Vlastimil Vondruška, historik, spisovatel

Vlastimil Vondruška, historik, spisovatel | foto: František Vlček, MAFRA

RECENZE: Vondruškovi Husité počtvrté. Umějí to s mečem i s líčidly

  • 4
Purkmistr Olbram věděl, že lidé mají hádek a válek dost, že nechtějí mít víru jako okov, ale jako křídla, konstatuje Vlastimil Vondruška ve čtvrté a opět poutavé části své Husitské epopeje, nazvané Za časů bezvládí. Jenže války a spory o víru pokračují a ani další díl ságy nenabízí řešení.

Pravda, pojídání buchet a debaty dvou bratranců, utrakvisty a katolíka, kteří o několik desetiletí později sepisují kroniku o osudech svých předků, rozvětveného rodu Prokopů, působí už stereotypně. Přeskočit se však nedají: líčí historické souvislosti, na jejichž pozadí prožívají dramatickou dobu Olbram, Barborka, Markéta, Klárka, Adam i malá dvojčata Jošt a Prokop. Umírá se na černý mor i na šibenici a člověk nemá cenu ani toho meče, který jej usmrtí. A hlavně: České království nemá vládce.

Než přijde Jiří

„Katolíci a kališníci se už naučili žít spolu, a pokud zápasili, tak jako všude o majetek a o moc, a nikoli o víru, i když se jí oháněli,“ píše autor. A zápas se vedl i o to, kdo bude panovat v Čechách a v Uhrách. Část panstva by ráda viděla na trůnech polského krále Vladislava, jiní zůstali věrni Ladislavovi, maličkému potomku zesnulého Albrechta Habsburského. Korunovaní byli oba, nevládl žádný. Vondruška barvitě popisuje boje mezi znesvářenými stranami – a zvolna uvádí na scénu i rozhodného a postupně stále víc respektovaného Jiřího z Poděbrad, jenž si na korouhev nechal vepsat nápis „Nikoli zbraněmi, ale rozvahou a rozumem“. Neboť pochopil, že po letech válek jen to může vrátit zemi mír a blahobyt.

Zatím jeho heslo příliš odezvy nenacházelo ani mezi šlechtou, ani v Táboře, Písku či v Praze, kde se radikální utrakvisté opětně snažili získat moc, neboť Čechy považovali za zemi „vyvolenou, aby navrátila křesťanstvu skutečný a nefalšovaný odkaz Ježíše Krista“. Manžel Markéty, jedné z nejpozoruhodnějších postav ságy, za tohle přesvědčení spolu s dalšími rebely zaplatil hlavou.

Husitská epopej IV - Za časů bezvládí

75 %

autor: Vlastimil Vondruška

nakladatel: MOBA

640 stran, 439 Kč

Vondruška zalidnil Husitskou epopej desítkami vesměs věrohodně vylíčených typů. Pokud jde o muže, samozřejmě hodně řinčí zbraněmi a zabíjet umějí už i desetiletí chlapci, ale atraktivní jsou hlavně jeho ženské hrdinky.

Třeba právě Markéta, jež se jednoho dne rozhodne, že i v padesáti je stále ještě krásná. Vyhrabe z truhly elegantní oděv a stařičká líčidla. V kostele tím sice přízeň nezíská, ale alespoň dá najevo, že existují i jiné barvy než krvavě rudá. Její příbuzná Margareta po smrti muže-opilce musí uživit dva synky. Práci nemůže sehnat, tak se rozhodne pro lepší prostituci. A nevzdává se ani královna Barbara Celská, vdova po císaři Zikmundovi a babička malého Ladislava. Uvidíme, jaké budou jejich osudy v páté části ságy.

Jak to dopadne s Českým královstvím, víme z učebnic.