Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské jaro nabídne hvězdy tenoru i barytonu či Pána prstenů

  17:53aktualizováno  17:53
Tenorista Juan Diego Flórez, barytonista Thomas Hampson, houslistka Anne-Sophie Mutterová nebo gambista Jordi Savall. Tyto i další hvězdy klasické hudby uvítá 64. ročník festivalu Pražské jaro.

Thomas Hampson | foto: Johannes Ifkovits

Čtyřiašedesátý ročník se uskuteční od 12. května do 3. června 2009. Vstupenky se začnou prodávat 12. prosince v síti Ticketpro a ve festivalové pokladně v Rudolfinu.

Opera Dcera pluku - tenor Juan Diego Florez Jedním z největších magnetů bude česká premiéra peruánské hvězdy Juana Diega Flóreze. Pětatřicetiletý tenorista vystoupí 15. května na sólovém recitálu za doprovodu Pražské komorní filharmonie.

Houslistka Anne-Sophie Mutterová se na Pražském jaru objeví po jedenácti letech. V rámci programu Drážďanské filharmonie, kterou povede dirigent Kurt Masur, přednese Houslový koncert e-moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Největší česká přehlídka klasické hudby připravuje i projekt překračující tradiční festivalový rámec. Bude jím česká premiéra Symfonie Pán prstenů, kterou zkomponoval americký skladatel Howard Shore na motivy vlastní hudby ke stejnojmenné filmové sáze.

Světová premiéra koncertní verze se uskutečnila roku 2003 na Novém Zélandu. V Praze dílo zazní v Kongresovém centru v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu za řízení Marcuse Hubera.

Výjimečné okamžiky festivalu by mělo přinést i komorní vystoupení úspěšné české sopranistky žijící ve Švýcarsku Martiny Jankové a koncert světoznámého amerického barytonisty Thomase Hampsona s rozhlasovými symfoniky z Hamburku.

Mezi pěveckými osobnostmi nebude chybět ani rakouská mezzosopranistka Bernarda Finková, kterou doprovodí italský komorní ansámbl Il Giardino Armonico.

Festival zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, podle původních plánů to měla ale být Česká filharmonie. Kvůli nevyřešeným sporům o autorská práva k nahrávkám a neustálým odmítáním záznamů koncertů se ale již v září vedení Pražského jara rozhodlo, že svěří tento prestižní koncert do rukou spolehlivějších hudebníků. Česká filharmonie bude mít na festivalu jiné koncerty, včetně závěrečného s budoucím šéfdirigentem Elijahu Inbalem.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

Najdete na iDNES.cz