Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj o Lvy: Rok ďábla, Výlet a Smradi

  13:43aktualizováno  13:43
Letošní bitva o České lvy má trojici favoritů. Ve třech hlavních kategoriích - nejlepší film, režie a scénář - se opakují stejná jména nominovaných. Podle čtenářů iDNES je Nejlepším filmem loňského roku Rok ďábla.

V sobotu se spolu utkají autorská hudební hříčka režiséra Petra Zelenky Rok ďábla, rovněž autorská tragikomedie Alice Nellis Výlet a rodinné drama Smradi, jež natočil Zdeněk Tyc podle scénáře Terezy Boučkové.

V anketě iDNES pro Rok ďábla hlasovalo 737 lidí. Výletu dalo hlas 222 čtenářů, Smradi zůstali s 99 hlasy na třetím místě. Jeden z hlasujících pro vítězný snímek, který si letos odnese hlavní lví sošku, bude vylosován a získá digitální fotoaparát od společnosti Nextra.

Večer s netradičními moderátory
Nominačním večerem, který měl letos na televizních obrazovkách premiéru, provázeli Theodor Skrýbl a Leopold Šamil, pod jejichž parukami, vousy a dalšími zmatečnými doplňky se skrývali tradiční moderátoři finále Českých lvů Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek. V rámci mystifikací ovšem hlasatelka již před začátkem přenosu uvedla, že podobnost nových moderátorů je se známou dvojicí čistě náhodná.

Dušek totiž údajně v průběhu vysílání natáčel znělku pro hlavní večer Českých lvů, a to na jižním pólu. "Je tady strašná zima, tučňáci odmítají natáčet," řekl Dušek ve fingovaném přímém televizním vstupu.

Ještě není rozhodnuto
„Vůbec však není rozhodnuto, hlasovat se bude znovu,“ upozornil po středečním nominačním večeru vysílaném na ČT 2 výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Od loňska totiž přijali i naši akademici zahraniční dvoukolový systém, takže už ve finále nevítězí prostá většina hlasů z prvního kola, nýbrž všichni členové akademie, i ti, kdo se prvé volby neúčastnili, mohou vybírat vítěze v kole druhém - vždy ze tří nominovaných. „Letos hlasovaly asi dvě třetiny ze sto padesáti členů,“ dodal Vachler, účast v druhém kole bývá zpravidla ještě vyšší.

Nejvíce šancí má Rok ďábla
Statisticky vzato má nyní nejvyšší šance Rok ďábla s deseti nominacemi, k nimž si ve středu připsal ještě cenu za nejlepší filmový plakát. Výlet dostal osm nominací, navíc také již ve středu obdržel plaketu filmových kritiků, která následovala krátce po jiné novinářské ceně, trofeji Kristián udělené Výletu na Febiofestu. Alice Nellis si cen od kritiků tradičně váží: „Je to něco jiného než ceny od kolegů, sama vím, jak těžko se rozhoduje filmařům o jiných filmařích, proto nerada usedám do porot,“ říká režisérka.

"Jsem úplně unešena," pronesla Nellis na nominačním večeru - s poukazem na to, že nikdy neviděla filmového kritika v obleku. Nyní přebrala cenu z rukou tří filmových kritiků v oblecích, kteří vytvořili trio Dlouhý, Široký a Bystrozraký. "Z ceny máme opravdu obrovskou radost," dodala pak vážně.

Tycovi Smradi získali sedm nominací, mimo jiné i hereckou pro Ivana Trojana v hlavní roli, který byl souběžně nominován i za vedlejší postavu ve filmu Andrey Sedláčkové Musím tě svést. Před časem už byl na Českého lva navržen za Samotáře, se smíchem však odmítá tipovat, zda teď má naději spíš za Smrady, nebo za Musím tě svést. „Takhle vůbec nepřemýšlím. Hlavní je, aby lidi přišli do kina, je to vážně lepší než sedět u televize,“ vzkazuje Trojan.

Po vyhlášení nominací v kategorii Hlavní mužský herecký výkon vyzval Skrýbl alias Dušek svého moderátorského kolegu, aby předvedl opravdu mužský výkon. Poté dvojice provedla akrobatickou kreaci a doprovodila ji další ze smyšlených historek, které provázely celý večer.

Z 15 novinek je 8 nominováno
"Opravdu se urodilo a je z čeho vybírat," řekl na nominačním večeru Dušek. Z patnácti novinek roku 2002 jich do nominací proniklo osm. Za ústřední trojici favoritů se zařadila romantická Andělská tvář ve čtyřech převážně výtvarných kategoriích, eroticko-politický thriller Musím tě svést i animované Fimfárum Jana Wericha mají shodně po třech nominacích, po dvou želízkách v ohni si připsaly generační debut Děvčátko a drogový thriller Perníková věž.

Během nominačního večera byly uděleny ještě dvě ceny. Český lev za nejlepší zahraniční film připadl dílu španělského tvůrce Pedra Almodóvara Mluv s ní, ověnčenému Zlatým globem či titulem Evropský film roku. Cenu vyhlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

V anketě čtenářů časopisu Cinema porazil české snímky Rok ďábla a Výlet divácký hit sezony, první díl ságy Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Stejný snímek má na 1. března zajištěného také Českého lva - pro nejnavštěvovanější film roku.

Martin Zbrožek jako Leopold Šamil a Jaroslav Dušek jako Theodor Skrýbl - moderátoři nominačního večera filmových cen Český lev 2002.

Nominace na České lvy 2002.

Nominace na České lvy 2002.

Autoři: ,Nejčtenější

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Oceněný Najbrt: Lvy pro Protektora nemám kvůli Oscarům, film se holt líbil

Český lev za rok 2009 - režisér Marek Najbrt

Pro Marka Najbrta byla první březnová sobota šťastným dnem. V soutěži Český lev totiž jeho film Protektor zvítězil nad...

Chudík: Kawasakiho růže je nádherná tečka za mým hereckým životem

Český lev za rok 2009 - Ladislav Chudík - Praha, 6. března 2010

Za film Kawasakiho růže bodovali dva herci, vedle Daniely Kolářové i slavný seriálový "doktor Sova", slovenská legenda...

O České lvy se s 11 nominacemi poperou Protektor a 3 sezóny v pekle

Marek Najbrt přebírá ocenění za film Protektor

Do pražského kina Lucerna se vrátil Český lev. Stejný počet nominací, tedy jedenáct, získali tvůrci filmu Protektor a 3...

Najdete na iDNES.cz