Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpěváky na koncertu doprovodí filharmonie

  10:35aktualizováno  10:35
Velehrad - V podvečer státního svátku svatého Cyrila a Metoděje a cyrilometodějské poutě ve Velehradu připomene tuto událost koncert před velehradskou bazilikou. Na koncertu vystoupí operní pěvkyně Eva Dřízgová–Jirušová, kytaristka a zpěvačka Lenka Filipová, Jiří Pavlica, Daniel Hůlka a zpěvák slovenské kapely Elán Jožo Ráž.

"O významu koncertu svědčí i to, že vystoupení Jožo Ráže na Velehradu bude jedním z prvních v České republice po jeho těžké havárii," upozornil tajemník projektu Velehrad 2001 Josef  Kořenek.

Programem večera, který začíná v 19 hodin,  bude provázet stejně jako v loňském roce Petr Siostrzonek, převor břevnovského benediktýnského kláštera.

"V rovině dramaturgie bychom rádi posunuli celý projekt na kvalitativně vyšší úroveň. Mimořádně tvůrčí spolupráce probíhá se zlínskou  Filharmonií Bohuslava Martinů, která bude tvořit hlavní těleso večera," říká Josef Kořenek.

Proč jste se rozhodli pořádat v rámci cyrilometodějských slavností Koncert lidí dobré vůle?
Vzhledem k tomu, že státní svátek svatých Cyrila a Metoděje byl schválen Parlamentem České republiky, a tudíž je akceptován všemi občany v naší zemi, hledali jsme, jakým nejvhodnějším způsobem můžeme umožnit lidem hledajícím či sympatizujícím účastnit se oslav tohoto svátku. Národní pouť, která následuje 5. 7. a je vyvrcholením slavností, je určena především pro věřící. Proto jsme již druhým rokem připravili prostor pro důstojnou oslavu státního svátku svatých Cyrila a Metoděje, který je určen pro všechny lidi dobré vůle.

Anketa: proč osobnosti hrají na Velehradě?
Vše o akcích na Velehradu.

Jak jste vybírali interprety, kteří na koncertě vystoupí?
Dá se říci, že nejde o klasický koncert. Na začátku našeho jednání s každým z umělců je vysvětlení hlavní myšlenky koncertu s tím, že je důležité, zda se nacházíme společně na stejných „vlnových délkách“ a zda je zájem tuto myšlenku podpořit. Jednoho z iniciátorů vidím v osobě Daniela Hůlky, který má s Velehradem osobní zkušenost z doby komunismu a nosil v sobě touhu zde vystoupit. Po setkání s Jiřím Pavlicou, který přijal roli určitého hostitele, se věci daly do toho správného pohybu.

Jak vznikla spolupráce se zlínskou filharmonií?
Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně je skutečně jedním z nejvýznamnějších kulturních subjektů nejen východní Moravy. Pro celý projekt je tato spolupráce velmi obohacující a podařilo se celý koncert posunout kvalitativně o další stupínek výše, neboť o vysoké profesionalitě mohu hovořit jak v rovině umělecké, tak v rovině dramaturgické či v rovině vedení.

Kolik očekáváte návštěvníků koncertu?
Pravděpodobně o něco  více než v loňském roce – mé odhady jsou kolem dvaceti tisíc posluchačů.

Jste tedy připraveni zvládnout i větší nápor návštěvníků?
Doufám, že ano. Koordinace s panem starostou Velehradu Stanislavem Gregůrkem či policií je na vysoké úrovni. Přesto prosím návštěvníky koncertu o trpělivost a pozornost k pokynům ze strany pořadatelů či policie.

Bude i letos vysílat záznam z akce televize?
V loňském roce zaznamenal koncert mimořádný úspěch jak u posluchačů v samotném Velehradu, tak také na rozhlasové stanici Radiožurnál a v České televizi. Proto bude v letošním roce z Velehradu realizován přímý přenos na stanici Radiožurnál a Česká televize připravuje záznam koncertu, který bude odvysílán v podvečer 6. července.

Jaký vidíte přínos této akce pro církev, věřící i celou společnost?
Nevím, zda jste zaregistrovali, že před Sčítáním lidu probíhala v médiích kampaň katolické církve, jejíž hlavní motto bylo, že církev je živé společenství, které počítá s každým člověkem. Kolem této formulace proběhlo mnoho diskusí, ale jen některá se shodovala s reálným stavem věci, protože tato skutečnost, která je nejvíce viditelná na charitativním a humanitárním poli, byla často opomíjena. To, že oslavy svatých Cyrila a Metoděje nejsou pouze liturgickou záležitostí, potvrzuje i výše uvedené motto. Církev si znovu uvědomuje zodpovědnost za všechny lidi dobré vůle a spoluobčané, kteří neobdrželi dar víry, si mohou připomenout kořeny vlastní kultury a de facto celé evropské civilizace.

Potýkali jste se s nějakými většími organizačními potížemi při přípravě místa, zajištění aparatury, komunikaci s umělci?
Určitou změnou je stavba nového pódia, které připravuje farnost ve Velehradu. Co se týká aparatury, měla by být zajištěna jedna z nejkvalitnějších technik u nás a já doufám, že nás nepřekvapí nějaká neočekávaná kalamita ze strany počasí jako v minulém roce.

Chcete v tradici velkých koncertů pokračovat? Máte v záloze nějaká dramaturgická překvapení?
Nevím, jaký bude další vývoj ve společnosti, protože tyto aktivity chceme velmi citlivě zvažovat a reagovat na potřeby dnešního člověka. Podle ohlasů z loňského roku se domníváme, že další perspektiva je otevření Velehradu středoevropskému rozměru a spolupráci s Evropskou unií, odkud máme předběžné pozitivní signály.
O určitém zájmu ze zahraničí svědčí ta skutečnost, že záznam koncertu bude vysílán ve všech zemích Evropy. A  dramaturgická překvapení? Ta bych si s dovolením ponechal jako překvapení pro příští rozhovor.

Jiří Pavlica na prvním velkém koncertě na Velehradě v roce 2000

Z koncertu na Velehradě v roce 2000

První velký koncert před poutí na Velehradě v roce 2000.

První velký koncert před mší na Velehradě se konal v roce 2000

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz