprodukčně podíleli i čeští filmaři, si připsal ještě další dvě sošky. Nejlepší zvuk vyhrál Laurent Zeilig, za hudbu získala Lva trojice autorů Becky Bentham, Edouard Dubois a Christopher Gunning.

Dvě herecké sošky pro Václava
Český lev - Ivan TrojanNejlepším hercem se stal Ivan Trojan za roli ve filmu Václav. Druhou sošku pro tento snímek získal Jan Budař, který vyhrál nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Na jeviště Lucerny doběhl na poslední chvíli.

"Ze srdce bych ho přál jak Bolku Polívkovi, tak Pavlu Landovskému," řekl Budař. "Tak jim ho dej!" vyzval ho Dušek a skutečně - Budař svou trofej přepustil Pavlu Landovskému.

V kategorii ženský herecký výkon ve vedlejší roli se setkaly Martha Issová (Tajnosti), Zuzana Bydžovská (Gympl) a Anna Geislerová (Medvídek). Vítěznou Bydžovskou, která zrovna hrála v divadle, zastupovala její maminka. "Zuzana děkuje všem, kteří jí fandili," vzkázala.

Vratné lahve versus Tajnosti? Remíza
Celkem tři sošky dostaly Vratné lahve, první za divácky nejúspěšnější film. Janu Svěrákovi gratuloval producent Ondřej Trojan zastupující komedii Medvídek a Tomáš Vorel junior reprezentující snímek Gympl.

Český lev - Zdeněk Svěrák"Děkuji synovi, že mě, sice dost drasticky, nutil ten scénář předělat," vzkázal při druhé radosti za nejlepší scénář jeho autor Zdeněk Svěrák.

Svěrák mladší si pak vyzvedl cenu za nejlepší režii a na jevišti hned zůstal, protože následovala nejočekávanější kategorie - nejlepší film. Jan Svěrák produkoval jak Vratné lahve, tak Tajnosti. Po boku mu stál kolega Eric Abraham a "soupeř", zástupce společnosti Buc-Buc film, který zaštítil snímek Václav.

A Tajnosti, které předtím získaly jedinou cenu za kameru Ramunase Greičiuse, zvítězily. "Měls to dobře políčeno," gratuloval Janu Svěrákovi Dušek. "Moc gratuluji Alici Nellis, pojď sem!" smál se Svěrák.

Ve svižném tempu
Sošku za nejlepší výtvarný počin si vzápětí odnesl Jan Balej za výtvarný počin - zúročil tak šestiletou práci na animovaném snímku Jedné noci v jednom městě. Nejlepší střihačské "nůžky" měl dle verdiktu akademie Jiří Brožek ve filmu ..a bude hůř.

Během večera bylo vyhlášeno i první místo v Ceně Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář. Z finanční odměny, šperku a obřího diplomu se tak radoval Zdeněk Mahler za text Nokturno. "Nepřestávám se od vás učit, poděkování patří vám všem," vzkázal Mahler filmařům v publiku.

Předávání cen od začátku nabralo velmi svižné tempo. "Pánové, my to tu předáváme rychleji, než si stihneme popovídat," žertoval Dušek. Ceremoniál zpestřoval nevidomý chlapec Robert Lombino, který během večera hrál různé melodie včetně filmových. Zazněla i oscarová skladba Falling Slowly od Glena Hansarda a Markéty Irglové, kteří na ceremoniál nedorazili.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Přijde si Jana Brejchová pro Českého lva? Dva z nominovaných už se omluvili

Jana Brejchová

Jeden z každoročních vrcholů Českých lvů, ocenění za přínos filmu, má zatím nejasnou podobu. Letošní nositelka čestné...

Odcházení Václava Havla získalo dvanáct nominací na Českého lva

Nominační večer filmových cen uváděla v sobotu 4. února v Praze dvojice Ester

Nejvíce nominací na České lvy získaly snímky debutujících režisérů. Odcházení Václava Havla, které má dvanáct nominací,...

Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku

Český lev za rok 2009 - tvůrci filmu Protektor (herečka Jana Plodková, střihař Pavel Hrdlička a režisér Marek Najbrt)

Dlouho vyrovnaný souboj o České lvy nakonec drtivě vyhrál Protektor režiséra Marka Najbrta. Ten si z pražské Lucerny...

Najdete na iDNES.cz