Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polliniho čeká operace, nahradí ho Buchbinder

  17:41aktualizováno  17:41
Hudební festival Pražské jaro zrušil klavírní recitál Maurizia Polliniho. Místo něj zahraje neméně slavný rakouský pianista a český rodák Rudolf Buchbinder.

Rudolf Buchbinder | foto: © 2media.cz

Pollini, který měl vystoupit 2. června ve Dvořákově síni Rudolfina, nemůže přijet kvůli nově stanovenému termínu lékařského zákroku.

Jeho koncert nahradí druhé vystoupení virtuosa Buchbindera, který na festivalu zahraje už 30. května První klavírní koncert Johannese Brahmse. Ve Smetanově síni Obecního domu ho doprovodí Česká filharmonie pod taktovkou Zdeňka Mácala.

Program Buchbinderova druhého recitálu vedení festivalu zveřejní v nejbližších dnech.

Buchbinder, rodák z Litoměřic
Rudolf Buchbinder pochází z Litoměřic, se svými rodiči ale před rokem 1948 odešel do Rakouska. Je jedním z mála klavírních interpretů, kteří se zabývají studiem pramenů jednotlivých děl.

Vlastní prý sbírku více než 18 kompletních edic 32 Beethovenových sonát a originální Beethovenovy a Brahmsovy rukopisy. Za nahrávku 18 desek kompletních skladeb Josepha Haydna získal v roce 1976 prestižní cenu Grand Prix du Disque.

Kritiky oceňovanou deskou je i Cyklus 27 Mozartových klavírních koncertů, kterou vytvořil s Vídeňským symfonickým orchestrem. Jednou z posledních nahrávek je Brahmsův klavírní koncert.

V roce Mozartových oslav 2006 zahajoval a končil vídeňský festival Festwochen provedením 12 Mozartových koncertů s Vídeňskou filharmonií. Naposledy vystoupil Buchbinder úspěšně před českým publikem loni 1. prosince v Rudolfinu.

Pollini někdy příště
Vedení Pražského jara jedná s italským pianistou Pollinim a jeho agenturou o náhradním vystoupení, které by se mohlo uskutečnit v rámci příštích festivalových ročníků.

"Vstupenky na Polliniho recitál pozbývají platnosti a posluchačům bude vráceno vstupné v plné výši," uvedla mluvčí festivalu Alena Svobodová.

Vstupenky mohou lidé vracet od čtvrtka do 4. června v pokladně Pražského jara v Rudolfinu a ve všech prodejních místech sítě Ticketpro. "Po tomto termínu bude možné nepoškozené vstupenky vrátit jen po předchozí dohodě s Pražským jarem, a to nejpozději do 30. září," dodala Svobodová.

Šestašedesátiletý Pollini je od počátku šedesátých let považován za jednoho z největších umělců své generace. Specializuje se na dílo Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta a Roberta Schumanna; interpretuje i soudobou klasiku.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Bude zpívat Blecha? I takové věci musí řešit Pražské jaro

Součástí Pražského jara letos bude i představení čínské opery kunqu

Přiblížil se opět 12. květen a s ním i zahájení festivalu Pražské jaro. V zákulisí se odehrávají poslední přípravy a­...

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz