Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČT sesbírala třicet nominací na České lvy

  15:38aktualizováno  15:38
Filmové soutěži Český lev, jejíž vítězové budou vyhlášeni v přímém přenosu České televize z pražské Lucerny, přidají lesku zahraniční hosté. Nejsilnější, čtyřčlenná sestava přijíždí z Polska a patří k nejžhavějšímu favoritovi cen, snímku Je třeba zabít Sekala ověnčenému třinácti nominacemi.

Nejsilnější, čtyřčlenná sestava přijíždí z Polska a patří k nejžhavějšímu favoritovi cen, snímku Je třeba zabít Sekala ověnčenému třinácti nominacemi.

Za Sekala se v kategorii nejlepší mužský herecký výkon utkají Olaf Lubaszenko a Boguslaw Linda, za vedlejší ženskou roli byla navržena jejich kolegyně Agnieszka Siteková a o trofej za nejlepší hudbu se uchází Michal Lorenc.

"Vyhrát nemusím, pro mě byl největší zážitek, že po patnácti letech spolupráce s Lindou jsme společně seděli v letadle," říkal včera Lorenc, jenž napsal hudbu k hollywoodskému snímku Krev a víno.

Linda zase prohlašuje, že mu úplně stačilo zahrát si s výtečnými českými herci; Siteková pak považuje za výhru už samu nominaci. "Sekal mi už vynesl další zajímavou nabídku." Soupeřka mladé Polky přilétá pro změnu z Londýna: hvězda prvorepublikových filmů Sylva Langová-Williamsová bude obhajovat jednu ze šesti nominací pro film Postel.

Nejklidněji se tváří severoamerický herec českého původu Jan Rubes, neboť stojí na druhé straně barikády - nebude o ceny soutěžit, nýbrž jednu z nich předávat. "U nás se už tři roky nesmějí používat výrazy jako vyhrál nebo prohrál, ceny se prostě udílejí a dostávají, a myslím, že to byl docela dobrý nápad," prohlašuje Rubes.

Ze šestatřiceti letošních nominací je třicet spojeno s Českou televizí. Zároveň Český lev Kavčím horám trochu zamotal hlavu: hned po slavnostním ceremoniálu má ČT 1 odvysílat dílo tvůrce, který získá cenu za dlouholetý umělecký přínos českému filmu - ovšem jeho jméno se dozví až z přímého přenosu. "Samozřejmě jsme nic neprozradili, pouze jsme televizi poskytli určitý okruh osobností," vysvětlil výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Také mluvčí ČT Renáta Elhenická potvrdila, že mají připraveny různé varianty a teprve až bude laureát vyhlášen, vyberou konkrétní dílo. "Filmy jsme zatím nenakupovali, jen vyblokovali a to od všech majitelů práv včetně Bontonu," přiznala.
Právě nákup starších českých filmů od Bontonu tuzemské televize bojkotují kvůli výši cen. V případě Českých lvů však nemůže ČT spoléhat pouze na kolekci Národního filmového archivu, který obchoduje jen s filmy vyrobenými do půli šedesátých let, či naopak na snímky polistopadové, kde má v řadě případů jako koproducent stálá vysílací práva.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Lvi nebudou soubojem režisérských generací, věří nominovaný Najbrt

Režisér Marek Najbrt s cenou pro film Protektor

S jedenácti nominacemi na Českého lva předběhl režisér Marek Najbrt i "sběratele" filmových cen Jana Hřebejka....

Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil

Český lev za rok 2009 - režisér Marek Najbrt

Pro Marka Najbrta byla první březnová sobota šťastným dnem. V soutěži Český lev totiž jeho film Protektor zvítězil nad...

Najbrtův Protektor získal šest Českých lvů, stal se i filmem roku

Český lev za rok 2009 - tvůrci filmu Protektor (herečka Jana Plodková, střihař Pavel Hrdlička a režisér Marek Najbrt)

Dlouho vyrovnaný souboj o České lvy nakonec drtivě vyhrál Protektor režiséra Marka Najbrta. Ten si z pražské Lucerny...

Najdete na iDNES.cz