Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sergio Bini věří, že Oscary budou

aktualizováno 
Favorizovaný černý kůň oscarové soutěže, italský snímek Život je krásný, jenž po dnešní premiéře v rámci Dnů evropského filmu vstoupí 1. dubna do sítě tuzemských kin, přivedl do Prahy herce Sergia Biniho.

"Myslím, že nějaké Oscary dostaneme," zkouší tipovat. "Možná za nejlepší film a nejlepšího herce v hlavní roli pro Roberta Benigniho.

Ale nevěřím, že Benigni dostane Oscara i za režii, spíš by mohla soška přijít ještě za hudbu nebo i za scénář. Já sice takový úspěch nečekal, ale znáte to: ono vždycky prší do mokrého." Sergio Bini alias Prof Bustric, jak si přezdívá, je komikem a klaunem populárním v celé Evropě; v tuzemsku jej známe z vystoupení v televizní Manéži Bolka Polívky. "S Bolkem jsme před lety dělali představení jménem Restaurace, tehdy měl psa a ještě i Chantal. Podrobnosti radši vynechám, ale opravdu mohutně jsme se tenkrát bavili," vypráví Bini a současně předvádí výstup "opřen" o svou šálu. Pak vzpomene na doby, kdy chtěl studovat u mima Ladislava Fialky, a vytasí dávnou "gottwaldovskou" stokorunu. "Nikdo mi ji tu nechce rozměnit," říká.
Binimu sice záleží hlavně na divadle, avšak ví, že dnes se popularita získává jinde, a tak hraje také v televizi - právě teď seriálového chirurga - a často i ve filmech. Roli v Benigniho nečekaně úspěšném díle Život je krásný - je to nejlepší evropský film roku, získal ceny v Cannes, Locarnu či Torontu - přitom Bini nejdřív málem nedostal. "První kamerové zkoušky dopadly špatně, ale oceňuji, že mi to zavolal sám režisér - obvykle ono nepříjemné Nebereme vás oznamují nějací asistenti. Já Benignimu pohrozil sebevraždou a začal jsem znovu kouřit, ale nepomohlo to." Až za několik dnů prý volal znovu, že si ty zkoušky promítal a vyšly tak bídně, že by neměl obsadit ani sebe. "Konkurs se opakoval, roli jsem dostal a kouřit zase přestal." Ve filmu hraje přítele hlavního hrdiny, profesí čalouníka a básníka, jehož knížky chce Benigniho postava prodávat. "Zosobňujeme Itálii před druhou světovou válkou, období poměrného blahobytu, které přerve ostrý zlom můj přítel je jako Žid i se synem deportován do lágru a já mizím," vysvětluje Bini. Původně měl vystupovat i v druhé části jako partyzán, kterého zastřelí, ale produkce tuhle část škrtla. "Zdálo se jim to moc smutné, zemře totiž i hlavní hrdina." Podle Biniho má tento film bezvýhradné obdivovatele, ale budí i rozpaky a pochybnosti: "Já sám jako divák jsem jej z odstupu přijímal rozporuplně." Benigni totiž zvolil odvážnou cestu: aby jeho hrdina dítě chránil, vypráví mu o holocaustu jako o něčem pohádkově nepředstavitelném. Protože je takový obraz holocaustu neúplný, považují jej někteří za škodlivý.
"Obecně platí, že silná herecká osobnost na postu režiséra vždy dává privilegia sobě a na ostatní už moc nehledí," odpovídá Bini na otázku, jaké to je, když komik režíruje komika. "Na druhé straně Benignimu rozumím. Každý komik touží nepředvádět pouze kousky, jenže těžko k nim hledá příběh a ještě hůř režiséra, který by uměl jeho vlohy využít. To se povedlo jen Peteru Sellersovi," míní. Však už se také chystá napsat si "svůj" film.

Autor:



Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...



Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Oscary bude moderovat hlas kresleného batolete, které chce zabít matku

Seth MacFarlane

Na předávání Oscarů bude příští rok zřejmě hodně veselo. Moderátorem slavnostního předávání zlatý sošek bude mít v...

Borata nechtějí na Oscarech. Bojí se, že bude všechny utlačovat

Sasha Baron Cohen

Anglický postrach Sacha Baron Cohen, který se proslavil jako Borat, nesmí na oscarový večer. Stopku dostal od Akademie...

Sacha Baron Cohen na Oscary smí, jen se musí ozvat

Sacha Baron Cohen na snímku z filmu Borat (2006)

Mluvčí Oscarů dementoval, že by Sacha Baron Cohen nesměl na udílení cen Akademie. Známý komik byl pouze upozorněn, že...

Najdete na iDNES.cz