Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Se Stivínem si při Vivaldim docela zablbnem, říká Hudeček

  13:25aktualizováno  20. května 12:42
Je patrně nejslavnějším českým houslistou střední generace. Má minulost "zázračného dítěte", na Pražském jaru poprvé koncertoval v pouhých šestnácti letech. Je mu ale blízká i improvizace. "V barokní hudbě je to docela běžná věc," uvedl Václav Hudeček v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Václav Hudeček | foto: MF DNES

ODPOVĚDI VÁCLAVA HUDEČKA NAJDETE ZDE

Na letošním ročníku Pražského jara bude Václav Hudeček koncertovat ve středu 28. května v Obecním domě. Společně se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, řízeným Jiřím Koutem, a s cellistou Janem Páleníčkem přednese Brahmsův Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr a moll, op. 102.

Na programu nejprestižnějšího českého festivalu vážné hudby bylo jméno tehdy teprve šestnáctiletého Hudečka poprvé už v roce 1968. S úspěchem tehdy zahrál Paganiniho 1. houslový koncert.

Bylo to ovšem až více než půl roku poté, co se mu otevřela cesta do velkého hudebního světa společným vystoupením s anglickým Royal Philharmonic Orchestra v Londýně. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. "Byl to jeden z nejúžasnějších lidí, jaké jsem kdy potkal," odpověděl Václav Hudeček v on-line rozhovoru.

Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl Hudeček žákem tohoto mistra. Na Pražském jaru v roce 1972 David Oistrach pozval Václava Hudečka k provedení houslového koncertu Petra Iljiče Čajkovského.

Václav Hudeček už od raného mládí vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další).

"Berlínští filharmonici byli úžasní, skromní, Royal Philharmonic Orchestra, normální a vtřícní a tak bych mohl pokračovat. U nás je skvělý SOČR, PKF a v úžasné formě jsou mimopražské orchestry, Moravská filharmonie, Zlínská, Jihočeská," zavzpomínal Hudeček v on-line rozhovoru na nejlepší orchestry, s nimiž spolupracoval.

Zúčastnil se i řady světových festivalů v Ósace, Salcburku, Istanbulu, Perthu či Helsinkách. Jeho nahrávka Vivaldiho Čtyř ročních období s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni obdržel zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Zlaté desky obdržel i za další svoje nahrávky.

Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla 20. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha).

Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci, a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších interpretů jako hostů na svých koncertech, v rámci tradičních vánočních turné nebo na Hudečkem pořádaných Svátcích hudby v Praze.

Václavu Hudečkovi udělil 28. října 2007 prezident Václav Klaus státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Umělcovou manželkou je někdejší herečka, nyní úspěšná spisovatelka Eva Hudečková.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Na Pražském jaru bouřilo flamenco. Dupání a výkřiky Rudolfinum přežilo

Dirigent Daniel Barenboim s berlínským Státním orchestrem vystoupil v Obecním...

Od Páté symfonie Antona Brucknera ke španělskému flamenku je to pořádná dálka. Hned první týden letošního ročníku si...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz