První čtená zkouška k inscenaci Gottland se konala v Národním památníku na Vítkově.

První čtená zkouška k inscenaci Gottland se konala v Národním památníku na Vítkově. | foto: Archiv divadla

Korn, Švorcová i Goebbels se potkají ve „Švanďáku“. Hraje se Gottland

  • 0
Švandovo divadlo na pražském Smíchově připravilo na 19. března premiéru inscenace Gottland (Masky tragické bezradnosti). Adaptaci stejnojmenného knižního bestselleru polského novináře Mariusze Szczygieła nastudoval Petr Štindl.

Cenami ověnčená kniha Gottland (mimo jiné European Book Prize 2009) se na Mezinárodní den žen dočkala svého jedenáctého dotisku. Prahu pak s převedením textu na divadelní prkna předběhla Ostrava.

Scénář Petra Štindla a Doda Gombára opět přivede na scénu nejrůznější osobnosti našich dějin, takže i na Smíchově se potkají herečky Lída Baarová, Jiřina Švorcová a Adina Mandlová se zpěvačkami a zpěváky Jiřím Kornem, Václavem Neckářem, Helenou Vondráčkovou. Přidají se podnikatel Tomáš Baťa, novináři Egon Ervin Kisch a Renata Kalenská, exprezident Václav Havel či ministr Joseph Goebbels.

Filip Čapka si v inscenaci Gtottland zahraje Jana Antonína Baťu i Václava Neckáře, Kristýna Frejová bude Lídou Baarovou.

Tomáš Pavelka je nově Goebbelsem, Gottem i Zápotockým, z Petry Hřebíčkové je Lea K. a Kristýna Frejová přidá k Baarové i Vondráčkovou.

Ti se potkají v první části hry, druhá pak diváka zavede do uzavřené kobky Muzea Gottland. Je to setkání mrtvých v mezistanici věčnosti.

"V inscenaci Gottland se snažíme dopátrat příčin vzestupů a pádů některých ikon českého národa a české kultury zvlášť. Ze střetů jejich příběhů a životních názorů anebo prostě z jejich přiblížení se by měl vykrystalizovat velmi nesentimentální až cynický náhled na naši nedávnou historii, národní povahu a neuvěřitelnou schopnost zničit ty, kteří vyčnívají nad průměr," řekla o hře dramaturgyně Lucie Kolouchová.

Mariusz Szczygiel, autor knihy Gottland

Sám režisér, který působil v divadlech v Brně, ve Zlíně, Hradci Králové, Českých Budějovicích, ale i v Curychu a ve Vídni, o "svém" Gottlandu říká, že je pouze jedním z možných čtení textu.

"Tvůrcům pražské inscenace bych chtěl vzkázat, aby nezapomínali, že hrdinové mé knížky nejsou vymyšlení. Jsou to opravdoví, reální lidé. Mnoho z nich je naživu. Mohou přijít do divadla a vidět se na scéně. Je dobré na to nezapomínat," vzkázal pak do divadla Szczygieł.