Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo neskáče, není Oscar

  12:28aktualizováno  12:28
Máme Oscara! Před deseti lety jsme zvítězili na olympiádě v hokeji. Poláci nemají Oscara. Němci taky nemají Oscara. Rumuni nemají vůbec nic a olympiádu v hokeji nikdy nevyhrajou.

Oscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseň - Kodak Theatre, Hollywood, Los Angeles (24. února 2008) | foto: ČTK

Je to zvláštní, jak dokáže pseudoromantická píseň rozvášnit Hollywood. A ještě zvláštnější, jak irská fistule potěší české a moravské srdéčko jen proto, že Markéta Irglová je jedna z nás. Nás, co spolu mluvíme, i když sedmadevadesát procent z nás kvůli mizerné jazykové výuce nerozumí na první poslech tomu, co se v písni Falling slowly chce říci.

Kdo neskáče, není Čech, Hašek na Hrad, volalo se před deseti lety. Dnes se na náměstích netančí. Oscar je sice hodně, ale v pomyslném žebříčku vlasteneckých hodnot váží méně než olympijské vítězství nad Ruskem. To se navíc dalo brát jako vyvrcholení našich moderních politických dějin, které se mezi lety 1969 až 1989 odehrávaly výhradně na kluzišti.

Je zajímavé, že se více zabýváme "svým" Oscarem než Oscary bratří Coenů. Že se více těšíme z "našeho" Nagana než z cizího Turína. Čestně přiznávám, že na úspěchu Markéty Irglové, který jí ze srdce přeju, stejně jako světovou slávu, jsem se nijak nepodílel. Na vítězství hokejistů jsem se svým způsobem podílel. Vstával jsem ráno, seděl u televize a fandil. Pokud vzdor spolku Sisyfos věříme nevědeckým teoriím o telepatii, jednou desetimiliontinou jsem přispěl k tomu, že se Kanaďani trefili při penaltách vedle.

Přesto můj příspěvek neodpovídá následné radosti a skákání.

Myslím dokonce, že Ivan Hlinka a jeho tým by vyhráli i bez mého přispění. Jejich výkon a jejich úspěch nemá nic společného s tím, že jsou jedné rasy a jednoho národa se mnou. Stejně tak jako vítězství Markéty Irglové.

Dokonce naopak. Ani hokejisté, ani zpěvačka by nevyhráli, kdyby nepřekročili národní stín a nevydali se do světa. A nevydali se tam reprezentovat českou kotlinu, uslintaného Jiráska a jeho smyšlené pověsti, ani Václava Klause a kuponovou transformaci. Vydali se za penězi a za štěstím, což jsou legitimní pohnutky. Národní hrdost a radost nad úspěchy rodáků je paradoxní nesmysl. Zdaleka se neomezuje jen na příslušníky malých a středně velkých zemí. Mávání fanglemi a hraní hymen při čistě individuálních sportovních výkonech vhání slzy do očí i Američanům a Číňanům.

Češi jsou sice mistry světa v závisti, ale jsem přesvědčen, že i Američani a Číňani si řeknou nejen: "My jsme vyhráli", což je hloupost. Ale řeknou si s hřejivým pocitem i druhou hloupost: "Oni nevyhráli!" Ať už se tím míní Rusové, Francouzi nebo Rumuni.

Významný psychiatr říká, že při sportu a při kolektivní oslavě individuálních úspěchů se vybíjejí národní vášně, které by jinak skončily válkou. Není to pravda. Srbové i Chorvati jsou skvělí sportovci i fandové. A zvládli k tomu i válku.

Kolektivní slavení Nagana či Oscara je odporný zlozvyk. Není v tom nic slušného. Rozumný člověk na to hledí stejně jako většina z nás na týpky, kteří se rozvášňují při psích nebo kohoutích zápasech.

Kdyby partnerkou pana Hansarda byla paní Irgl z Polska, nebyl by jejich příběh o nic méně dojemný a jejich výkon o nic méně úchvatný, byť ta píseň za mnoho nestojí.

Ale slavili by Poláci a ne my.

Proč, pro boha živého? Tím, že se zaměřujeme na našince, strašně se ochuzujeme. Proč bychom neslavili polského Oscara a švédskou olympiádu? Už v zájmu národního pivovarnického průmyslu bychom se měli na odporný zlozvyk národní identity vykašlat.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Oscary udílejí starší běloši, manželka Denzela Washingtona i jeptiška

Americký herec Denzel Washington a jeho žena Pauletta Pearsonová na 90.

Totožnost více než pěti tisíc akademiků, kteří každý rok rozhodují o Oscarech, se dosud pečlivě střežila. List Daily...

Mám ho, chlubil se pilot i cestující. Letěl s nimi Oscar

Se soškou Oscara se vyfotil i pilot letadla.

Na palubě čtvrtečního letu z Chicaga do Los Angeles se ocitl jeden mimořádně významný cestující. Doprovod mu dělal...

Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem za hlavní mužkou roli ve filmu

Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje...

Najdete na iDNES.cz