Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Podzemím se plíží rituální vrah zednářů, pustíte si ho večer domů?

  11:49aktualizováno  11:49
Ve společnosti hrdinů seriálu Ztracená brána by měl v kalhotách i Velký Vont Široko. Po mystické detektivce Ďáblova lest se tuto neděli na ČT1 vrací sehraná dvojice kriminalistů v podání Anny Geislerové a Jiřího Dvořáka. Spolu s religionistou Ivanem Trojanem vyšetří další sérii tajemných vražd.

V pražském podzemí totiž někdo začal rituálně vraždit zednáře. První obětí je profesor Akademie věd, mrtvola dalšího vědce pak detektivní dvojici vede k středověkému Voynichově rukopisu a zednářské lóži. Tady už běžné metody nestačí. A jak vyšetřovatelům výsměšně sděluje jeden z akademiků: "Inteligence kohokoli v tomto domě přesahuje inteligenci celého policejního sboru, nemáte šanci." 

Policejní čmuchalové se proto musí se skřípěním zubů znovu poradit s odborníkem v podání Ivana Trojana. Trojice se během pátrání vydá do spletitého labyrintu pod městem a narazí na protivníka, jenž "snad ani není z tohoto světa." Třídílná série obsahuje mnoho dějových zvratů, které vedou k překvapivému rozuzlení a setkání s podivuhodnou bytostí. Tvůrci slibují dva možné výklady konce, jeden hmatatelný a druhý mysteriózní. 

Ze seriálu Ztracená brána, Anna Geislerová a Jiří Dvořák

Ze seriálu Ztracená brána, Anna Geislerová a Jiří Dvořák

"Hrozně by mě bavilo, pokud by se diváci o tom, jak to vlastně skončilo, hádali. Dvojky mají tu nevýhodu, že bývají horší než jednička a já jsem z tohoto syndromu měl opravdu stažený zadek," vysvětluje režisér, jehož jméno ho k natáčení detektivek dokonale předurčuje. Jiří Strach doufá, že Ztracené bráně vtiskl svižnější tempo a jiskřivější humor mezi ústřední dvojicí.

Natáčelo se loni v létě v místech, nad nimiž Pražané běžné chodí, ale nemají ani tušení, jak vlastně vypadají. Diváci se tak prostřednictvím seriálu podívají do kanalizačního systému pod Čechovým mostem, do podzemní části Motolského potoka nebo do obslužných tunelů stanice metra Staroměstská. Na povrchu poznáte areál botanické zahrady na Albertově či Břevnovský klášter.

Fotogalerie

"Bylo to mnohdy vzrušující, protože jsme se dostávali do míst, kde na nás téměř z každého centimetru skákala žloutenka typu B, takže to bylo hodně zajímavé," žertuje o voňavém prostředí pražských chodeb představitel nevrlého detektiva Jiří Dvořák. 

To seriálový odborník na religionistiku Ivan Trojan si v parném létě na chladné podzemí nestěžoval, náročnější bylo naučit se text plný odkazů na zednářskou mystiku. "Text je obtížné z několika důvodů. Je třeba, abych mluvil jako odborník, musím ho srozumitelně přetlumočit policajtům i divákům a ještě to musím říct tak, aby to bylo přirozené a lidi to neotravovalo." Poslední podmínka režiséra zněla: " A hlavně rychle!"

"Doufám, že jsme v tempu rychlejší a že přinášíme i více nadhledu a humoru. Tam kde to má strašit, tak v tom  Ďáblova lest fungovala a rád jsem na tvar předchozí série navázal," vysvětluje Strach a pochvaluje si, že na natáčení kývli herci jako Josef Abrhám, Viktor Preiss,Tomáš Töpfer, Pavel Kříž nebo František Němec. 

"Snažím se jim zaručit, že nebudou hrát v nějaké blbině a i když půjdeme do tak nezvyklého žánru, který by mohl být mnohokrát trapný a směšný, provedu je tam, aniž by se jim diváci posmívali," uzavírá Strach. Jestli uspěl, mohou diváci posoudit 9. září ve 20:00 na ČT1. 
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz