Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havel může být spokojený, přátelé ho na premiéře pouze chválili

  9:31aktualizováno  10:34
Kdyby o úspěchu filmového debutu Václava Havla rozhodoval pouze večer, kdy měl premiéru, mohl by být exprezident spokojený. Dočkal se ovací vestoje a též reakce na jeho Odcházení byly veskrze kladné. Tedy alespoň ty, které zněly nahlas.

Recenzi filmu Odcházení najdete ZDE

"My jsme prostě nadšení," shrnul dojmy za sebe i svou partnerku Kateřinu Jacques exministr životního prostředí a bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík.

Dokonce podotkl, že jakkoli se mu líbila už původní divadelní hra, film, který podle ní Havel natočil, je ještě lepší. "Obdivuju, jak je snímek dotažený do tisíce detailů, jakou má hloubku," přiznal a jedním dechem dodal, že on osobně si užíval i jeho politický rozměr.

Václav Havel s delegací na slavnostní premiéře filmu Odcházení (Praha, 22. března 2011)

Na židli seděl Václav Havel jen chvíli. Když mu publikum vzdalo poctu vestoje, zvedl se také

"Nemůžu jmenovat konkrétně, ale divili byste se, kolik charakterů a  lidí bych si dokázal dosadit do chování a jednání postav z filmu," smál se.

Chvály se Odcházení dostalo i z úst socioložky Jiřiny Šiklové. "Je to sice spíš divadlo ve filmu, ale skvěle udělané," řekla s tím, že jeho satirický podtext možná neocení úplně každý a rovněž kina zřejmě nebudou tak plná, jak by se distributorům líbilo. Ale to už je úděl Havlových děl obecně. "Vždycky byla trochu výlučná," soudí Šiklová.

Ta mimochodem vyjádřila pocit mnohých návštěvníků premiéry, kteří se shodovali, že jim divadelnost Odcházení zážitek z filmu nijak nekazila. "Vy jste ho všichni znectili s tím, že je moc divadelní, ale mně to nevadilo, já se prostě bavil," prohlásil například hudebník Ondřej Soukup s odkazem na recenze, které Havlovu snímku vyčítají nedostatečnou filmovost.

Jan Švankmajer na slavnostní premiéře filmu Odcházení (Praha, 22. března 2011)
Josef Abrhám s Dagmar Havlovou na slavnostní premiéře filmu Odcházení (Praha, 22. března 2011)
(zleva) Tatiana Vilhelmová, Oldřich Kaiser a Jiří Lábus na slavnostní premiéře filmu Odcházení (Praha, 22. března 2011)

Na premiéru Odcházení dorazili Havlovi kolegové filmaři (vlevo Jan Švankmajer) i herci z jeho debutu.

Kritika na hlavu kritiků se ostatně na slavnostní premiéře snášela neustále a odevšad: publikum tvořené vesměs Havlovými přáteli a kolegy jim vyčítalo osobní zášť vůči Havlovi, nepochopení obsahu a dokonce i nepřejícnost. "Třeba má společnost za to, že člověk nemůže být současně úspěšným a milovaným prezidentem a současně vynikajícím prezidentem a autorem," zamýšlel se Bursík. 

"Kritici jsou unavení lidé, viděli příliš mnoho filmů a příliš mnoho jich ještě musí vidět a chápu, že spoustu věcí přehlédnou," komentoval zase ne vždy příznivé kritiky představitel jedné z hlavních rolí Jaroslav Dušek.

Jiří Lábus byl o něco smířlivější: "Reakce jsou rozporuplné, ale to se myslím dalo čekat – je to portrét Václava Havla, jeho myšlení," připomněl herec, který tak jako většina členů delegace hotový snímek ještě neviděl.

"Lítáme ze sálu do sálu a klaníme se. Na film ještě nedošlo a bůhví, kdy dojde," krčil rameny Jiří Macháček. Se speciálními havlovskými odznáčky na klopě a širokým úsměvem na tváři pak z pozice své filmové postavy, reportéra Jacka, vzkázal "kolegům" novinářům: "Buďte takoví lvi demokracie, jako jsem já v tom filmu. A pište pravdu!"

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz