Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byli úžasní, píše se ve světě o Irglové s Hansardem

  0:01aktualizováno  0:01
Věhlasná světová média si všimla oscarového úspěchu Markéty Irglové a Glena Hansarda. Děkovný projev české muzikantky některé listy dokonce označily za jeden z nejúžasnějších momentů ceremoniálu.

Oscar - Markéta Irglová a Glen Hansard | foto: Profimedia.cz

Gratulaci poslala i irská prezidentka Mary McAleeseová. "Rok 2008 byl ohromně úspěšný pro irskou kinematografii, jak je zřejmé z mnoha mezinárodních nomiací a dosud obdržených cen. Oscar je jen dalším důkazem nevyčerpatelných zásob kreativity a talentu, kterými je tato země požehnána," píše se na internetových stránkách irské národní televize RTÉ.

Irský ministr kultury, sportu a turismu Séamus Brennan po vyhlášení výsledků uvedl, že "úspěch skladby Falling Slowly ukazuje, jak se bohatý a originální talent dokáže vyrovnat s těmi nejlepšími ze světa zábavy bez ohledu na to, s jakým rozpočtem pracuje produkce".

foto IRGLOVÁ A HANSARD MAJÍ OSCARA
zahráli si a dočkali se i ceny

"Hansardova řeč byla kombinací čistých emocí a inspirace," píše irský Independent. Vlastenecky připomíná i Glenovo poděkování v rodné řeči.

Oscar - Markéta Irglová a Glen Hansard s cenou za nejlepší filmovou píseň"Go raibh míle mile maith agat," řekl hudebník krátce předtím, než spustil anglicky. Světové deníky nezapomínají na muzikantovu výzvu všem přítomným filmařům. "Tvořte umění," zakončil Ir svůj projev.

Hansard s Irglovou pronikli také na stránky anglo-amerických hudebních serverů Rolling Stone, Billboard či New Musical Express, které se jinak o umělcích z Česka téměř nezmiňují.

Žertovali, že půjdou v pyžamu
Americký list New York Times připomíná, že snímek Once, v němž zazněla píseň Falling Slowly, vznikl se zanedbatelnými náklady: "Byl vyroben s rozpočtem, který by pokryl tak týdenní náklady řemeslnických prací ve filmovém studiu."

Internetová verze novin k oscarovým komentářům přidává i historku o výběru oblečení pro slavnostní večer. "Nemám oblek, tak jsem si jeden koupil," prozradil Hansard listu. "Ve smokingu ale stejně nepůjdu, chci být sám sebou. Nemůžou mě vyhodit."

Oscar - Markéta Irglová Irglová, přestože si s etiketou ceremoniálu příliš hlavu nelámala, byla přistupnější: "Vezmu si noční šaty." "Cože?" lekl se Hansard. "Teda večerní," opravila se. "Ne, počkej to se mi líbí, půjdeme oba v pyžamu," žertoval Glen.

Na předávání cen se nakonec oba dostavili ve společenském oděvu. Hansard smoking, v němž přišel na červený koberec, vyměnil za sako a volnou košili. Irglová vystřídala dvoje šaty − malou večerní v ocelově modré barvě a elegantní černou róbu.

Mirror chválí, USA Today nahlíží do zákulisí
Britský Mirror na svých oficiálních stránkách označuje Markétinu děkovnou řeč za jeden z nejinspirativnějších projevů.

"Ta píseň byla napsána s vidinou naděje a naděje nás všechny spojuje," cituje ji. Zároveň dodává, že předtím, než publikum Once kladně přijalo, Hansarda s Irglovou nikdo neznal.

Telegraph rozebírá oscarový večírek po minutách. Těm, kteří přímý přenos neviděli, popisuje Markétin návrat na scénu slovy: "Irglová se na pódium vrátila za bouřlivého potlesku."

Oscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseňUSA Today nakukuje do zákulisí a vrací se k Hansardovu žertu, který Stewart na scéně spontánně zopakoval: "‘Mar, dejme je k sobě, jako že si dávají pusu.‘ Ona odvětí: ‘Ale vždyť jsou to dva kluci.‘ A Glen: ‘Ale tohle je Hollywood!‘" doslova píše.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem za hlavní mužkou roli ve filmu

Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje...

OBRAZEM: Hollywood maká. Hvězdy se fotí, porota škrtá a Oscar stydne

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají róby na červený koberec, ladí se menu...

Mám ho, chlubil se pilot i cestující. Letěl s nimi Oscar

Se soškou Oscara se vyfotil i pilot letadla.

Na palubě čtvrtečního letu z Chicaga do Los Angeles se ocitl jeden mimořádně významný cestující. Doprovod mu dělal...

Najdete na iDNES.cz