RECENZE Odcházení. Jdou k sobě slova průměrný a Havel? Film odpovídá jasně
Václav Havel měl štěstí, že si svůj sen natočit film začal plnit až v době, kdy už měl patřičný vliv a renomé. Takový tým, jaký pro něj producenti sestavili, totiž hned tak každý začátečník nedostane.
Těžko říct, jak by Odcházení vypadalo, kdyby ho nesnímal Jan Malíř a nestříhal Jiří Brožek. Kdyby své protagonisty musel Havel lovit jinde než ve vodách české herecké elity. Kdyby zkrátka musel začínat doopravdy začátečnicky. Na druhou stranu – takhle má Odcházení aspoň dílčí umělecké kvality.
Určitě asi ne
Leccos lze Havlovu filmu odpustit, leccos dokonce i pochválit. Přesto se nás během jeho promítání nutně zmocní rozpaky. Hlavním problémem Odcházení je, že neví, čím chce být, ve smyslu žánrovém i obsahovém. Jak že to ve filmu říká kancléř Rieger? "Určitě asi ne." Zhruba tak nějak by se dalo Odcházení charakterizovat.
Herecké výkony Odcházení zachraňují, metál by zasloužili O. Kaiser, J. Lábus a J. Abrhám.
Chvíli se tváří jako ryzí divadelní inscenace na plátně (proč ne), pak ale jako by si Havel vzpomněl, že chtěl vlastně natočit film a začne překotně experimentovat a bořit, až zbudou jen nejisté základy.
To samé probíhá i na dějovém poli: nejprve sledujeme klasickou hravou "havlovinu", která střídá polohy a nutí přemýšlet. Pak ale nastoupí politický plakát, parodie na úrovni ochotnické zábavy a divák nechápe: od Zuzany Bubílkové by snad něco podobného čekal, ale od Havla?!
Bylo by až příliš snadné omluvit všechny nedostatky Odcházení frází typu "převést žánr absurdního dramatu na plátno je vždycky oříšek". Navíc bychom si tím lhali do kapsy: Odcházení totiž doplácí právě na to, že se o žádný převod ani nepokusí.
Nejlepší je tak paradoxně v místech, kde se spokojuje s divadelní rutinou – přesně podle hesla co funguje na jevišti, musí fungovat i v plenéru (že leccos nefungovalo už na tom jevišti je zase jiná kapitola).
Metafora, nebo ukřivděný výkřik?
Dokud nám Havel servíruje staré známe prvky (bezobsažné dialogy, zdánlivě nesmyslné rituály, zcizovací momenty) a nevymýšlí si nic navíc, je to v pořádku – na hru s louží, "zakopávacím" kamenem či poťouchlými větičkami není důvod nepřistoupit. Dlouhé pohledy do tváří pronášejících monotónní monology už jsou, pravda, na hranici únosnosti, ale budiž jim ke cti, že "za" se nikdy nedostanou.
Pak je tu ovšem ještě jedna stránka, taková, již u Havlovy osobnosti nejsme zvyklí vnímat (či ji vnímat nechceme): totiž stránka osobní, rádoby kritická a možná trochu ukřivděná. Obyčejně lidsky slabá, chcete-li. Když převáží nad nadsázkou, je to pohroma – komunální satira je něco, k čemu by se Havel neměl snižovat. Jistěže parodie na bulvár a politické zrádce diváky zaujme víc než tradiční dvojsmysly či metafory, ale od toho tu máme jiné experty, ne Havla.
Kolegové jako spása
Nutno říct, že právě v tomto bodě autorovi zachraňují kůži herci. Obzvláště Jiří Macháček alias reportér Jack. Se svou negramotností a seznamem trapných otázek mohl dopadnout jako hrůzně primitivní karikatura. Naštěstí si s rolí pohrál a scénářové lacinosti obrousil hrany (fotograf, jehož činnost Havel omezil jen na strkání objektivu před tvář "oběti", už takové štěstí neměl).
17. března 2011 |
To samé co pro Jacka platí i pro postavu Riegerova tajemníka, kariéristického přeběhlíka a úlisného psa. Figurku jako z izerovské řachandy nezatratíme jen díky vynalézavosti jeho ztvárnitele Oldřicha Kaisera.
Sám sebe (a nejspíše i Havlovy představy) v neposlední řadě překoná i Josef Abrhám v roli končícího kancléře. Přes všechno řečené dokáže na diváka přenést aspoň trochu z atmosféry pomíjivosti a zmaru, provázející státníkovo politické "odstavení", a zároveň svému hrdinovi dává víc tváří než jen onu ukřivděně exaltovanou.
Dvě tváře paní Dagmar
Kapitolu samu o sobě pak tvoří kancléřova "dlouholetá přítelkyně" Irena v podání Havlovy manželky Dagmar. Odmysleme si fakt, že od začátku do konce projektujeme do Irenina příběhu příběh bývalé první dámy (ostatně když Havel do filmu o odcházejícím státníkovi obsadil vlastní ženu, musel s takovým rizikem počítat).
Mnohem zajímavější je, že Irenina postava má dvě kvalitativně zcela nepoměřitelné polohy – živočišně civilní a dramaticky neosobní.
Zatímco v té druhé Havlová selhává (absurdní monology se zkrátka s hlasovým valérem populární komediální herečky příliš nesnesou), scény, v nichž hraje poníženou, starostlivou nebo zdravě "nakrknutou" manželku, bývalé první dámě sluší. Jinými slovy: facku, kterou svému manželovi vlepí přímo pod vlastním portrétem, jí uvěříme rozhodně víc, než rozjímání nad zrcátkem.
Bohatství v pozadí
Nutno říct, že v Odcházení se zdaleka nesnaží jen početný herecký ansámbl. Z filmu přímo sálá, jak usilovně všichni pracovali, aby byl Havlův debut co nejdokonalejší.
Jan Malíř nasnímal zahradu před kancléřovou vilou tak, že je z ní téměř snový prostor. Ten navíc s téměř láskyplnou pozorností zabydlel architekt Ondřej Nekvasil a Havlovi umělečtí přátelé (když nic jiného, Gebauerova trpaslíka nepřehlédnete). Výsledkem je něco jako otisk duše, vnitřní krajina, jíž čas od času probleskne vzpomínka v podobě hmotného suvenýru. Mimochodem sledovat detaily v pozadí a ústraní je jednou z nejzábavnějších činností, jakou si během sledování Odcházení můžete dopřát.
Momentky z natáčení filmu Odcházení
Poklonu si zaslouží i kostýmy Zuzany Ježkové. Jakkoli by jim občas neškodilo méně exhibice a méně doslovnosti (novinář s novinovou kšiltovkou a palcovým titulkem Freedom je přece jenom klišé), ve většině případů pomáhají dotvářet postavy a jejich charaktery. Stejně tak pak originální hudba Michala Pavlíčka skvěle umocňuje hořkosladkou náladu snímku, ať už zní intimním brumendem nebo se nad vším tím lidským pinožením rozklene plnou orchestrální silou.
Václav Havel měl sen a splnil si ho: na světě je film, který nese jeho podpis. Pomníkem se mu však rozhodně nestane. To už spíš zmizí v onom pomyslném trezoru, jímž ceněný dramatik a disident v žertu "vyhrožoval", když se měl zamyslet nad případným neúspěchem. Třeba ale natočí další film a ten už na pomník mít bude. Havel by si ho zasloužil.
HODNOCENÍ iDNES.CZ 50%
Tipy z televizního programu
Recenze: Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství 60 %, Mezi vlky 60 %, Jedna ruka netleská 55 %, Transformers: Probuzení monster 40 %, Samec 50 %, 13 minut 65 %, Mizerové: Na život a na smrt 50 %
Klíčová slova: Eliška Podzimková, Chalupáři, Extrémní proměny, Případy 1. oddělení, Specialisté, Survivor Česko a Slovensko 2025
RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky
„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...
Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech
Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...
{NADPIS}

{POPISEK}
Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi
Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...
RECENZE: V autě i posteli. Jakub a Sara předvádějí stereotypy pohlaví
Není to klasický seriál, nýbrž sled partnerských anekdot, a není ani původní. V Česku dostal titul Jakub a Sara. Na Slovensku se hrdinové jmenují Tomáš a Diana, v Rusku Saša a Máša, v Polsku Kasia a...
{NADPIS}

{POPISEK}
World Press Photo zná své vítěze. Prohlédněte si nejlepší fotografie roku
Fotografická soutěž World Press Photo (WPP) ve čtvrtek představila vítězné fotografie, které odborná porota shledala jako výběr těch nejlepších světových žurnalistických a dokumentárních fotografií...
Hvězdný antikrist Marilyn Manson přijede na podzim do pražské haly Fortuna
Kontroverzní zpěvák, skladatel a performer Marilyn Manson se na podzim vrátí do Česka. Po letošním koncertu v Brně, který se vyprodal během několika minut, se 15. listopadu představí v pražské...
Klíč k úspěchu. Psaní hlavně nesmí smrdět upocenou snahou, shodují se čeští autoři
Kde berou autorky a autoři inspiraci? Kolik toho denně napíšou? Potřebují klid, nebo umějí psát i v kavárně či ve vlaku? Magazín Víkend DNES popsal, jak vznikají české knihy.
Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru
Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...
Mužský humor uvězněný v ženském těle? Pro mne největší kompliment, říká Paulová
Hned dvojitou oslavu skýtá blížící se premiéra pražského Divadla Kalich. Novinkou Přání totiž zavedená scéna připomíná 25 let své existence. V hlavní roli se objeví Jana Paulová, jež kus napsaný...
Už se ví, kdo ztvární Beatles. Režisér Mendes věnuje každému členovi jeden film
Oscarový režisér Sam Mendes chystá čtyři biografické filmy o Beatles, každý zaměřený na jednoho člena kapely. Na CinemaConu v Las Vegas Mendes představil herce: Johna Lennona ztvární Harris...
Zemřel herec Jiří Havel, hlas Neda Flanderse i Nata z Beverly Hills
Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel. Divadelní i filmový herec se nejvíce proslavil dabingem, přes třicet let totiž namlouval postavu Neda Flanderse v Simpsonových. A taktéž nejrůznější hrdiny seriálů...

Stavební pozemky 2 635 m2 s původní budovou 275 m2, Kunějovice, Plzeň - sever
Kunějovice, okres Plzeň-sever
4 495 000 Kč
KVÍZ: K lesu zády, ke mně vchodem! Jak dobře znáte film Mrazík?
Šedesáté narozeniny oslavila před několika dny ruská pohádka Mrazík. Evergreen vánočních televizních obrazovek, její nehynoucí obliba v tuzemských končinách je do značné zapříčiněna fenomenálním...
Milostné vzlety, pády a Nobelova cena v nedohlednu. Barvitý život Jaroslava Vrchlického
Před 150 lety se umělecky narodil jeden z největších českých literátů: na počátku roku 1875 vydalo Ottovo nakladatelství mladému Jaroslavu Vrchlickému jeho první sbírku Z hlubin. Zmíněný rok mu ovšem...
Konec se blíží? Petr Janda pokřtil patrně poslední desku Olympiku. Benzínem
Kapela Olympic pokřtila třiadvacáté studiové album Bombarďák. Jak kapelník Petr Janda připustil, možná v poslední v kariéře skupiny. Kmotry byla kompletní sestava Lucie a v duchu názvu alba a jeho...
Aukce nabídla rolexky i luxusní kabelku. Za Ladu dal kupující desetinásobek
Hodinky Rolex, kabelka módního domu Hermès nebo práce Josefa Lady či Jana Zrzavého. To vše bylo součástí deváté online aukce výtvarných děl a sběratelských předmětů portálu Artslimit, která...
Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi
Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...
RECENZE: Strhující Vymahačka vás chytne pod krkem a praští o politý pult
Přátelství a zločiny – to jsou dva hlavní motivy strhujícího románu Martina Müllera Vymahačka. Odehrává se v Ostravě a na Jesenicku, v krajích, jež jsou „přehlídkou nenaplněných snů, obývajících...