Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na filmové ceny si tady nevsadíme

  11:55aktualizováno  11:55
Hraví Američané se rádi sázejí, i když jde jen o tipování bez peněz. Sotva byly oznámeny nominace na Oscara, bookmakeři v Las Vegas, městě kasin a hracích automatů, tradičně - byť jen "nanečisto" - vyhlásili kursy sázek na vítěze.

V tuzemském showbyznysu se nic nechystá - bez peněz ani s nimi. Tipy na vítěze zřejmě zůstanou i nadále soukromou zábavou večírků v kruhu přátel a známých; třeba na Oscary si takhle mezi sebou sázejí v ČT lidé, kteří filmy nakupují.

Američtí boomakeři tipují, že favority cen Americké filmové akademie, udílených 25. března, jsou Gladiátor jako nejlepší film roku 2000, jeho hlavní představitel Russell Crowe v kategorii herců a Julia Robertsová za titulní roli snímku Erin Brockovich mezi herečkami.

Jaké jsou šance herců na Oscara

John Avello, Bally's and Paris  :
Russell Crowe 2:1, Tom Hanks 3:1

Joe Lupo, Stardust :
Russell Crowe 2:1, Tom Hanks 7:2

David Scott, America's Line:
Tom Hanks 4:5, Russell Crowe 8:5

Jaroslav Sedláček, Cinema:
Tom Hanks 3:1, Russell Crowe 5:1

"Sázky v Las Vegas jsou ovšem vypisovány podle osobního odhadu bookmakerů čili podle jejich mínění, jež se řídí mírou pravděpodobnosti. Takže tyhle kursy slouží spíše jako orientace pro veřejnost včetně těch lidí, kteří normálně nesázejí," upozorňuje Michal Horáček, spolumajitel tuzemské sázkové kanceláře Fortuna.

Také podle Joe Lupa z kasina hotelu Stardust sázkaři používají teoretickou možnost vítězství k propočtům sázek - podobně jako u sportovních utkání. Sázky jsou však jen hypotetické a slouží pouze pro zábavu, protože zákon státu zakazuje, aby se předmětem sázek stávaly události, jejichž výsledky by mohly být známy - tedy například vyzrazeny - předem.

Přestože se v lasvegaské hře netočí skutečné peníze, probírat se oscarovými kursy je přinejmenším zábavné. Třeba právě Lupo by vypsal na Gladiátora sázky v poměru 9 ku 5, neboť spoléhá na jeho nejvyšší počet nominací - celkem dvanáct. A jaké naděje dává Gladiátorovým soupeřům v bitvě o nejlepší film roku? Čokoládě 8:1, Erin Brockovich 4:1, snímku Traffic 3:1 a Tygru a drakovi, v jehož deseti nominacích je započtena i jedna za nejlepší zahraniční film, tedy proti Hřebejkově dílu Musíme si pomáhat, stanovil Lupo kurs 6:1.

Jeho kolega John Avello z hotelového kasina Bally's and Paris také spoléhá na Gladiátora, a to v kursu dva ku jedné. "Byl mým favoritem už před výhrou Zlatého glóbu a věřím v něj i nadále," prohlásil - šance snímku Traffic pak vypsal v poměru 3:1.

"Kdyby sázky v oblasti zábavy byly skutečné, musely by vypadat jinak," míní analytik David Scott z America's Line, který sice považuje Gladiátora rovněž za favorita, ale v obráceném gardu 1:2, takže za dva vsazené dolary by člověk "vyhrál" dolar jeden. "Jestliže si na výsledek lidé nemohou vsadit opravdové peníze, troufnou si být velkorysejší, víc si zariskují," dodává.

"Uvažoval jsem o tom," říká Horáček na otázku, proč u nás nemůžeme "naostro" hrát třeba s tipy na vítěze filmových nebo hudebních cen. "Ale vyhýbáme se sázkám na výsledky, které ovlivňuje jen pár lidí."

V případě hudební akademie, jíž Horáček zároveň předsedá, sice hlasuje na dvě stě padesát porotců veřejně v přímém přenosu, přesto by se prý mohlo objevit podezření, že se třeba padesát lidí dohodlo a namísto předpokládaného favorita vyneslo do popředí outsidera. "K podobným pověstem nechceme zavdávat příčiny, důvěryhodnost sázkové kanceláře i akademie jsou přednější." Proto prý Fortuna nevypisovala sázky třeba na setrvání Jiřího Hodače v čele České televize, o němž rozhodovala jen úzká skupina členů Rady ČT.

"Jeden fotbalový rozhodčí má větší moc nežli celá akademie," oponuje Horáčkovu názoru šéf filmové akademie Petr Vachler. Také jeho prý hra se sázkami napadla už mnohokrát, ale nepovažuje ji za tak stěžejní, aby pro ni hledal partnery. "Pokud by se sázek na České lvy některá firma chtěla ujmout, samozřejmě se nebudeme bránit," dodává.

"Ovšem kdyby chtěla některá sázková kancelář zkrachovat, doporučil bych jí televizní anketu TýTý - tam totiž bývají výsledky velmi, velmi nejisté," žertuje Vachler s narážkou na "nekonečnou" šňůru vítězství Karla Gotta či Jiřiny Bohdalové.

Zlatý Oscar.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

Vítězové kategorií herec a herečka v hlavní roli se baví: Jean Dujardin na

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius...

Sacha Baron Cohen na Oscary smí, jen se musí ozvat

Sacha Baron Cohen na snímku z filmu Borat (2006)

Mluvčí Oscarů dementoval, že by Sacha Baron Cohen nesměl na udílení cen Akademie. Známý komik byl pouze upozorněn, že...

Najdete na iDNES.cz