Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Newyorská filharmonie zvedla Obecní dům k ovacím vestoje. Dvakrát

  12:13aktualizováno  12:13
Newyorská filharmonie nadchla publikum v úterý večer ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu a sklidila dvojí ovace vstoje. Pod taktovkou svého hudebního ředitele Alana Gilberta vystoupila s atraktivním programem – Houslovým koncertem č. 2 Bély Bartóka a Symfonií č. 3 zvanou Eroica Ludwiga van Beethovena.

Newyorské filharmonie zahrála 24. května v Obecním domě v Praze v rámci 66. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2011. | foto: Stanislav PeškaČTK

V Bartókově houslovém koncertu se jako sólistka s úspěchem představila houslistka gruzínského původu Lisa Batiašviliová, která patří k celosvětově vyhledávaným interpretům mladé generace.

Prestižní orchestr

Newyorská filharmonie je nejstarším symfonickým orchestrem ve Spojených státech a jedním z nejstarších na světě, jeho historie sahá až do roku 1842.

Rodák z New Yorku, čtyřiačtyřicetiletý Gilbert vede filharmoniky teprve od roku 2009. S orchestrem ale vyrůstal od dětství, oba rodiče zde působili jako houslisté. Matka, houslistka Yoko Takebeová hraje s orchestrem doposud.

Dirigent Alan Gilbert na koncertě Newyorské filharmonie

Gilbertův nástup označily The New York Times jako začátek "nové, dynamické éry" tělesa. Z jeho iniciativy vznikly nové projekty, například rezidenční umělec, třítýdenní festival a koncertní řada pro soudobou hudbu.

Filharmonie se s nadšenými Pražany rozloučila oblíbeným Karnevalem Antonína Dvořáka, který je zvedl podruhé ze sedadel. Koncert pořádal festival Pražské jaro, jenž potrvá do 4. června.

Praha byla poslední evropskou zastávkou na jarním turné slavného orchestru, který hostoval v České republice teprve potřetí ve své téměř stosedmdesátileté historii. Podle informací ČTK přiletěl orchestr do české metropole z Lipska se zpožděním až v úterý odpoledne, a proto nestihl před koncertem ani zkoušku. Koncert Newyorčanů byl na festivalovém programu velkým lákadlem. Vstupenky se velmi rychle vyprodaly. Postranní uličky v přízemí proto zaplnilo mnoho přístavků.

Světoznámé těleso, které je řazeno do takzvané "velké americké pětky" spolu s orchestry z Bostonu, Clevelandu, Chicaga a Filadelfie, vystoupilo na největší české přehlídce klasické hudby po deseti letech. V červnu 2000 orchestr řídil na dvou koncertech dnes již emeritní hudební ředitel Kurt Masur. Poprvé zavítala Newyorská filharmonie do Prahy před 81 lety s Italem Arturem Toscaninim v rámci svého prvního evropského zájezdu. Filharmonie se od svého vzniku představila již ve 430 městech 63 zemí a pěti kontinentů a na kontě má přes 2 000 nahrávek.

Za dirigentským pultem se v minulosti vystřídalo mnoho významných osobností, mimo jiné skladatelé jako Gustav Mahler, Antonín Dvořák i Leonard Bernstein se svými populárními koncerty pro mládež. Bernstein byl i jedním ze slavných šéfdirigentů stejně jako například Dimitri Mitropoulos, Lorin Maazel i Pierre Boulez nebo humpolecký rodák Josef Stransky, jenž stál v čele orchestru v letech 1911 až 1923. Orchestr ovlivňoval americké i světové kulturní dění nejen průkopnickým uváděním děl soudobých autorů, v čemž pokračuje dodnes. Poprvé například ve světové premiéře uvedl v roce 1893 Dvořákovu Novosvětskou symfonii pod taktovkou Antona Seidla.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Na Pražském jaru bouřilo flamenco. Dupání a výkřiky Rudolfinum přežilo

Dirigent Daniel Barenboim s berlínským Státním orchestrem vystoupil v Obecním...

Od Páté symfonie Antona Brucknera ke španělskému flamenku je to pořádná dálka. Hned první týden letošního ročníku si...

Estonský dirigent dokázal, že česká klasika není pouze znělka

Dirigent Paavo Järvi při zahajovacím koncertě Pražského jara.

Po loňském výletu do Hamburku se Smetanova Má vlast zase vrátila domů. Festival Pražské jaro zahájila v Obecním domě...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz