Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magdalena Kožená zazpívá za doprovodu mimořádné japonské klavíristky

  15:37aktualizováno  15:37
Poprvé společně se před českým publikem ve středu večer v Rudolfinu v rámci Pražského jara představí mezzosopranistka Magdalena Kožená a klavíristka Mitsuko Uchida. Světově uznávané interpretky přednesou svůj oblíbený repertoár od Gustava Mahlera, Clauda Debussyho a Oliviera Messiaena.

Magdalena Kožená | foto: Esther Haase, Deutsche Grammophon

Mitsuko Uchida

Mitsuko Uchida

Magdalena Kožená považuje slavnou britskou klavíristku japonského původu za mimořádnou osobnost. "Mitsuko je pro mne obrovskou inspirací. Vždy ráda hraje věci, které jsou pro klavíristy výzvou. Například Rückertovy písně napsané pro orchestr. Není to úplně lehké na klavír dosáhnout takových barev, zvuku... a málokterý klavírista se do takto obtížné skladby pouští," řekla Kožená.

Právě Uchida dokáže podle Kožené rozehrát koncertní křídlo tak, aby znělo jako celý orchestr. Slavnou virtuosku vnímá Kožená jako jednu z pěti nejlepších klavíristek současnosti.

Magdalena Kožená

Magdalena Kožená

Již dlouho vyprodaný pražský koncert je součástí jejich druhého společného turné, po Praze zavítají ještě na dvě vystoupení do Londýna. Ve stejném repertoáru se představily i minulou neděli v italské Perugii.

Na recitálu Pražského jara ve Dvořákově síni Rudolfina zazní mimo jiné Malá rýnská legenda z Mahlerova písňového cyklu Chlapcův kouzelný roh, od francouzského impresionisty Debussyho Tři Bilitiny písně a Zapomenuté arietty a Messiaenovy Básně pro Mi.

"Francouzská hudba je pro mě nesmírně vizuální a snaží se hrát s barvami. Mitsuko Uchida má neuvěřitelnou techniku co se týče používání pedálů a vypilovaných mnoho způsobů, jak s klavírem pracovat v jeho barevnosti," míní Kožená.

Mitsuko Uchida

Mitsuko Uchida

Vystoupení uznávané klavíristky bude pro českou metropoli výjimečnou událostí, samostatný recitál zde ještě neměla. Uchida vystupuje daleko méně než její klavírní kolegové. Ročně odehraje pouze kolem padesáti koncertů. O to vzácnější je podle Magdaleny Kožené příležitost slyšet Mitsuko Uchidu naživo.

"Ona se na všechno neuvěřitelně připravuje. Než vyjde na pódium s jednou věcí, tak stráví mnoho času nad přípravou. Neříkám, že jiní klavíristé také necvičí, ale ona je tímto specifická," zdůraznila Kožená.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Kabaret z kufru nabízí zábavu, ale s lokomotivami nesouvisí

Záběr z vystoupení Kabaret z kufru

I letos Pražské jaro vyvedlo diváky z tradičních koncertních sálů do Národního technického muzea. Tentokrát na Kabaret...

RECENZE: Pražské jaro začalo. Bez přestávky i hlavy státu

Pražské jaro 2014: při zahajovacím koncertu dirigoval Českou filharmonii její...

Příchuť velké události mělo pondělní zahájení Pražského jara. Smetanovu Mou vlast provedla Česká filharmonie se svým...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

Najdete na iDNES.cz