Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanadská hvězda přijela s neznámými písněmi

  14:40aktualizováno  14:40
Pěveckou hvězdu v nezvyklém programu nabízí na Pražském jaru koncert Hallé Orchestra z Manchesteru. Se souborem zazpívá světoznámý kanadský barytonista Gerald Finley.

Pražské jaro 2008 - Hallé Orchestra | foto: © Pražské jaro - Ivan Malý

Pod taktovkou jeho hudebního ředitele Marka Eldera zazní kromě Dvořákova Scherza capricciosa a Symfonie č. 1 Edwarda Elgara i písňový cyklus Songs of Travel (Písně z cest) od britského skladatele první poloviny dvacátého století Ralpha Vaughana Williamse.

Dílo je u nás neznámé, nicméně autora textů určitě znají milovníci dobrodružné literatury. Robert Louis Stevenson se totiž proslavil hlavně "pirátskou" knihou Ostrov pokladů. Jeho záběr byl však širší, psal mimo jiné i cestopisnou literaturu a básně - a právě jedna ze sbírek inspirovala Vaughana Williamse.

Ze 44 básní si jich vybral devět, které zhudebnil v prvních letech minulého století. Jejich tématem je cesta a samota. "Vyprávějí o odhodlání básníka-tuláka žít si všem navzdory svůj osamělý život," poznamenává Finley.

Osmačtyřicetiletý Finley začínal před lety na festivalu v Glyndebournu. "Zpíval jsem Kuligina v Janáčkově Kátě Kabanové. Ještě si pamatuji, že první slovo bylo 'krápe'," směje se.

Dnes slaví triumfy od Vídně až po Metropolitní operu. K jeho největším úspěchům patří role Roberta Oppenheimera, otce americké atomové bomby, který je hlavním hrdinou opery amerického minimalisty Johna Adamse Doctor Atomic. Zpíval ji před třemi lety při světové premiéře v San Francisku a poté i na dalších scénách.

"Když jsem nabídku dostal, byl jsem polichocen a současně mne to děsilo. Bylo těžké ztvárnit historickou osobnost v prostředí vývoje jaderných zbraní, zachytit i radost, s jakou lidé tehdy v oboru jaderné fyziky pracovali. Navíc téma je platné dodnes," zdůrazňuje.

Neméně výraznou osobností jako Finley je i dirigent Mark Elder, který v čele Hallé Orchestra stojí od roku 2000. Také on kdysi shodou okolností začínal českou hudbou. "První opera, kterou jsem kdy nastudoval, byla Smetanova Hubička," vzpomíná.

Těleso, které v současnosti vede, je nejstarší ve Velké Británii. Založil ho už roku 1858 německý pianista a dirigent Charles Hallé. O Elderovi odborníci soudí, že orchestr v posledních letech kvalitativně velmi pozdvihl. Dirigent se však ani nebojí vycházet vstříc širšímu publiku. "Občas zařazujeme do programu populární program. To pak hrajeme třeba i Sinatru."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

RECENZE: Když se na Pražském jaru vrhnou muzikanti do brilantní hádky

Z koncertu Freiburger Barockorchester (18. května 2014)

Přitažlivý repertoár, vynikající sehranost i skvělé sólisty divák mohl ocenit na koncertech dvou špičkových...

RECENZE: Lang Lang hudbu umí prodat. A posluchač kupuje první jakost

Klavírista Lang Lang hrál na Pražském jaru za doprovodu Vídeňských...

Čtvrteční večer na Pražském jaru bude určitě aspirovat na koncert letošního roku. Obecní dům zaplavil oslnivý zvuk...

Najdete na iDNES.cz