Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztracené křeslo T.G.M je na Hradě

  1:00aktualizováno  1:00
Za Gustava Husáka ji prodali za směšných 80 korun. A Správa Pražského hradu onu slovutnou, na dlouho ztracenou Masarykovu židli v nedávné aukci vykoupila za 170 tisíc korun.

Křeslo T. G. Masaryka během instalace na Pražském hradě | foto: Michal ŠulaMF DNES

Elegantní křeslo odkazující svými křivkami i leštěným povrchem k antice navrhl pro prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka ve dvacátých letech 20. století slovinský architekt Josip Plečnik.

Unikátní exponát je od včerejška k vidění na výstavě Na čtyřech nohách v pražském Letohrádku královny Anny. Doplňuje tak druhé, takřka stejné Plečnikovo křeslo této limitované série, které Hrad již vlastnil.

Podle Plečnikova návrhu vyrobila židli z řezaného amerického ořechu s čalouněným sedákem a opěradlem žižkovská firma Pašek. A to v trojím provedení, což je zvláštní počet.

"Většinou se přece dělá židlí šest, či čtyři. Trojka však odpovídá Plečnikovým záměrům a stylu: měl stoly o třech nohách a se třemi židlemi," podotýká kurátorka výstavy Adriana Primusová.

Křeslo stálo v Masarykově pracovně, která se nacházela ve druhém patře Nového paláce. V 70. letech, kdy dostávaly hradní interiéry "modernější" podobu, však mnohé z Plečnikova zařízení skončilo neslavně (například Výšivkový salon Alice Masarykové).

Naštěstí se část skrovně zařízené pracovny T. G. M dochovala: vedle zmíněných dvou židlí a stolu třeba i čtecí stolek, pohovka a knihovny, avšak bez horních polic (ve 30. letech obsahovaly na 70 tisíc svazků a Masaryk uvažoval o veřejné čítárně).

Z původních tří židlí jediná zůstala v majetku Hradu a v 90. letech se stala kulturní památkou. Další dvě za pakatel odkoupily Klenoty Praha, přičemž jedna stále není dohledána a tu druhou poskytl do dražby Aukční síně Sýpka soukromník.

Její restaurace obnášela kompletní demontáž, původní stav židle byl špatný: po skladování ve vlhkých prostorách měla poškozenou konstrukci, na jednom místě se však zachovalo původní čalounění, které tak mohlo být doplněno.

Expozice Na čtyřech nohách se nicméně zdaleka neomezuje jen na plečnikovskou éru: obsahuje 180 exponátů  hradního sedacího nábytku, z nichž  nejstarším je chrámová lavice katedrály sv. Víta, k jejímuž přenesení bylo zapotřebí 12 lidí.

Výstava putuje napříč stoletími a slohy, končí  90. léty. Od dubna ji zhlédlo deset a půl tisíce lidí, pro velký zájem byla nyní o více než tři měsíce prodloužena, až do 29. října.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz