Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bachovský večer Pražského jara má téma umění dobré smrti

  14:03aktualizováno  14:03
Sobotní večer Pražského jara bude patřit Johannu Sebastianu Bachovi. Speciálně sestavený program provede ve Dvořákově síni Rudolfina slavné londýnské těleso Orchestra of the Age of Enlightenment, pěveckým sólistou bude tenorista Ian Bostridge.

The Orchestra of the Age of Enlightenment | foto: Eric Richmond, Harrison and Co

Na programu koncertu bude čtvrtý ze šesti Bachových Braniborských koncertů, kantáta Ich habe genug, Sinfonie z kantát Gott soll allein mein Herze haben a Geist und Seele wird verwirret. Ty budou proloženy áriemi Mein Verlangen, Der Ewigkeit saphirnes Haus, Sanfte soll mein Todeskummer a Zerschmettert mich, ihr Felsen und ihr Hügel.

V programu je skryto nevyslovené téma smrti a umírání. "Bachova evidentní náklonnost k zaobírání se tématem smrti není nijak překvapivá, vezmeme-li v úvahu určení jeho skladeb, jeho vlastní víru i životní osudy. Ars moriendi, umění dobré smrti a přípravy na ni, však v křesťanském duchu znamená totéž co ars vivendi, umění správně a náležitě žít," uvádí ve festivalové brožuře Václav Kapsa.

Orchestra of the Age of Enlightenment, v českém překladu Orchestr doby osvícenství, je slavný britský soubor dobových nástrojů, který vznikl před více než dvaceti lety. Historické nástroje se pro něj staly jedním z prvků snahy o autenticitu; barokní a klasicistní tvorba jen jedním ze zdrojů repertoáru.

Brzy po svém založení začal orchestr vydávat čím dál tím zajímavější nahrávky a přitahoval nejlepší dirigenty. K hostování ho zvaly významné evropské koncertní sály. Významné koncerty začal orchestr zaznamenávat na vlastní značce OAE Released. V nedávné době se podílel na několika mimořádně významných operních produkcích v Glyndebourne. Na cestách je stejně často v cizině jako ve Velké Británii. Na Pražském jaru hostuje poprvé.

Ian Bostridge

Ian Bostridge

Britský tenorista Ian Bostridge se začal plně věnovat pěvecké kariéře až po studiích historie v Oxfordu. Od počátku orientuje svůj repertoár na hudbu starších období, zejména baroka, a na skladatele 20. století, mezi nimiž dominuje Benjamin Britten, v poslední době též Hans Werner Henze. Rád ovšem zpívá také písňové cykly Schuberta, Wolfa a Schumanna.

Má podíl na dvou cenách Grammy v kategorii Best Opera Recording v letech 1999 a 2009, je mnohonásobným držitelem Gramophone Award. Natáčí výhradně pro EMI Classics. Roku 2004 byl poctěn Řádem britského impéria a je držitelem několika čestných členství a doktorátu na předních britských univerzitách, se v posledních deseti letech stal hvězdou ve vyhlášených  evropských operních domech. I Bostridge je letos na Pražském jaru poprvé.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

Na Pražském jaru bouřilo flamenco. Dupání a výkřiky Rudolfinum přežilo

Dirigent Daniel Barenboim s berlínským Státním orchestrem vystoupil v Obecním...

Od Páté symfonie Antona Brucknera ke španělskému flamenku je to pořádná dálka. Hned první týden letošního ročníku si...

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

Najdete na iDNES.cz