Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvýšená daň na knihy sníží konkurenceschopnost Čechů, říkají nakladatelé

  16:43aktualizováno  16:43
Horkým tématem těchto dní je plánované zvýšení DPH z 10 na 20 procent, které se bude mimo jiné vztahovat i na knihy. Portál iDNES.cz oslovil pětici nakladatelů, aby konkrétně popsali, co bude zdvojnásobení daně znamenat pro český trh a v konečném důsledku pro českou kulturu.
Kolik z těchto knih po zavedení 20% DPH nebude moci vyjít?

Kolik z těchto knih po zavedení 20% DPH nebude moci vyjít? | foto: Profimedia.cz

knihy, literatura - ilustrační foto

Naší ankety se zúčastnil Milan Gelnar, ředitel nakladatelství Argo, které se specializuje převážně na kvalitní překladovou beletrii a historickou a uměleckou naučnou literaturu. Dále Jiří Padevět, ředitel nakladatelství Academia, orientovaného především na odbornou literaturu. Vydavatele zejména dětské literatury zastupoval Pavel Nýč, ředitel obchodu nakladatelství Fragment.

Ryze mainstreamovou nakladatelskou sféru zastupoval majitel nakladatelství XYZ Petr Tychtl. Její pravý opak, nakladatelství "jednoho muže", zaměřená převážně na menšinovou produkci (v tomto případě evropskou překladovou beletrii, moderní českou poezii a odbornou literaturu), pak prezentoval Jan Šavrda, majitel značky dybbuk.

Anketa

O kolik Kč se při zavedení 20% DPH průměrně zvedne cena jedné knihy?

Milan Gelnar, Argo: Knihy podraží minimálně o nárůst DPH 10 % ale spíše o 20 % a víc. Kniha je zboží zbytné a pokud bude mít čtenář hlouběji do kapsy, odepře si v první řadě např. právě knihy. V důsledku toho poklesne v absolutních číslech počet prodaných výtisků.

Jiří Padevět, Academia: Pokud ke sjednocení sazby dojde, cena jedné knihy se zvedne minimálně o 10 %. Například Spenglerův Zánik Západu, který dnes stojí 665 Kč, bude stát jistě 730 Kč.

Pavel Nýč, Fragment: Cena jedné knihy se může zvednout průměrně až o 8 %. Tj. např. velice oblíbené Broučky Jana Karafiáta dnes pořídíte za 249 Kč, s novou sazbou DPH zdraží kniha o 20 Kč! Podobně jsou na tom i další tituly, například u teenagerů populární série Upíří deníky podraží o 16 Kč, bestseller pro dospělé Povídky Zdeňka Svěráka o 20 Kč.

Petr Tychtl, XYZ: Pokud kniha aktuálně stojí 199 Kč, bude stát 229 Kč. Kniha, která stála 249 Kč, bude stát 279 Kč. Více se to projeví u dražších a náročnějších knih. Pokud bych měl uvést příklad, tak původní výpravná encyklopedie Zlatá kniha fotbalu z produkce XYZ, kde je doporučená cena 899 Kč, by nově stála minimálně 1 100 Kč.

Jan Šavrda, dybbuk: Budu muset zdražit cca o 50–200 Kč podle druhu jednotlivých titulů. Pro příklad: Divadlo mysli Jaye Ingrama se z 293 Kč zdraží na 382 Kč, Probouzení Olivera Sackse ze 443 Kč na 589 Kč a dětská kniha Patrika Ouředníka O princi Čekankovi ze 199 Kč na 329 Kč.

knihy, literatura - ilustrační foto

Kardinální otázkou je, o kolik se vlastně reálná cena knihy na trhu po případném zvýšení DPH zvedne. Nakladatelé se téměř shodují, že minimálně o oněch 10 % navýšení daně, většina z nich ale přiznává, že bude muset zdražit ještě víc.

"Nikdy, když se zvedala DPH nebo zdražovaly vstupní náklady (papír, tisk atp.), knížky jsem nezdražoval. Při stanovení ceny jsem se snažil držet nepsaného pravidla zhruba 1 strana / 1 Kč, což je čtenáři akceptovatelná cena. Ovšem to teď už nejde, není kam couvat," říká Jan Šavrda.

Ředitel Arga Milan Gelnar vysvětluje, co se stane, když nakladatelé budou muset kalkulovat tituly na nižší náklad: "Vyrábíte-li nižší počet výtisků, cena tisku je logicky vyšší. A protože v ceně knihy rozpouštíte poměrně vysoké fixní položky (autorská práva, grafická úprava, redakce, překlad aj.) konečná cena knihy roste. Nakladatel nemá velkou možnost rozpustit navýšení DPH ve své marži. Toto rozhodnutí bude pro mnoho nakladatelů a knihkupců pověstným hřebíčkem do rakve a dojde k turbulencím na knižním trhu."

Anketa

Pokud bude daň zavedena, bude vaše nakladatelství muset omezit svou produkci?

Milan Gelnar, Argo: Zcela jistě. Máme rozpracovaných cca 250 titulů. Vzhledem k faktu, že připravit knihu pro vydání v Argu trvá v průměru 9–24 měsíců (a knihu pak prodáváte několik roků), budeme muset právě vyráběné tituly překalkulovat dle nové reality. Zcela jistě dojde k odpisům titulů, které se ve světle navýšené DPH budou jevit rizikově

Jiří Padevět, Academia: Počet vydaných titulů rozumně uvažujícího nakladatele vždy reaguje na trh, a co v případě zavedení jedné sazby DPH trh udělá, je otázka. Samozřejmě je pravděpodobnější, že knihy se budou prodávat méně, pak budeme muset reagovat.

Pavel Nýč, Fragment: Uvést na trh titul tak, abychom se vešli do tržní ceny, je těžké již nyní. Zamítáme 50 % titulů, o kterých uvažujeme, protože se nevejdeme do ceny, kterou je zákazník ochoten zaplatit. Toto číslo se po uvalení nového DPH zvedne určitě na 70 %. Můžeme tedy odhadnout, že produkci snížíme o minimálně 20 %.

Petr Tychtl, XYZ: Nejenom naše nakladatelství, ale i konkurence bude muset ještě pečlivěji volit výběr vydaných titulů. Samozřejmě v neprospěch náročnějších, především nekomerčních titulů. V případě XYZ to znamená utlumení produkce cca z 20 %.

Jan Šavrda, dybbuk: Cca o 50%.

knihy, literatura - ilustrační foto

Jednomyslná shoda mezi nakladateli panuje i v tom, že po případném zvýšení DPH budou muset omezit svou produkci – někteří, jako Šavrdův dybbuk, až na polovinu. To bude druhotným důsledkem zvýšení daně. "Bude to limitovat nakladatele i v nakupování zahraničních práv, neboť ta jsou často podmíněna minimálním nákladem a platbou záloh z vydaných, nikoliv prodaných knih," upozorňuje Petr Tychtl z XYZ.

Milan Gelnar z Arga přichází se zajímavým příkladem ze zahraničí: "Na Slovensku po zavedení vysokého DPH na knihy nastal propad tržeb každý následující rok o 20 % a došlo k výraznému poklesu počtu vydávaných titulů. To vedlo k tomu, že Slovensko poté vrátilo DPH na knihy zpět na 10 %. Stejná situace nastala ve Švédsku, kde vláda na své chybné rozhodnutí zdanit vysokým DPH po čase reagovala opětovným snížením DPH na 6,5 %, což je nižší DPH než u základních potravin."

Anketa

Jaké tituly byste při DPH 20 % nemohli dále vydávat?

Milan Gelnar, Argo: Tituly náročné na přípravu a profinancování s dlouhodobým prodejem, tituly nízkonákladové a bez dotací. Knihy typu Dějin CIA, edice "historických kronik", dětské tituly a náročnější beletrii, např. z ediční řady AAA.

Jiří Padevět, Academia: Tituly s vysokými náklady na přípravu a pomalým prodejem, například výtvarné monografie, ale nelze to generalizovat.

Pavel Nýč, Fragment: Velmi ohrožené tituly jsou leporela s přidanou hodnotou (s hejblátky, očkama a podobnými prvky, které rozvíjejí tvořivost dětí), jako je např. titul Skotačení na zahrádce nebo Josef Lada – Vánoční koledy. Další ohroženou skupinou jsou populárně naučné obrazové publikace pro děti a mládež, jako např. Zvířata ČR – fakta a zajímavosti, Lidské tělo nebo Dětský ilustrovaný atlas – Česká republika.

Petr Tychtl, XYZ: Naše nakladatelství jde cestou literárního mainstreamu, ale právě proto se může věnovat i nekomerčním titulům. Za nově nastavené situace bychom například namátkou nevydávali knihy jako 12 taktů pro Václava Hraběte, Československá rocková poezie, Chrám i tvrz Pavla Eisnera či obsažnou biografii Věra Chytilová zblízka.

Jan Šavrda, dybbuk: Výrazně se omezí veškerá překladová a česká beletrie i poezie.

knihy, literatura - ilustrační foto

Lze očekávat, že v případě skutečného nasazení dvacetiprocentní DPH půjde jako první "na špalek" literatura okrajovějšího typu, bez které si ale duchovní vývoj jakéhokoli národa lze dost těžko představit: umělecké monografie, domácí poezie a nekomerční beletrie.

Možná překvapivým literárním okruhem, který by daňové změny u některých nakladatelů postihly, je dětská literatura. Přitom právě interaktivní knihy výrazně napomáhají, jak podotýká Pavel Nýč z Fragmentu, rozvíjet dětskou tvořivost. Že by byli naši potomci odsouzeni už jen k počítačovým hrám a koukání na televizi?

Anketa

Budete muset v případě zvýšení daně omezit kvalitu svých knih (redakční příprava, počet ilustrací, kvalita papíru, tisku a vazby apod.)?

Milan Gelnar, Argo: To by pak pro mne ztratilo vydávání okleštěných chudinek smysl – kniha potřebuje péči!

Jiří Padevět, Academia: Nemůžeme si dovolit vzhledem ke značce Academia snižovat kvalitu knih.

Pavel Nýč, Fragment: Kvalitu neomezíme v žádném případě! Bohužel však mnoho titulů vůbec nevyjde.

Petr Tychtl, XYZ: Samozřejmě, že to bude jeden z prvních a logických kroků – nalézt rezervy v samotné přípravě titulu. Tudíž se budou hledat opatření pro zlevnění knih už ve výrobě. Dotkne se to cen za překlad, redakci a výtvarného zpracování.

Jan Šavrda, dybbuk: Ano, zejména v tisku a grafické úpravě. Budeme publikovat e-knihy, případně tisknout jen minimální náklady na digitálním tisku a v jednodušší lepené vazbě.

Knihy, literatura - ilustrační foto

Jediným tématem, ve kterém nepanuje mezi nakladateli shoda, je budoucí případné omezení kvality vydávaných knih. Plně tuto možnost připouští Petr Tychtl z XYZ, který upozorňuje, že "nelze už příliš snižovat ceny tiskáren, které pracují na spodní cenové hranici." Hodlá ušetřit na překladu, redakci a výtvarném zpracování knih.

Jan Šavrda jako jediný připomíná možnost zvýšené produkce elektronických knih, které jsou samozřejmě výrazně levnější, neboť některé jejich vstupní náklady jako papír nebo tisk jsou nulové. Jisté však je, že touto cestou nebude možno řešit všechny typy literatury.

Anketa

O který typ literatury obecně bude po zvýšení daně český trh ochuzen?

Milan Gelnar, Argo: O kvalitní tituly pro děti a odborná literatura.

Jiří Padevět, Academia: Podle mého názoru především o beletrii a poezii začínajících autorů.

Pavel Nýč, Fragment: Největší škodou bude celkové snížení dostupnosti knih pro děti a mládež. To bude mít ohromné důsledky na vzdělanost, schopnost pochopení textu apod. nové generace. Jedná se tedy o snížení konkurenceschopnosti Česka na globálním trhu z dlouhodobého hlediska.

Petr Tychtl, XYZ: Dotkne se to především nekomerční literatury, tedy knih, které jsou při stejných vstupních nákladech určeny pro užší skupinu čtenářů. Dotkne se to samozřejmě poezie, knih debutujících autorů apod. A dotkne se to nejenom nakladatelů, ale například i menších knihkupců.

Jan Šavrda, dybbuk: Knihy pro intelektuálnější a náročnější čtenáře, odborné a specializované knihy, výpravnější grafické publikace.

Knihy, literatura - ilustrační foto

Jak už z výše řečeného vyplývá, plánované zvýšení DPH z 10 na 20 % výrazně omezí činnost nakladatelství napříč velikostí či žánrovým zaměřením. Ačkoliv Pavel Nýč hovořil z hlediska vydavatele především dětské literatury, jeho slova lze aplikovat na celou českou společnost: "Jedná se o snížení konkurenceschopnosti Česka na globálním trhu z dlouhodobého hlediska."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz