Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Známá slovenská písničkářka Zuzana Homolová vydává „utajené album“

  10:43aktualizováno  10:43
DvojCD nejznámější slovenské písničkářky Zuzany Homolové Čas odchádza z domu právě vychází jako první letošní titul ve stále narůstající ediční řadě Olivovníky knižního nakladatelství a hudebního vydavatelství Galén. Album vydané v únoru 1989 se objevuje po 22 letech poprvé na CD.

Zuzana Homolová v roce 1988 | foto: Ota Nepilý/Galén

Zuzana Homolová: Čas odchádza z domu (obal alba)

Ve druhé polovině 80. let minulého století patřila Zuzana Homolová k folkovým hvězdám první velikosti, byla členkou legendárního a StB rozehnaného Šafránu, hostovala na vystoupeních bratislavského písničkářského sdružení Slnovrat. Její diskografie však obsahovala jediný singl z roku 1973 Išlo dievča na vodu / Býval v horách jeden mlynár.

Zuzana Homolová

Zuzana HomolováNarozena 17. srpna 1948 v Ružomberoku (vlastním jménem Dobromila Baloghová). Zpěvačka, kytaristka a moderátorka. Veřejně vystupuje od konce 60. let, později i jako členka sdružení písničkářů Šafrán. V 80. letech pravidelně hostovala na vystoupeních slovenského sdružení Slnovrat. Vydala čtyři řadová alba, vždy s mimořádně zajímavými aranžéry a producenty: Čas odchádza z domu (Vladimír Merta a Jan Hrubý), Homolová – Stivín (Jiří Stivín), Slovenské balady (Vlasta Redl), Tvojej duši zahynúť nedám (Daniel Salontay). V současné době učí výtvarnou výchovu na LŠU v Bratislavě, můžeme ji vídat sólově v rámci projektu Jana Buriana Osamělí písničkáři nebo s vlastní kapelou Trojka Zuzany Homolové.

V perestrojkovém Československu se roku 1987 dostalo do plánů vydavatelství Opus její první sólové album. Vznikalo (ve své době neobvyklou, dnes díky internetu naopak celkem běžnou) "korespondenční" cestou. Zpěv a kytara byly natočeny v listopadu 1987. V lednu a únoru 1988 vznikla v Praze ve studiu Vladimíra Merty kompletní nahrávka, nicméně LP se objevilo na pultech až o rok později a její vydání poněkud zastínily dobové politické změny.

Vladimír Merta v roce 1988

Stávající reedice je pojata velmi netradičně. První CD obsahuje všechny studiové nahrávky Zuzany Homolové do listopadu 1989, tedy celé album Čas odchádza z domu v klasickém znění a zmíněný singl z roku 1973. Při práci na nové edici ve studiu Jámor respektovaného zvukaře Ondřeje Ježka se objevila zajímavá skutečnost: archiv Vladimíra Merty obsahoval původní nahrávku, která byla pak ještě před vydáním ve studiích Opus upravena a krácena.

Muzikantský duch Ondřeje Ježka nadšeně porovnával obě verze a z původního momentálního nápadu několika bonusů se objevilo řešení nové, "archeologicky poctivější": současně připravit vydané album i původní verzi z pražských Střešovic.

Zuzana Homolová v roce 1988

Dobové recenze byly pochvalné i rozpačité, ne každému se líbil bohatší, "nefolkový" zvuk, o který se postarali aranžéři Vladimír Merta a Jan Hrubý. Album zní možná netradičně, ale pořád jde o vzrušující spojení čistého hlasu Zuzany Homolové se studiovou kapelou Dobrá úroda. A téměř čtvrtstoletí od vydání neubralo nic na působivosti nahrávky, která patří do zlatého fondu československého folku.

Jan Hrubý v roce 1988

Album bude oficiálně uvedeno 18. března v pražském Divadle Kampa na koncertu, kde své novinky představí Zuzana Homolová s kapelou, Dagmar Voňková a jako hosté Vladimír Merta a Jan Hrubý.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Najdete na iDNES.cz