Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec přesunů, hudební ceny Anděl budou znovu v Praze

  14:05aktualizováno  14:05
Hudební ceny Anděl za rok 2008 se budou předávat 21. března v pražském Top Hotelu. Končí tak tradice přesunů, kdy ceremoniál vyhlášení cen Akademie populární hudby pendloval mezi Prahou a Ostravou.

Sošky hudebních cen Anděl - Anděl 2007, O2 arena (3. dubna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

TýTý 2007: Ewa Farna a Lešek WronkaVyhlašování cen Anděl bude v příštích pěti letech zajišťovat pražská společnost Lewron Music, která se dohodla s dosavadním organizátorem, firmou Petarda Production. Nový pořadatel, v jehož čele stojí skladatel a producent Lešek Wronka, se mimo jiné manažersky stará o zpěvačku Ewu Farnou.

Změna pořadatele se týká také žánrových cen Anděl, které budou vyhlášeny 14. února. Jen o tři dny dříve budou v pražském Divadle Hybernia předány ocenění Deska roku, kterou dostávají umělci za nejlepší prodeje uplnyulého roku. "Záznam odvysílá televize Prima 17. února," uvedl Wronka.

Petra Žikovská z české sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI), která propůjčuje licenci k pořádání Andělů, uvedla, že proti předešlým rokům se změní seznam akademiků, kteří o výročních cenách hlasují. Jejich počet se sníží a hlasování bude zajišťovat IFPI.

"Podrobnosti budou sděleny na tiskové konferenci k Andělům, která se bude konat začátkem roku 2009," podotkl Wronka.

Nominace na ceny Anděl - Petr ŠiškaHlavním společníkem Lewron Music center je firma Lewron Vision, která byla do letošního listopadu akcionářem Petarda Production.

Dosavadní prezident Akademie populární hudby Petr Šiška ukončí svoji činnost ve funkci v první polovině ledna 2009. Podle Šišky se strategie Petardy odvíjí jiným směrem, zabývá se hlavně vydáváním desek.

Právě Šiška zavedl tradici, že se vyhlašování Andělů konalo vždy na střídačku v Praze a Ostravě, kam ceremoniál zavítal v letech 2005 a 2007. Ještě letos v březnu šéf Petardy plánoval, že by hudební ceny mohly zamířit i do Brna.

Poprvé se české hudební ceny udělovaly v roce 1991 ještě jako československé. V letech 1992 až 1996 muzikanti dostávali malé keramické gramofonky na akci zvané Gramy, od roku 1997 se udělují zlaté sošky andělů.

Anděl - Aneta LangerováZa loňský rok získali výroční ceny APH zpěvák Matěj Ruppert, zpěvačka Aneta Langerová a skupina Chinaski.

Organizátoři zaslali hlasovací lístky šesti stovkám členů akademie; vyplněné formuláře však vrátila zpět jen necelá polovina z nich, přesně 259 lidí. Řada zejména hudebních publicistů a kritiků má ke způsobu hlasování výhrady a nezúčastňuje se ho.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Změna pravidel hudebních Andělů přinesla klid, ale i další protest

Soška hudebních Andělů - Anděl 2008

Změna pravidel, ke které pořadatele hudebních cen Anděl, přiměla znepokojená reakce hudebníků a akademiků, uklidnila...

Andělé vrací Nohavicu zpět do hry, po protestech mění pořadatelé pravidla

Lešek Wronka - Anděl 2008

Skupina Kabát už nikdy nedostane cenu Anděl, protože odmítá z principu hrát v televizi naživo. Jarek Nohavica ztratil...

Naše sny? Roskilde a Glastonbury, řekl on-line frontman Charlie Straight

Anděl 2009 - Charlie Straight

Třinecká kapela Charlie Straight se stala jednoznačným vítězem hudebních cen Anděl 2009. Stala se Objevem roku, získala...

Najdete na iDNES.cz