Pavel Zajíček

Pavel Zajíček | foto: Trutnov Open Air Music Festival

Pavel Zajíček se vydal na podmanivou cestu

Undergroundový literát a muzikant Pavel Zajíček (1951) vydal po čtyřech letech novou knížku. Její střídmá grafická úprava kontrastuje se sáhodlouhým titulem, kterým autor opus vybavil: Cesta vlakem z P. do B. Pollockovy fleky odposlouchaná slova. Titul k nezapamatování, ale přesný.

Motiv cesty z místa na místo můžeme vztáhnout k autorovu žánrovému těkání mezi básní v próze a rytmizovaným deníkem děleným do pětasedmdesáti kapitol. Odkaz k Jacksonu Pollockovi, autoru pláten pokrytých živelnými cákanci barev, zas pasuje na Zajíčkův rozevlátý styl, jakoby rozmlžené vyznění jeho textu.

A "odposlouchaná slova"? Knížka je proudem, v němž se s krásou náhody řetězí útržky slov a vět, které hlavní hrdina, jímž je nepochybně autor sám, odposlouchává ze svých vzpomínek, snů, přítomných okamžiků a hovorů i mimočasových úvah.

Zajíček je básníkem labyrintů měst, zejména jejich periferie. Je však chodcem uzavřeným v pevné skořepině, kráčejícím víc uvnitř sebe než konkrétním prostorem.
Změť jeho obrazného přemítání nad člověkem a světem jen zřídkakdy nabídne přesné souřadnice – je mu vlastní tajemství a tušení, nesmělé náznaky a promluvy ukončené vpůli.

Slast nechat se unášet
Ostatně nonkonformní spisovatel a vůdčí duch kapely DG 307 prožil roky v emigraci: v 70. letech uprostřed svobodomyslného společenství kolem Ivana Jirouse a Plastic People of the Universe, později ve Švédsku a USA.

Zajíček svou Cestu vlakem z P. do B. psal, jak říká, "jazykem dětí, či jazykem bláznů, / jazykem neumělých doteků" a vložil do ní "jizvy, archetypy… / ozvěny".
Jeho neustále pohyblivé psaní jako by chtělo oslovit všechny smysly naráz, je proto slastné nechat se jím unášet. I přesto, že neporozumíme všemu, co autor do svých soukromých šifer uložil, a některé momenty se ve skladbě monotónně opakují a jiné zas těžknou patosem.

Nakonec se z tohoto "podzemního světa rozostřených a roztříštěných obrazů", který připomíná sled filmových sekvencí, přece jen vynoří dva pilíře Zajíčkovy poezie.
Tím prvním je přitakání životu a lásce navzdory všem přítomným chmurám a protrpěným tragédiím. Tím druhým touha vtisknout tomu přitakání uměleckou hodnotu. Zdařilo se: knížka to je podmanivá. Vyžaduje ovšem empatického a trpělivého čtenáře.

Pavel Zajíček : Cesta vlakem z P. do B. Pollockovy fleky odposlouchaná slova
Vetus Via, 76 stran, doporučená cena 130 korun.
Hodnocení MF DNES: 80 %