Křeslo T. G. Masaryka

Křeslo T. G. Masaryka během instalace na Pražském hradě | foto: Michal Šula, MF DNES

Ztracené křeslo T.G.M je na Hradě

Za Gustava Husáka ji prodali za směšných 80 korun. A Správa Pražského hradu onu slovutnou, na dlouho ztracenou Masarykovu židli v nedávné aukci vykoupila za 170 tisíc korun.

Elegantní křeslo odkazující svými křivkami i leštěným povrchem k antice navrhl pro prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka ve dvacátých letech 20. století slovinský architekt Josip Plečnik.

Unikátní exponát je od včerejška k vidění na výstavě Na čtyřech nohách v pražském Letohrádku královny Anny. Doplňuje tak druhé, takřka stejné Plečnikovo křeslo této limitované série, které Hrad již vlastnil.

Podle Plečnikova návrhu vyrobila židli z řezaného amerického ořechu s čalouněným sedákem a opěradlem žižkovská firma Pašek. A to v trojím provedení, což je zvláštní počet.

"Většinou se přece dělá židlí šest, či čtyři. Trojka však odpovídá Plečnikovým záměrům a stylu: měl stoly o třech nohách a se třemi židlemi," podotýká kurátorka výstavy Adriana Primusová.

Křeslo stálo v Masarykově pracovně, která se nacházela ve druhém patře Nového paláce. V 70. letech, kdy dostávaly hradní interiéry "modernější" podobu, však mnohé z Plečnikova zařízení skončilo neslavně (například Výšivkový salon Alice Masarykové).

Naštěstí se část skrovně zařízené pracovny T. G. M dochovala: vedle zmíněných dvou židlí a stolu třeba i čtecí stolek, pohovka a knihovny, avšak bez horních polic (ve 30. letech obsahovaly na 70 tisíc svazků a Masaryk uvažoval o veřejné čítárně).

Z původních tří židlí jediná zůstala v majetku Hradu a v 90. letech se stala kulturní památkou. Další dvě za pakatel odkoupily Klenoty Praha, přičemž jedna stále není dohledána a tu druhou poskytl do dražby Aukční síně Sýpka soukromník.

Její restaurace obnášela kompletní demontáž, původní stav židle byl špatný: po skladování ve vlhkých prostorách měla poškozenou konstrukci, na jednom místě se však zachovalo původní čalounění, které tak mohlo být doplněno.

Expozice Na čtyřech nohách se nicméně zdaleka neomezuje jen na plečnikovskou éru: obsahuje 180 exponátů  hradního sedacího nábytku, z nichž  nejstarším je chrámová lavice katedrály sv. Víta, k jejímuž přenesení bylo zapotřebí 12 lidí.

Výstava putuje napříč stoletími a slohy, končí  90. léty. Od dubna ji zhlédlo deset a půl tisíce lidí, pro velký zájem byla nyní o více než tři měsíce prodloužena, až do 29. října.