Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Do globálního oteplování dělá už i Ian McEwan

  16:33aktualizováno  16:33
"Slovo komický tu lze brát přinejmenším jako příslib nevídaného přílivu autorova humoru skrz slzy," charakterizuje doslov Petra Matouška český překlad zatím posledního románu populárního britského autora.

Ian McEwan | foto: Profimedia.cz

Solar

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
IAN McEWAN: Solar
(Odeon)
Michael Beard je nositelem Nobelovy ceny, ale svou nejlepší práci odvedl už v mládí. Jako padesátník žije ze své pověsti, přednáší za horentní honoráře, zaštiťuje svým jménem vědecké instituce... S nutkavým sukničkářem Beardem se seznamujeme ve chvíli, kdy se rozpadá jeho páté manželství. Tentokrát je to ale jiné: nevěrná je mu jeho žena. Když se Beardovy profesionální a soukromé světy protnou v typicky mcewanovském dějovém zvratu, dostane nečekanou příležitost vymanit se z manželské krize, oživit svoji vědeckou kariéru a zachránit svět před hrozící katastrofou, související s globálním oteplováním. Nejnovější román britského autora slavné Betonové zahrady a řady dalších, dnes už vesměs do češtiny přeložených děl je ironickým podobenstvím o neukojitelné touze, chtivé nenasytnosti i podvádění sebe sama.

Přízraky

TIP TÝDNE – Napětí
ED McBAIN: Přízraky
(BB/art)
Další příběh z 87. revíru. Krátce před Vánocemi je na ulici nalezena mrtvola mladé ženy, která se zřejmě vracela z nákupu. V domě, v luxusním apartmá, je další zavražděný – úspěšný spisovatel Gregory Craig, autor bestselleru ze světa duchů. Detektivové z 87. policejního revíru však mají co činit s vraždami zcela konkrétními, nikoli s přízraky, a postupně se dostávají až k podivné smrti Craigovy manželky, k níž došlo před několika lety.

Baba Jaga, kostlivá noha

TIP TÝDNE – Pro děti
ALENA JEŽKOVÁ: Baba Jaga, kostlivá noha
(Albatros)
Ruské pohádky převyprávěné populární autorkou knih pro děti a mládež jsou mnohem drsnější než české a nemají daleko k hororům. I v nich ale nakonec všechno dobře dopadne a srdnatost a chytrost zvítězí. Staré ruské byliny jsou plné udatných hrdinů, krásných a moudrých panen i odporných a krutých čarodějnic a černokněžníků. Jsou mezi nimi tak slavné až archetypální postavy jako Baba Jaga, Kostěj Nesmrtelný, Finist jasný sokol či hloupý Ivan. Ilustrace Františka Skály Jr. jejich svět umocňují.

Návrat z hvězd

TIP TÝDNE – Klasika
STANISLAW LEM: Návrat z hvězd
(Labyrint)
Po padesáti letech vyšla v úhledném vydání, ilustrovaném komiksovým tvůrcem Nikkarinem, jedna z klasik evropské sci-fi. Stanislav Lem (1921–2006) nabízí jedinečnou kombinaci dramatické zápletky a odvážné futuristické vize. Astronaut Hal Bregg se vrátil na Zem, na které uplynulo víc než jedno století. Nic nepřipomíná svět, který znal. Kontinenty pokrývají sítě dokonale funkčních měst, většinu profesí vykonávají roboti, život je racionální, pohodlný a bezpečný. Hal zjišťuje, že největší výzvou nebylo přežít nástrahy hlubokého vesmíru, ale pochopit pravidla nového světa a naučit se v něm žít.

Okno v čase

TIP TÝDNE – Pro poučení
PETER RUSSELL: Okno v čase
(dybbuk)
Vizionář a vědec ve svém bestselleru nastoluje duchovní výzvu současnosti – možnou transformaci lidského vědomí na vyšší úroveň. Analýzou světové evoluce osvětluje možný další směr našeho vývoje, jenž nekončí nutně tragicky. Řešení, které zprostředkovává logickým jazykem a zdravým rozumem, čerpá argumenty z hlubokých znalostí fyziky, psychologie, náboženství a metafyziky.

Kočky v burkách

TIP TÝDNE – Komiks
PETER DE WIT: Kočky v burkách
(Paseka)
Knížka holandského karikaturisty není komiksem v pravém slova smyslu, ale v této rubrice své místo má. Je sbírkou politicky zcela nekorektních anekdot na téma povinného zahalování muslimských žen, respektive na téma jeho nejradikálnější varianty, takzvané burky. "Těšíš se na jaro?" ptá se jedna postavička zahalená od hlavy až po kotníky v beztvarém "tradičním" ženském oděvu, tedy v burce, druhé. "Nevím, ale zeptám se manžela," zní odpověď.

Dvanáct rozhněvanýchmužů

TIP TÝDNE – Audiokniha
REGINALD ROSE: Dvanáct rozhněvaných mužů
(Nakladatelství XYZ)
Původní zpracování proslulého justičního dramatu amerického scenáristy a spisovatele Reginalda Rose. V novém překladu Ladislava Šenkyříka, v audioverzi Jiřího Hubičky a v režii Jitky Škápíkové ztvárnilo dvanáct porotců Josef Somr, Viktor Preiss, Jiří Langmajer, Oldřich Vízner, David Novotný, Petr Kostka, Petr Oliva, Michal Pavlata, Jiří Dvořák, Pavel Rimský, Vladimír Javorský a Alexandr Minajev. Ukázky zde.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz