Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boguslawu Lindovi stačí, že v Sekalovi hrál

  17:08aktualizováno  17:08
Do poslední vteřiny se v sobotní pražské Lucerně uzavíraly sázky, zda mezinárodně renomovaný polský herec Boguslaw Linda "vyrovná skóre" z loňského karlovarského festivalu.

Tam trofej získal jeho mladší krajan a protihráč z filmu Je třeba zabít Sekala Olaf Lubaszenko. Zda pro změnu Linda - představitel postav v takových dílech, jako byly Wajdovy filmy Člověk ze železa a Danton či Kieslowského cyklus Dekalog a celovečerní snímek Náhoda - potěžká za titulní roli Sekala Českého lva.

Nakonec u filmových akademiků opět vyhrál Lubaszenko, ale "Boguš", jak mu říkají přátelé, nedal znát ani stín zklamání. "Pro mě je neuvěřitelné už to, že jsem si mohl zahrát v tak výtečném filmu s tak skvělými herci; to úplně stačí."

Váš kolega Lubaszensko tvrdí, že v Polsku je nejlepším diváckým lákadlem pro film skutečnost, hrajete-li v něm vy. Platí to i v případě polské distribuce Sekala?

To je od Olafa hezké, ale říká to on, ne já. Dneska je skutečnost jiná: o všem rozhoduje reklama. Nápodoby amerických snímků, které u nás vznikají, investují do reklamy deset i patnáct procent celého rozpočtu, kdežto v případě Sekala šlo o zlomky. Troufám si říci, že kdyby zbylo na jeho distribuční reklamu jen pět procent celkových nákladů, návštěvnost by byla třikrát vyšší než dosavadních asi padesát tisíc lidí. Nicméně "kinofilové" Sekala objevili, zahajoval polskou přehlídku světové kinematografie a Křižanův scénář dostal cenu na festivalu v Gdyni, což také pomohlo.

Tuzemští diváci si vás nedávno připomněli v televizním seriálu Bílá navštívenka, z nějž jako by dýchla proslulá éra polské školy. Točí se ještě takové projekty?

Bohužel, podobné věci už nedělá žádná televize na světě. Ostatně Bílá navštívenka vznikla zhruba před deseti lety na základě dlouhometrážního filmu a podobně nynější polský hit, historický velkofilm Ohněm a mečem, bude mít i podobu televizní série. Ohněm a mečem - to je skutečný megaprojekt, který spoléhá navíc na silnou národní tradici, jež se váže k Sienkiewiczovým předlohám, ale s oním duchem polské vlny sedmdesátých a osmdesátých let už nemá nic společného. Mimochodem měl jsem v téhle adaptaci hrát, ale odmítl jsem: smlouva totiž žádala, abych byl bezvýhradně k dispozici devět měsíců, a přitom ruský herec, který mou roli převzal, měl jenom sedmnáct natáčecích dní. Takový luxus si prostě nemůžu dovolit.

Může film Ohněm a mečem vrátit diváky k polské tvorbě?

To nevím, ale ambice téhle podívané byla jiná: potřebuje deset milionů diváků, aby splatila vložené náklady, a asi je najde. Nicméně jednu důležitou věc producenti dokázali: po tři týdny, co Ohněm a mečem běží v kinech, soukromí podnikatelé a bankéři si podávají u tvůrců dveře, najednou všichni chtějí investovat do filmu.

Vy sám byste se do filmové produkce nechtěl pustit?

(Smích) Dejte pokoj! Já byl producentem dokumentu o extrémních sportech, zabralo mi to rok života a mám toho právě tak dost.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Odcházení Václava Havla získalo dvanáct nominací na Českého lva

Nominační večer filmových cen uváděla v sobotu 4. února v Praze dvojice Ester

Nejvíce nominací na České lvy získaly snímky debutujících režisérů. Odcházení Václava Havla, které má dvanáct nominací,...

Přijde si Jana Brejchová pro Českého lva? Dva z nominovaných už se omluvili

Jana Brejchová

Jeden z každoročních vrcholů Českých lvů, ocenění za přínos filmu, má zatím nejasnou podobu. Letošní nositelka čestné...

Láskyplná Kočičková se málem udusila v normalizačním dýmu Petera Nagye

Nominační večer Českých lvů 2011 moderovali Jakub Žáček a Ester Kočičková

Nominační večer Českého lva pod vlivem amorova šípu jako protiváha apokalyptickým prognózám roku 2012. Petr Vachler...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz