Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Podzemím se plíží rituální vrah zednářů, pustíte si ho večer domů?

  11:49aktualizováno  11:49
Ve společnosti hrdinů seriálu Ztracená brána by měl v kalhotách i Velký Vont Široko. Po mystické detektivce Ďáblova lest se tuto neděli na ČT1 vrací sehraná dvojice kriminalistů v podání Anny Geislerové a Jiřího Dvořáka. Spolu s religionistou Ivanem Trojanem vyšetří další sérii tajemných vražd.

V pražském podzemí totiž někdo začal rituálně vraždit zednáře. První obětí je profesor Akademie věd, mrtvola dalšího vědce pak detektivní dvojici vede k středověkému Voynichově rukopisu a zednářské lóži. Tady už běžné metody nestačí. A jak vyšetřovatelům výsměšně sděluje jeden z akademiků: "Inteligence kohokoli v tomto domě přesahuje inteligenci celého policejního sboru, nemáte šanci." 

Policejní čmuchalové se proto musí se skřípěním zubů znovu poradit s odborníkem v podání Ivana Trojana. Trojice se během pátrání vydá do spletitého labyrintu pod městem a narazí na protivníka, jenž "snad ani není z tohoto světa." Třídílná série obsahuje mnoho dějových zvratů, které vedou k překvapivému rozuzlení a setkání s podivuhodnou bytostí. Tvůrci slibují dva možné výklady konce, jeden hmatatelný a druhý mysteriózní. 

Ze seriálu Ztracená brána, Anna Geislerová a Jiří Dvořák

Ze seriálu Ztracená brána, Anna Geislerová a Jiří Dvořák

"Hrozně by mě bavilo, pokud by se diváci o tom, jak to vlastně skončilo, hádali. Dvojky mají tu nevýhodu, že bývají horší než jednička a já jsem z tohoto syndromu měl opravdu stažený zadek," vysvětluje režisér, jehož jméno ho k natáčení detektivek dokonale předurčuje. Jiří Strach doufá, že Ztracené bráně vtiskl svižnější tempo a jiskřivější humor mezi ústřední dvojicí.

Natáčelo se loni v létě v místech, nad nimiž Pražané běžné chodí, ale nemají ani tušení, jak vlastně vypadají. Diváci se tak prostřednictvím seriálu podívají do kanalizačního systému pod Čechovým mostem, do podzemní části Motolského potoka nebo do obslužných tunelů stanice metra Staroměstská. Na povrchu poznáte areál botanické zahrady na Albertově či Břevnovský klášter.

Fotogalerie

"Bylo to mnohdy vzrušující, protože jsme se dostávali do míst, kde na nás téměř z každého centimetru skákala žloutenka typu B, takže to bylo hodně zajímavé," žertuje o voňavém prostředí pražských chodeb představitel nevrlého detektiva Jiří Dvořák. 

To seriálový odborník na religionistiku Ivan Trojan si v parném létě na chladné podzemí nestěžoval, náročnější bylo naučit se text plný odkazů na zednářskou mystiku. "Text je obtížné z několika důvodů. Je třeba, abych mluvil jako odborník, musím ho srozumitelně přetlumočit policajtům i divákům a ještě to musím říct tak, aby to bylo přirozené a lidi to neotravovalo." Poslední podmínka režiséra zněla: " A hlavně rychle!"

"Doufám, že jsme v tempu rychlejší a že přinášíme i více nadhledu a humoru. Tam kde to má strašit, tak v tom  Ďáblova lest fungovala a rád jsem na tvar předchozí série navázal," vysvětluje Strach a pochvaluje si, že na natáčení kývli herci jako Josef Abrhám, Viktor Preiss,Tomáš Töpfer, Pavel Kříž nebo František Němec. 

"Snažím se jim zaručit, že nebudou hrát v nějaké blbině a i když půjdeme do tak nezvyklého žánru, který by mohl být mnohokrát trapný a směšný, provedu je tam, aniž by se jim diváci posmívali," uzavírá Strach. Jestli uspěl, mohou diváci posoudit 9. září ve 20:00 na ČT1. 
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz