Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie je na nohou, oscarový triumf je na dosah

  22:55aktualizováno  22:55
Snad nikdy v minulosti neočekávala filmová velmoc, jež dala světu Felliniho, Viscontiho či Sicu, vyhlášení hollywoodských Oscarů s takovým napětím jako letos.

Již dlouho totiž neměla Itálie v této honbě za nejprestižnějším filmovým oceněním v ohni tak horké želízko. Film Život je krásný režiséra a komika Roberta Benigniho je považován za jednoho z nejžhavějších kandidátů hned na několik oscarových ocenění. Sedm nominací na blyštivou sošku je u filmu ze země, v níž se nemluví anglicky, skvělým výsledkem.

Po italských městech se to v těchto dnech hemží barevnými poutači s rozesmátou Benigniho tváří, na prostředcích hromadné dopravy jsou namísto reklam zavěšeny billboardy s nápisem Roberto do toho, v Arezzu, městě, kde byla část filmu natáčena, organizují členové onoho úspěšného filmového štábu veřejné sledování přenosu slavnostního předávání cen. V Benigniho rodném městečku Castiglion Fiorentino, uprostřed Toskánska, připravuje jistý agilní sochař odhalení čtyřmetrové bronzové sochy zasloužilého rodáka.
Sám Benigni již několik měsíců pobývá ve Spojených státech, kde se věnuje reklamní kampani kolem svého filmu. Svým neortodoxním vystupováním, na hony vzdáleným obvyklé podbízivosti bavičů, a svou "dadaistickou" angličtinou si za oceánem získal nemálo příznivců. Začátkem tohoto měsíce obdržel ocenění americké herecké asociace za výkon roku a tento týden byl vyhlášen nejlepším komikem roku. "Mrzí mne, že nemohu být v tuto chvíli s vámi, mohli jsme se všichni nahatí vykoupat v Mississippi!" vzkázal pořadatelům, protože se předání pocty nemohl osobně zúčastnit.
Vedle úsměvných příhod však snímek Život je krásný provází i závažná polemika, která - stejně jako mimořádný divácký zájem o film - pramení z tématu a přístupu k jeho zpracování. Jednoduchý, až přímočaře nekomplikovaný příběh se otvírá v předvečer druhé světové války kdesi na toskánském venkově fašistické Itálie, jejíž tísnivé prostředí si židovský číšník a snílek Kvído prostě nepřipouští. Sledujeme jeho ztřeštěné kousky, jichž se dopouští, aby upoutal a získal ženu, do níž se zamiloval. Je úspěšný; mají svatbu, narodí se jim syn.
A pak se příběh láme: otec i syn jsou společně s jinými židovskými občany deportováni. Kvídova manželka se dobrovolně rozhodne sdílet jejich osud a nastupuje s nimi do transportního vlaku.
Kvído sám nedomyslí smysl toho, co se kolem děje, a ze zoufalství začne synkovi namlouvat, že jde pouze o o jakousi rafinovanou hru. Tuto "hru na hru" v koncentračním táboře pak ještě zvýrazní, neboť z jeho pohledu je to jediná cesta, jak dítě zachránit. A zatímco čtyřletý chlapec stále věří, že jde o hru na vojáky a setrvává v úkrytu, snímek vrcholí smrtí hlavního hrdiny.
"Chtěl jsem především natočit krásný film," prohlašuje Benigni, který je kromě režie i spoluautorem scénáře. "První část je komediální a plná gagů, druhá část je tragédií. Chtěl jsem, aby se lidé smáli, ale chtěl jsem, aby také plakali." Benigni si byl možného zjednodušení filmu na "komedii o holocaustu" vědom a snažil se mu zabránit dramatickým a smutným koncem.
O snímku se pozitivně vyjádřila řada židovských sdružení a organizací bývalých vězňů vyhlazovacích táborů, nemluvě o tom, že přijetí, kterého se filmu i tvůrci dostalo loni v létě v Izraeli, bylo příznivé ze strany tisku i publika. O to ostřejší a málo vybíravé byly výpady, s nimiž v posledních dnech vystoupili někteří kritici a filmoví tvůrci. "Život je krásný se líbí prostě proto, že zapírá holocaust," konstatuje ve své zdrcující kritice časopis New Yorker.
"Benigni nezesměšňuje tuto tragickou událost, pouze vypráví neuvěřitelnou zkušenost lidského ducha," komentoval film Amos Luzzato, předseda Jednoty italských židovských obcí. A na obranu italského komika se přidal mezi mnohými i slavný herec Kirk Douglas, občanským jménem Isur Danielovič, syn ruského židovského vetešníka, jak se sám rád nazývá: "Jde o neobvyklý film, který skvěle vyvažuje komické a tragické prvky. My Američané jsme k smrti otráveni válkami s Marťany a automobilovými honičkami. A Benigni je jediný, kdo nás dokázal dojmout." Nicméně když se začátkem tohoto týdne objevily zprávy o tom, že Spielberg měl potíže se na film dodívat, záležitost se začala vybarvovat jako boj dvou amerických produkčních kolosů: Miramaxu, který Benigniho snímek v USA distribuuje, a Spilbergova DreamWorksu - jednoho z hlavních Benigniho rivalů v letošní soutěži.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Připravte si 38 milionů korun, draží se 15 starých Oscarů

Zlaté sošky připravené v zákulisí

Jen dva dny po nedělním slavnostním předání Oscarů půjde do dražby 15 slavných filmových trofejí. Žádnou ale nebude...

Borata nechtějí na Oscarech. Bojí se, že bude všechny utlačovat

Sasha Baron Cohen

Anglický postrach Sacha Baron Cohen, který se proslavil jako Borat, nesmí na oscarový večer. Stopku dostal od Akademie...

Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem za hlavní mužkou roli ve filmu

Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje...

Najdete na iDNES.cz