Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

R.E.M. vzkazují akademikům - hrajte naživo!

  10:01aktualizováno  10:01
- V prostorách Veletržního paláce se předávaly prestižní ceny akademiků za rok 1998. V naplněném sále se sešly osobnosti české pop-kultury, aby převzaly ceny v celkem sedmi hudebních kategoriích. Naprostou novinkou byl způsob hlasování, kdy porota volila pomocí počítačů.

Slavnostní galavečer svou přítomností ozdobili i někteří zahraniční interpreti, jako Cher, R.E.M. a Andrea Bocelli. Naopak poněkud rozpačitě obecenstvo přijalo nominaci čtveřice Lunetic v kategorii Objev roku.

Premiérově také v pražském Veletržním paláci zazněla píseň italského pěvce Andrey Bocelliho. Publikum jeho srdceryvné vystoupení i slova odměnilo bouřlivým potleskem. Další novinkou bylo, že show neuváděl nikdo z tuzemských populárních moderátorů, ale sám předseda Rady Akademie populární hudby Michal Horáček. Spolumoderátorkou byla Lucie Výborná.

Umělá kráska Cher oděná do stříbrných kalhot a stejnobarevné paruky sklidila ještě větší ovace než Bocelli. Cher přítomné překvapila uvolněností a spontánností projevu, když zazpíval svůj megahit Belive.

Z tuzemských hvězd vystoupila například Hana Hegerová nebo Karel Gott. Ironií je, že při předávání českých hudebních cen pouze R. E. M. vystoupili živě. Všichni ostatní pouze otevírali pusu na playback

Jako první ocenila Akademie v kategorii zpěvačka roku Lucii Bílou. Ta ovšem cenu v podobě zlatého anděla osobně nepřebrala, protože zůstala se svým nemocným synem v USA. Cenu za ni tedy přebral Petr Hapka, který rovněž zazpíval úvodní píseň, jež celý večer zahájila. Lucie Bílá v soutěži porazila své kolegyně Báru Basikovou a Moniku Načevu.

Objevem roku se navzdory své popularitě nestali Lunetic, jak zřejmě doufala většina čtrnáctiletých děvčat, ale Sexy Dancers, kteří zároveň porazili skupinu Decline. "Jsme samozřejmě rádi, že jsme v té tragikomické soutěži zvítězili," komentoval cenu zpěvák Dan Bárta.

Kapelou roku  mezi nominovaným Žlutým psem, Sexy Dancers a Lucií jmenovala porota skupinu Lucie.

Na zpěváka roku porota navrhla Daniela Hůlku, Dana Bártu a Kamila Střihavku. Nakonec s největším počtem hlasů vyšel z klání Dan Bárta.

Za nejúspěšnější album roku Akademie označila desku Větší, než malé množství lásky skupiny Lucie. Zklamáni tak odešli Sexy Dancers s albem Butchre´s on the Road i kapela Vltava s Marx, Engels, Beatles.

Do síně slávy vstoupila Marta Kubišová. Akademie tuto nominaci předem neoznámila, neboť podle slov jejího předsedy Michala Horáka chtěli porotci oslavit vítěze a nejmenovat poražené.

Mezi nominovanými písněmi se porotě nejvíce líbila skladba Medvídek od Lucie. Druhá její skladba Svítání vyšla naprázdno stejně jako Sexy Dancers a jejich Slim Jim. David Koller s andělem v ruce sdělil, že ho už týden stíhají zástupci Novy a chtějí klip opět vysílat. Koller však řediteli TV Nova Vladimíru Železnému a šéfovi redakce zábavy Ivanu Rösslerovi vzkázal, ať si trhnou nohou.

Kromě oficiálních cen si anděla za přínos hudbě odnesla Cher a R.E.M. Při děkování jeden ze členů kapely řekl: "Pro příště bychom si moc přáli, aby podmínkou při vystupování na této soutěži byla živá hudba."

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Nejúspěšnějšími v Andělích byli Charlie Straight. Získali tři ceny

Anděl 2010 - Charlie Straight

Vyhlášení hudebních cen Anděl zahájila moderátorka Tereza Pergnerová výzvou k minutě ticha za polské oběti leteckého...

Pořadatel Andělů Wronka rozhodl: Nohavica nezahraje živě, cenu nezíská

Jaromír Nohavica

Za svou živou desku V Lucerně měl podle členů Akademie populární hudby Jaromír Nohavica šanci získat cenu Anděl. O tu...

Zpěvák Charlie Straight: Vzal jsem si pásek s oslavnou hláškou Hurá

Anděl 2009 - Charlie Straight

Měli tři šance. A všechny tři proměnili v okřídlené sošky. Třinečtí Charlie Straight omámili akademiky. "Brutální," tak...

Najdete na iDNES.cz