Cameron Diaz, Pharrell Williams a Al Gore představují koncert Live Earth - Los...

Cameron Diaz, Pharrell Williams a Al Gore představují koncert Live Earth - Los Angeles (15. února 2007) | foto: Reuters

Koncert pro Zemi, největší večírek na světě

  • 12
Už dávno je zvykem, že slavní muzikanti se zapojují do politického dění. Letos 7. července se na akci Live Earth bude světová hudební špička snažit rovnou o záchranu planety.

Zní to trochu jako scéna z amerického sci-fi filmu. Dvě miliardy diváků na stadionech,
u televizí či před obrazovkou svého počítače. Stovky nejslavnějších jmen hudebního světa, které se budou střídat na čtyř- až osmihodinových koncertech na všech kontinentech včetně Antarktidy.

A to všechno proto, že planeta Země je v ohrožení a je třeba začít jednat. Monstrózní akce má totiž za úkol jediné, byť podstatné - zburcovat lidstvo, aby začalo bojovat proti globální hrozbě v podobě tajících ledovců a ohřívání Golfského proudu.

Zachraňme se
Přesně tak by měla vypadat reálná show - největší letošní hudební událost nazvaná Live Earth. Projekt, navazující na obří akce Live Aid a Live 8, má lidi na celém světě donutit, aby se zapojili do boje proti změnám klimatu. Organizátoři kromě koncertů spouštějí také kampaň SOS - Save Our Selves (Zachraňme se).

"Abychom vyřešili problém s oteplováním, musíme zburcovat miliardy lidí," prohlásil na tiskové konferenci americký prezidentský kandidát z roku 2000 Al Gore. Jeden z nejhlasitějších aktivistů bojujících proti oteplování je zároveň hlavním organizátorem Live Earth, spolu s hollywoodskou herečkou Cameron Diazovou a slavným rapperem Pharrellem Williamsem.

Ti tři se nechali inspirovat minulostí. V roce 1985 se konal první koncert tohoto druhu nazvaný Live Aid - celosvětová benefiční akce tehdy pomohla hladovějícím dětem vAfrice a vydělala na 110 milionů liber.

O dvacet let později následovala obdoba nazvaná Live 8, tentokrát věnovaná boji s globální chudobou. Oba charitativní koncerty pořádal hudebník Bob Geldof, o němž kolovaly zvěsti, že muzikanty k účasti na akcích někdy vyloženě donutil. Jeho ostrá slova ostatně slyšeli i televizní diváci.

"Ti lidi umírají teď. Tak mě neserte a darujte na jejich záchranu ty peníze teď, v tuto chvíli!" prohlásil do kamery při Live Aid.

Dvě miliardy lidí u televize
Ať už byl Geldofův přístup jakýkoliv, přinesl úspěch. Před dvěma lety sledovalo Live 8 jen v Česku v televizi na 220 tisíc lidí. Deset koncertů, stovky umělců, milion diváků, dvě miliardy lidí u televize. A jeden velký úkol - přimět osm mužů v jedné místnosti, aby zabránili tomu, že každý den umírá kvůli chudobě třicet tisíc dětí.

Koncert apeloval na politiky, aby na vrcholné schůzce G8, sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska, ve skotském Gleneagles poblíž Edinburghu dali dohromady 25 miliard dolarů (asi 625 miliard korun) na pomoc Africe. Na podporu Live 8 odeslali tenkrát lidé více než 26,4 milionu SMS, čímž vytvořili světový rekord.

Hudebníci požadovali splnění tří bodů. Západ měl Africe odpustit její dluhy, měl jí nadále dávat dvojnásobek peněz a umožnit vstup na její trhy. Paul McCartney prohlásil: "Každý, kdo dnes přišel, to udělal ze správného důvodu. Doufáme, že hlavyG8 dobře naslouchaly. Nemohou se tomu vyhnout, nemohou to pominout."

Geldof pak v BBC vyzval britského premiéra Tonyho Blaira: "Věřím, že se v Gleneagles nějak dohodnete, nebo ne, Tony?" Dostalo se mu rázné odpovědi: "Snad jo, Bobe."

Na Live 8 vystoupilo 150 zpěváků a skupin. V Londýně mezi nimi byli také Pink Floyd, kteří po 24 letech zapomněli na chvíli na léta rozepří. Se vší vervou se do podpory akce vrhl i známý bojovník za lidská práva, zpěvák Bono z U2.

"Nejde nám o dobročinnost, ale o spravedlnost. Každé tři vteřiny zemře na světě jedno dítě na následky naprosté chudoby," pronesl tehdy v Hyde Parku. K dalším hvězdám patřili Paul McCartney, který londýnský koncert spolu s Bonem zahájil písničkou Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band, dále R.E.M., Madonna, U2, Elton John, Björk, Pet Shop Boys, Deep Purple, Neil Young, Shakira či Duran Duran.

Příprava všech koncertů Live 8 stála asi 45 milionů dolarů. A výsledek? Politici sice na summitu nátlakové akci nepodlehli, ale část dluhů Africe přece jen odpustili.

Tentokrát se platí
Live Earth bude apelovat na všechny obyvatele planety Země, aby začali žít šetrně a ekologicky. Poněkud bláhová myšlenka, že? V něčem se však organizátoři přece jen poučili: na předchozí koncerty se vstupenky rozdávaly zdarma, letos jdou do prodeje - například část konaná ve Wembley bude stát 80 eur.

Pro zakoupení lístků je nutná navíc registrace na stránce http://media.livenation.
co.uk/liveearth/register.asp. Výtěžek z akce půjde samozřejmě na podporu boje proti oteplování. Koncerty budou v Londýně (stadion Wembley), Sydney (Aussie Stadium), Šanghaji (Oriental Pearl Tower), Johannesburgu (The Cradle of Human Kind v Maropengu), v Japonsku (Tokyo Dome), Brazílii (Copacabana Beach v Rio de Janeiru) a USA (Giants Stadium v East
Rutherfordu ve státě New Jersey).

"Ohromný seznam účinkujících zajistí, že Live Earth splní svůj účel a shromáždí lidi z celého světa k boji s ekologickou krizí," uvedl zakladatel projektu Kevin Wall. A Pharrell Williams už prozaičtěji dodává: "Bude to největší večírek na světě!"

Kdo vystoupí
Madonna, Red Hot Chili Peppers, Corinne Bailey Rae, Bloc Party, Beastie Boys, Foo Fighters, Duran Duran, Damien Rice, Razorlight, Snow Patrol, Black Eyed Peas, Keane, John Legend, Paolo Nutini, James Blunt, The Police, Smashing Pumpkins, Fall
Out Boy, Roger Waters, Sheryl Crow, Bon Jovi, Black Eyed Peas, Lenny Kravitz, Snoop Dogg, Enrique Iglesias