Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Favoritem Českých lvů je Michálkův Sekal

  17:08aktualizováno  17:08
Nominace na výroční filmové ceny Český lev a první trofeje rozdané v pražském kině Blaník jasně naznačily, se kterými ze čtrnácti loňských snímků se dá počítat při vyhlašování vítězů, vysílaném 27. února v přímém přenosu České televize.

Nejvyšší počet nominací - třináct - získal v hlasování členů České filmové a televizní akademie "sedlácký western" Je třeba zabít Sekala, navržený k nominaci na Oscara.

Zároveň už včera Sekal dostal cenu filmových kritiků a z ankety čtenářů časopisu Cinema vyšel jako druhý - za vítězným válečným dramatem Zachraňte vojína Ryana a před "bronzovým" Titanikem. Spielbergovu Ryanovi, horkému kandidátu na Oscara, patří také první zveřejněný Český lev - za nejlepší zahraniční film. Plyšový lev, "anticena" kritiků pro nejméně oblíbený film, putuje k Radimu Špačkovi za Rychlé pohyby očí.

Premiérová cena akademie pro nejlepší filmový plakát pak připadla Michalu Cihlářovi za plakát k Posteli.

"Musím přiznat, že osobně mne na výsledcích nominačního večera nepřekvapilo tentokrát vůbec nic - kromě náhlé chřipky Petra Vacka, za kterého moderování narychlo převzala Martina Menšíková," poznamenal výkonný ředitel akademie Petr Vachler, který s trochou lítosti postrádal v nominacích na nejlepší zahraniční film svého koně, retrodetektivku L. A. - Přísně tajné. Ryan ve finále porazil jiné kandidáty: americkou komedii Lepší už to nebude a britský příběh jednoho dne Zimní host.

Na domácí půdě padala vesměs očekávaná jména. Pouze čtyři tuzemské filmy ze čtrnácti titulů s výrobním datem 1998 nedostaly ani po jedné nominaci - nicméně do bojů v rozhodujících kategoriích zasáhnou prakticky tři snímky. V kategorii nejlepší film roku byly nominovány tituly Co chytneš v žitě, Je třeba zabít Sekala a Postel, o cenu za nejlepší režii soutěží tvůrci týchž filmů - Roman Vávra, Vladimír Michálek a Oskar Reif. Rovněž Český lev za nejlepší scénář připadne některému z autorů této trojice děl.

Rozložení sil nahrává mladším filmařům: třináct nominací pro Sekala, což je třetí Michálkův film, šest pro Reifovu prvotinu Postel a pět pro další debut, Vávrovo Co chytneš v žitě. Pasti, pasti, pastičky režisérky Věry Chytilové byly navrženy ve třech kategoriích; po dvou nominacích získaly pohádka Jezerní královna, koprodukční Rivers of Babylon a snímek Minulost. Jediné želízko v ohni mají rovněž tři filmy - Mrtvej brouk, Stůj, nebo se netrefím! a Čas dluhů.

Národnostně kuriózní souboj se odehraje mezi herci v hlavní roli: Slovák Andrej Hryc, nominovaný za slovensko-český snímek Rivers of Babylon, potká dva polské kolegy, Boguslawa Lindu a Olafa Lubaszenka, představitele titulních hrdinů v Sekalovi.
Nejlepší herečka v hlavní roli vzejde z trojice Vlasta Chramostová (Sekal), Iva Janžurová (Co chytneš v žitě) a Zuzana Stivínová (Pasti, pasti, pastičky), totožnou sestavu filmů zastupují herci nominovaní za vedlejší roli - Jiří Bartoška, Václav Jakoubek a Miroslav Donutil.

Zajímavé klání slibují herečky ve vedlejší roli, kde se sešly "sekalovská" Polka Agnieszka Siteková, Tatiana Vilhelmová z Času dluhů a hvězda prvorepublikových filmů Sylva Langová, která se po půlstoletí vrátila na plátno ve filmu Postel. Za černobílou kameru Postele byl nominován Igor Luther, který najde jediného soupeře v Martinu Štrbovi, navrženém na kameramanskou cenu hned za dva různé filmy.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

O České lvy se s 11 nominacemi poperou Protektor a 3 sezóny v pekle

Marek Najbrt přebírá ocenění za film Protektor

Do pražského kina Lucerna se vrátil Český lev. Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3...

Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

Moderátor Českých lvů Jan Budař se Zuzanou Bydžovskou

Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních...

Chudík: Kawasakiho růže je nádherná tečka za mým hereckým životem

Český lev za rok 2009 - Ladislav Chudík - Praha, 6. března 2010

Za film Kawasakiho růže bodovali dva herci, vedle Daniely Kolářové i slavný seriálový "doktor Sova", slovenská legenda...

Najdete na iDNES.cz