z obálky alba Divadlo Járy Cimrmana: Zvuková kronika

z obálky alba Divadlo Járy Cimrmana: Zvuková kronika | foto: Radioservis

Zvuková kronika Divadla Járy Cimrmana přináší čtyři hodiny vzpomínek

  • 1
Další "povinnou položku" do audiotéky fanoušků Divadla Járy Cimrmana právě vydal Radioservis. Čtyřhodinový mp3 disk obsahuje čtrnáct dílů rozhlasového seriálu Zvuková kronika, kterou ke 40. výročí divadla připravil v roce 2007 Vladimír Kroc.

obal CD Vinárna U Pavouka (Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák)Jedná se o další nosič, který pomáhá skalním fanouškům Járy Cimrmana zaplnit leckterá "bílá místa" v historii jejich oblíbeného hrdiny. S podobně raritním projektem totéž vydavatelství přišlo vloni v prosinci, když zpřístupnilo vůbec první rozhlasové nahrávky zakladatelů divadla na albu Vinárna U pavouka (více zde).

Vladimír Kroc"Znamenalo to krásné týdny a měsíce hledání v archívech, poslechu čtrnácti her, opakované setkávání se s autory a s bývalými i současnými členy unikátního divadelního souboru, ´pracovní´ návštěvy hlediště, zákulisí i šaten divadla na Žižkově i jinde. Výsledkem byla třináctidílná série, která se vysílala na Radiožurnálu pod názvem Podzim s Járou," uvádí Vladimír Kroc.

Protože původní seriál vznikl v roce 2007, tedy ještě před premiérou zatím poslední "cimrmanologické" hry České nebe (více zde), výhradně pro tuto CD edici Kroc pořídil ještě díl čtrnáctý, nejaktuálnější.

Ladislav Smoljak a Zdeněk SvěrákV jednotlivých částech o stopáži přibližně 13 až 20 minut, vyprávějí především protagonisté divadla Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, stejně jako další členové divadla i ti, kteří s ním jsou spojeni v povědomí publika jen volnějším svazkem, například skladatel Jaroslav Uhlíř.

Kromě jejich promluv slyšíme fragmenty ze známých her a další zvukové dokumenty, vše pospojované komentářem autora seriálu. Zejména vyprávění o historicky nejdávnějším období divadla přináší mnoho neznámých, pozapomenutých nebo jen tušených informací, a to z těch nejpovolanějších úst.

Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak"Ve čtyřech hodinách není možno důkladně zmapovat víc než čtyřicetiletou historii fenoménu Cimrman, ale pro posluchače může být zajímavé zasazení jednotlivých her do kontextu doby, úvahy autorů nad vlastní tvorbou, vyprávění historek, které za léta nasbírali, o konfliktech, jež se jim nevyhnuly, peripetiích věčného nedobrovolného stěhování jejich divadla kvůli nepřízni socialistického režimu a balancování na hraně úředního zákazu. A nikdy je humor nepřešel, o čemž svědčí mimo jiné autentické deníkové zápisky Zdeňka Svěráka," říká Vladimír Kroc.