Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zuzana Novak spojuje svou hudbou živé s duchy předků

  14:16aktualizováno  14:16
Není příliš mnoho původem českých hudebníků, kteří zasáhli - alespoň v rámci vymezeného žánru - do světového dění. Jednou z nich je ale bezesporu Zuzana Novak, počítaná aktuálně ve světě world music mezi hvězdy.

Zuzana Novak na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v roce 2007 | foto: Folkové prázdniny

Zuzana Novak ovšem není Češkou v pravém slova smyslu - narodila se totiž v Anglii do rodiny emigrantů z tehdejšího totalitního Československa. Do staré vlasti se sice vrací pravidelně na návštěvy prarodičů, poprvé zde však koncertovala vloni na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. A právě zde byla pořízena nahrávka, která nyní vyšla u labelu Indies Scope pod názvem Home Brewed Mbira.

Zuzana Novak hraje na posvátnou drnkací skříňku mbiru, pocházející ze Zimbabwe, jejíž zvuk údajně spojuje živé s duchy předků. Novak je pravděpodobně jedinou běloškou, jíž se dostalo cti zúčastnit se celonočního rituálu bira zimbabwského národa Shona, jehož transový rytmus udává právě mbira.

. Co je mbira

Posvátný nástroj národa Shona ze Zimbabwe. Ozvučnice je vyrobena z tvrdého dřeva - tradičně z padouku - označovaného jako "krvavé dřevo" díky své červené barvě. K ní jsou připevněny kovové jazýčky, rozezvučené hráčovými palci. Mbira je obvykle vklíněna do duté tykve, která je vyzdobena mušlemi nebo zátkami od lahví pro extra bzučivý zvuk. Zvuk mbiry podle Zuzany Novak připomíná lidský hlas, šepot z temnot nebo vítr s deštěm a má sílu zbavit lidskou mysl smutku a starostí.

Nástroj mbira v rukou Zuzany Novak na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou v roce 2007O rituálu Zuzana Novak říká: "Hráli jsme pro ukonejšení nepokojného ducha, který posedl čerstvě vdanou mladou ženu a způsobil problémy v jejím manželství. Rituál pokračoval do noci a já brzy přestala mít naprostý pojem o čase. K ránu nastala krátká přestávka a jeden ze starších hudebníků se mě zeptal, jestli jsem opravdu hrála nebo pouze předstírala, že rukama schovanýma v korpusu tykve drnkám na lamely. Znala jsem skladbu Bangisa, s níž se vítá rozbřesk. Jedná se o velmi náročnou a posvátnou píseň a já ji najednou měla před celým shromážděním zahrát. Prsty jsem měla po celonočním hraní do krve rozedřené, ale to jsem v tu chvíli nevnímala. Všichni mě poslouchali a ti nejstarší nakonec vyřkli verdikt: uznáváme tě, odteď jsi jednou z nás."

Pro svět objevil Zuzanu Novak šéfredaktor anglického hudebního magazínu fRoots Ian Anderson, když v lednu 2007 zařadil její skladbu Nhemamusasa - jež otevírá i aktuální album - na prestižní čtvrtletní albový sampler fRoots. Mezi její fanoušky patří i respektovaný propagátor world music Charlie Gillett z Radia BBC a zpěvák Peter Gabriel ji pravidelně zve na svůj světoznámý festival WOMAD.

Jak se hraje na mbiru

Přes komornost pouhého zvuku mbiry a zpěvu - který je v případě Zuzany Novak vynikající! - má album Home Brewed Mbira hlubokou vnitřní sílu a patrný transový rozměr.

Široký zvukový prostor, který vytváří specifický zvuk mbiry, leckdy připomíná glassovský minimalismus, velké melodie, které Zuzana Novak na instrumentální základ klene, mají velikost gotických katedrál - nebo možná spíš romantismus, barevnost, ale i nevyzpytatelnost exotické přírody. Vcítění Zuzany Novak je stoprocentní a hlavně: dokáže svou zřejmou vášeň přenést i na posluchače.

Zuzana Novak: Home Brewed Mbira
vyd. Indies Scope, čas 38:55

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz