Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztracené křeslo T.G.M je na Hradě

  1:00aktualizováno  1:00
Za Gustava Husáka ji prodali za směšných 80 korun. A Správa Pražského hradu onu slovutnou, na dlouho ztracenou Masarykovu židli v nedávné aukci vykoupila za 170 tisíc korun.

Křeslo T. G. Masaryka během instalace na Pražském hradě | foto: Michal ŠulaMF DNES

Elegantní křeslo odkazující svými křivkami i leštěným povrchem k antice navrhl pro prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka ve dvacátých letech 20. století slovinský architekt Josip Plečnik.

Unikátní exponát je od včerejška k vidění na výstavě Na čtyřech nohách v pražském Letohrádku královny Anny. Doplňuje tak druhé, takřka stejné Plečnikovo křeslo této limitované série, které Hrad již vlastnil.

Podle Plečnikova návrhu vyrobila židli z řezaného amerického ořechu s čalouněným sedákem a opěradlem žižkovská firma Pašek. A to v trojím provedení, což je zvláštní počet.

"Většinou se přece dělá židlí šest, či čtyři. Trojka však odpovídá Plečnikovým záměrům a stylu: měl stoly o třech nohách a se třemi židlemi," podotýká kurátorka výstavy Adriana Primusová.

Křeslo stálo v Masarykově pracovně, která se nacházela ve druhém patře Nového paláce. V 70. letech, kdy dostávaly hradní interiéry "modernější" podobu, však mnohé z Plečnikova zařízení skončilo neslavně (například Výšivkový salon Alice Masarykové).

Naštěstí se část skrovně zařízené pracovny T. G. M dochovala: vedle zmíněných dvou židlí a stolu třeba i čtecí stolek, pohovka a knihovny, avšak bez horních polic (ve 30. letech obsahovaly na 70 tisíc svazků a Masaryk uvažoval o veřejné čítárně).

Z původních tří židlí jediná zůstala v majetku Hradu a v 90. letech se stala kulturní památkou. Další dvě za pakatel odkoupily Klenoty Praha, přičemž jedna stále není dohledána a tu druhou poskytl do dražby Aukční síně Sýpka soukromník.

Její restaurace obnášela kompletní demontáž, původní stav židle byl špatný: po skladování ve vlhkých prostorách měla poškozenou konstrukci, na jednom místě se však zachovalo původní čalounění, které tak mohlo být doplněno.

Expozice Na čtyřech nohách se nicméně zdaleka neomezuje jen na plečnikovskou éru: obsahuje 180 exponátů  hradního sedacího nábytku, z nichž  nejstarším je chrámová lavice katedrály sv. Víta, k jejímuž přenesení bylo zapotřebí 12 lidí.

Výstava putuje napříč stoletími a slohy, končí  90. léty. Od dubna ji zhlédlo deset a půl tisíce lidí, pro velký zájem byla nyní o více než tři měsíce prodloužena, až do 29. října.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz