Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztratil kredit a do čela opery se nevrátí

  19:44aktualizováno  19:44
Brno - Šéf brněnské opery Tomáš Šimerda, který po incidentu s policií rezignoval na funkci na turné souboru po Japonsku, se na vedoucí post nevrátí. Šimerda sice vlastní odstoupení po návratu ze zahraničí zpochybnil, jeho nadřízení ale mají jasno.
Bývalý umělecký šéf opery se podle vlastního tvrzení stal obětí nedorozumění. Navštívil jednu z restaurací v zábavní čtvrti města Fukuoky. Po odchodu na něj majitel restaurace zavolal policii, aby doplatil menší útratu. Šimerda trval i po předvedení na policejní služebnu, že požadovaná částka nepatřila k jeho účtu.

"Kolega Šimerda několikrát měnil svá stanoviska. Návštěvu hospody nejprve zcela popřel, pak ji připustil, pak dokonce mluvil o návštěvě několika zařízení," komentoval případ ředitel Národního divadla Mojmír Weimann. Dodal, že Šimerdova snaha bagatelizovat příhodu jako pouhou lapálii není na místě. "Mohla být velmi poškozena japonská agentura a také ohrožen celý zájezd," zdůraznil Weimann. Také z tohoto důvodu prý nemíní Šimerdovu rezignaci nijak revidovat.

Konflikt s policií vyústil ještě na turné v Šimerdovu rezignaci. Na jeho místo ještě v Japonsku uvedl Weimann dosavadního šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka. "Navštívil jsem hned po návratu brněnského primátora, který mé rozhodnutí schválil," prohlásil Weimann.

Novopečený umělecký šéf návrat svého předchůdce na stejný post vylučuje. "Nejdůležitější pro pana Šimerdu bohužel byla ztráta autority v souboru," řekl Kyzlink.

Tomáš Šimerda ovšem nemusí operu, kterou vedl, opouštět zcela. "Nabídli jsme mu místo dramaturga, ale oficiálně se ještě nevyjádřil," sdělil Weimann. Se zřizovatelem Národního divadla, brněnským magistrátem, kauzu definitivně uzavřou v září.

Brněnská opera letos vyjela do Japonska už počtvrté. V předchozích letech vyvezla inscenace Don Giovanni, Carmen a Tosca. Letos v ostrovní zemi uvedla osmnáct představení opery Kouzelná flétna. "Vidělo nás na třicet tisíc lidí. Představení v halách s mimořádnou akustikou byla vždy téměř vyprodána," sdělil Kyzlink.

Českou kulturu v Japonsku nyní reprezentuje brněnský balet s deseti reprízami inscenace Romeo a Julie. Historicky první zájezd tuzemského baletního souboru do Japonska skončí ve středu.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz