Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvůrce Evity Parker získá na Febiofestu Kristiána

  1:22aktualizováno  1:22
Na Febiofest dorazí filmařská legenda. Za Půlnoční expres a Hořící Mississippi byl nominován na Oscara, další ceny sbíral za Slávu, Křídla nebo muzikálovou Evitu, kultem zůstává jeho hudební film Pink Floyd: Zeď. Režisér Alan Parker si přijede pro cenu Kristián.

Alan Parker - Mezinárodní fórum kinematografie a literatury v Monte Carlu (Monako) | foto: Profimedia.cz

Režisér Alan Parker má britský i francouzský rytířský titul – a teď si jede pro Kristiána, cenu českých diváků. Převezme ji při zahájení Febiofestu, jehož festivalovou porotu povede Jan Kaplický.

Čtyřiašedesátiletý tvůrce uvede při pražském zahájení 27. března v kině Village svůj příběh muzikantů z dublinského slumu Commitments, označovaný za nejlepší irský film všech dob, a převezme cenu za přínos světové kinematografii.

Den poté bude filmaři, který rád žertuje o vlastní marnivosti a jejž jeden kritik nazval "estetickým fašistou", patřit Kino osobností.


Sir Alan Parker (1944)

Uznávaný britský tvůrce, ceněný zejména za hudební díla, zakládal tamní režisérský svaz, přednášel na světových školách, stál v čele Britské filmové rady.

Nejslavnější filmy:
Půlnoční expres (1978) - osud Američana v turecké věznici
Pink Floyd: Zeď (1982) - muzikálové drama
Křídla (1982) - Nicolas Cage se vrací z Vietnamu
Hořící Mississippi (1988) - agenti FBI hledají zmizelé aktivisty
Evita (1996) - muzikál s Madonnou v hlavní roli
Život Davida Galea (2003) - odpůrce trestu smrti čeká na popravu


V něm pak Parkera vystřídají další hosté. Vedle Commitments a distribuční premiéry oscarové ságy Až na krev obstará start festivalu ještě film Daleký sever, jejž přiveze autor úspěšného Válečníka Asif Kapadia.

S Kubišovou v Doksech
Současnou vlnu zvanou "rumunský zázrak" zastoupí její předchůdce Nae Caranfil, autor děl Asfaltové tango či Filantropie. Režisérka Nina Menkesová představí svou proslulou Diamantovou královnu, režisér Létajícího Holanďana Jos Stelling  slibuje novinku Duška.

Přijede také herečka Isild Le Besco, kterou proslavily filmy Sade, Adolphe a Nedotknutelný, ze Švédska dorazí režisér Roy Andersona a ze Slovenska Magda Vášáryová.

Program Febiofestu je od včerejška na internetu včetně doplňkových sekcí, k nimž patří retrospektiva herečky Poly Negri, cyklus Pražské jaro 68 v Ponrepu či projekce justičních příběhů v sále velké poroty městského soudu (tou dobou bude na stejném místě probíhat soud s Vladimírem Železným).

Marta KubišováPředprodej vstupenek začne 19. března. V hlavním městě Febiofest vyvrcholí 4. dubna udílením cen Kristián a poprvé i hlavní ceny poroty, poté se vydá do devíti českých měst včetně epilogu v Doksech, kde zazpívá Marta Kubišová, a do konce dubna bude pokračovat na Slovensku.

Fenič jásá nad porotou
První mezinárodní soutěž mladých evropských děl, která obsáhne patnáct děl, posoudí porota, jejíchž třiatřicet členů vybral štáb z více než osmi set zájemců. "Při pohledu na sociologický vzorek shromážděný v porotě jsem zajásal," říká pořadatel festivalu Fero Fenič.

Zakončení pražského Febiofestu - ředitel festivalu Fero Fenič"Dělník, studentka, podnikatel, laborant, psycholožka, starší i mladí lidé, Polka, Holanďan, Slovák. Dokonce se přihlásil i Venezuelan! Přesně tak jsme si to představovali." Čestnou funkci předsedy poroty přijal architekt Jan Kaplický.

Součástí filmové přehlídky bude tradičně i hudební Music Festival, který do Prahy přivede bezmála padesát kapel; k zahraničním hvězdám patří třeba jihofrancouzští Mango Gadzina.

Febiofest nově otevře galerii pod širým nebem
Tradice se drží rovněž každodenní festivalové zpravodajství České televize, jímž provází Bára Štěpánová, naopak premiéru bude mít galerie pod širým nebem. Na náměstíčku před kinem Village najde prostor výstava kovaných objektů Pavla Tasovského.

Rozpočet v pořadí již patnáctého ročníku Febiofestu činí 26 milionů korun a podle Feniče jej opět z drtivé většiny hradí soukromí sponzoři.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz