Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

John Malkovich dorazil do Prahy, aby zahrál milého vraha prostitutek

  9:19aktualizováno  9:19
Účasti Johna Malkoviche na Pražském jaru, kde 2. června vystoupí v pražském Rudolfinu jako vypravěč v hudebním morytátu Pekelná komedie, mnozí příznivci festivalu zpočátku nevěřili. Americká herecká hvězda už je ale v Praze.

John Malkovich na tiskové konferenci Pražského jara 2011 | foto: ČTK

John Malkovich na tiskové konferenci Pražského jara 2011

Někteří fanoušci Johna Malkoviche v programu považovali za shodu jmen, jiní se domnívali, že tvůrci pouze použijí nahrávku jeho hlasu. Sedmapadesátiletá hollywoodská hvězda však již dorazila do metropole a ve čtvrtek vystoupí v představení o sériovém vrahovi, které je součástí rozsáhlého turné díla kombinujícího moderní příběh s vážnou hudbou.

"Dosud jsme se nesetkal s tím, že by někdo pochyboval o mé účasti v Pekelné komedii. Spíše se mi stalo, že mi lidé při setkání říkají, že vypadám jako John Malkovich," řekl hladce oholený herec, který na tiskové konferenci v Praze v košili a s taškou přes rameno připomínal usměvavého amerického turistu.

Námětem Pekelné komedie se stal případ rakouského sériového vraha Jacka Unterwegera. Příběh, který je příkladem toho, jak média mohou ze zločince udělat celebritu, je kombinován s hudbou Beethovena, Boccheriniho, Glucka, Haydna, Mozarta, Vivaldiho a Webera v podání sopranistek Bernardy Bobrové a Alexandry Zamojské a barokního orchestru Vídeňské akademie řízeného Martinem Haselböckem.

"Díky účasti v tom projektu jsem získal větší vztah k téhle muzice. Ale nevím, jestli je to dobrá zpráva pro klasickou hudbu," smál se Malkovich. Později uvedl, že mu spojení textu a barokní hudby připomíná jazz.

Autor a režisér díla Michael Sturminger sdělil, že příběh doplňující starou hudbu ukazuje, že se emoce nemění. Připomněl, že rakouský sériový vrah, spisovatel a novinář Unterweger měl mnoho tváří. Představení ho ukáže jako muže vtipného, milého, falešného i cynického.

John Malkovich na tiskové konferenci Pražského jara 2011

Unterweger byl v roce 1976 odsouzen k doživotí za vraždu a další trestné činy. Ve vězení začal psát, stal se díky médiím celebritou a posléze byl vydáván za vzor polepšeného zločince. V roce 1990 byl propuštěn, stal se hostem různých pořadů a pracoval jako novinář. Posléze v Evropě a USA zavraždil několik prostitutek, celkem byl usvědčen z vraždy dvanácti žen. Jednou z jeho obětí byla i Blanka Bočková v Praze. Po rozsudku spáchal ve vězení sebevraždu.

"Před časem jsem o něm viděl televizní pořad a četl jeho životopis. Ale nejde o to ho imitovat, jsem jiný než on," podotkl Malkovich. Dodal, že divadelní role na rozdíl od filmu poskytuje větší možnost improvizace. Proto do představení Pekelné komedie aktuálně zařazuje nějaký vtip, v Praze by podle jeho slov mělo dojít na nový švédsko-finský.

Se Sturmingerem v současné době Malkovich připravuje další dílo vycházející z klasické hudby, operu na motivy dopisů slavného svůdníka Casanovy, v níž podle autora budou "herci zpívat a zpěváci hrát".

Malkovich, známý například jako představitel vikomta Valmonta ve filmu Nebezpečné známosti režiséra Stephena Frearse, již Českou republiku navštívil před dvěma lety. Na závěrečném večeru karlovarského filmového festivalu převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

RECENZE: Skvělý sanfranciský orchestr ukázal, jak řádí čarodějnice

Sanfranciský symfonický orchestr pod vedením šéfdirigenta Michaela Tilsona...

Pražské jaro sice začne až 12. května, ale už mělo v Obecním domě předehru. Obstaral ji Sanfranciský symfonický...

Estonský dirigent dokázal, že česká klasika není pouze znělka

Dirigent Paavo Järvi při zahajovacím koncertě Pražského jara.

Po loňském výletu do Hamburku se Smetanova Má vlast zase vrátila domů. Festival Pražské jaro zahájila v Obecním domě...

Najdete na iDNES.cz