Hvězdám zásadně neplatíme

Jedna z námitek konkurenčních přehlídek vůči karlovarského festivalu zní, že peníze tam rozmařile vyhazují oknem spolu s lahvemi od šampaňského a že za sumu, kterou Vary zaplatí jediné hvězdě, by se prý ta jejich akce dala pořídit celá. To je tvrzení, které prezidenta festivalu Jiřího Bartošku dokáže vždy rozlítit a navleče mu klotové rukávy přísného účetního. "Tak především, aby bylo jednou provždy jasno, my hvězdám za účast neplatíme, neplatili jsme a platit nebudeme," říká rezolutně.

Cožpak si některé celebrity o peníze neřeknou?
Stane se to, ale mají smůlu. Trváme na své zásadě, peníze nedáváme.

Kam se tedy poděje asi sto milionů korun festivalového rozpočtu?
Počítejte se mnou. Jen ubytování přijde na 21 milionů. Letenky na 9 milionů, a to je předběžná suma, může být o něco nižší i vyšší. Na deset dnů vytváříme a pak zase bouráme design celého filmového svátku, všecko si musíme pronajímat: každé plátno, každou židli, každou projekční kabinu. Pokaždé stavíme od nuly nákladný svět, který má jepičí život, protože zázemí se skládá většinou z provizórií. Je snadné nastěhovat festival na klíč do pražského multiplexu, kde je všechno nové a funkční, ale my rok co rok děláme náhradní dočasnou z nouze ctnost. Pro nedostatek kinosálů promítáme v Grandhotelu Pupp, což je sice prostředí navenek atraktivní, jenže zvuk tam plave a já se děsím možnosti, že nám některý režisér jednou zakáže v takových podmínkách svůj film uvádět. Příští rok, kdy jako pořadatelé dovršíme desátý ročník, se s tím už musí něco udělat. Je to otázka investic od města, kraje, státu; musí konečně pochopit, že dlouhodobě se to vyplatí víc než každý rok všechno znovu stavět a zase rozebírat.

Jenže to je hudba budoucnosti. Co ještě musíte zaplatit letos?

Třeba tým promítačů a revizi kinosálů. Vybavení festivalového paláce Thermal, od počítačové sítě po několik tisíc sluchátek. Tlumočnické kabiny, překladatele, kteří musí zvládnout tlumočení jedenácti titulů promítaných vždy současně i tiskové konference. Platíme i další profese - celoročně festival chystá osm či devět lidí, ale ve finále jich tam pracuje na osm set včetně hostesek, ochranek, hasičů. To všecko představuje další miliony.

Program obsahuje téměř tři sta filmů. Kolik platíte za ně?
Zhruba od šesti set do patnácti set dolarů za jeden film. A k tomu musíte přičíst peníze za dopravu filmů a jejich pojištění. Navíc jsme povinni pojistit festival jako celek a předložit o tom potvrzení mezinárodní organizaci producentů FIAPF, jinak bychom přišli o statut festivalu kategorie A. Znělka festivalu přijde zhruba na milion, další sumy spolknou její kopie, přepisy na filmový pás. A nesmím zapomenout na inzerci, jen v americkém časopise Variety nás stojí dva miliony.

Jak je to s večírky, které mnozí považují za zbytečný luxus?

Většinu jich pořádají a platí sami sponzoři, festival má na starost jen tři, zahajovací, závěrečnou a média party. Ovšem my platíme také doprovodné mimofilmové akce, koncerty, kapely...

Vraťme se ještě k hvězdám. Jestliže jim neplatíte honoráře, jen náklady na cestu a pobyt, nevyužijí toho aspoň jako výletu pro rodinu a přátele? Může si člen poroty s sebou přivézt například osm lidí a hollywoodská herečka dejme tomu dvacetičlenný tým?

Ne. U členů poroty počítáme s partnerem, hvězdy s sebou mívají ještě asistenta, ale zpravidla doprovod nečiní víc než dva lidi. I tak jsou to velké částky: vezměte tři zpáteční letenky první třídou z Los Angeles, jako měla loni třeba Thora Birchová. Hodně věcí se sice snažíme řešit barterově, ale pořád jsou to peníze.

Když hvězdy zase odjedou a festival skončí, platíte vždy ještě takzvané extras. Co je to?

Účty za hotelové služby hostům. Což bývají částky velmi různé, někdo protelefonuje tisíce, ale byly tu i světové hvězdy, které si naprosto samozřejmě hradily ze svého každou minerálku.

Zrodil se nápad stavět ve Varech skleněnou obdobu hollywoodského chodníku slávy. Kolik vás bude stát tenhle projekt?
Nás nic, to je záležitost města. Investiční záměry festivalu jsou jiné: lepší zvuk, vzduchotechnika...

Letošní rozpočet je pokryt, ale přesto, kdyby se festival ocitl ve finanční krizi, dalo by se na něčem bez úhony ušetřit?
Ne. Ať to obracím, jak chci, nedá se. Zázrakem držíme náklady více méně na téže výši tři roky, ač náklady na energii rostou. Jediná možnost, která by festivalu neublížila, je zkrátit jej o den. V účetním průměru stojí každý den festivalu deset milionů.

Prezident. Jiří Bartoška velí festivalu a v zákulisí musí umět spočítat každou minerálku, kterou hosté vypijí.

Jiří Bartoška sleduje monitor s otázkami čtenářů.

Jiří Bartoška pózuje fotografovi během on-line rozhovoru.

Jiří Bartoška zahajuje jubilejní 35. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Jiří Bartoška před festivalovým plakátem

Jiří Bartoška, prezident MFF Karlovy Vary

Jiří Bartoška s Benem Kingsleym, krátce po jeho příjezdu do Karlových Varů.

Václav Havel a Jiří Bartoška si prohlížejí výstavu fotografií v hotelu Thermal.

Václav Havel a Jiří Bartoška před karlovarským hotelem Thermal.

Prezident festivalu Jiří Bartoška přišel na předávání ceny nejelegantnější herečce festivalu, kterou získala Tereza Brodská.

Herec Jiří Bartoška.

,