Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpěvačka Eva Pilarová slaví šedesátiny

  13:14aktualizováno  13:14
- Zpěvačka Eva Pilarová oslaví v pondělí své šedesáté narozeniny.
Eva Pilarová začala s hudbou v šesti letech v brněnské hudební škole, kde se vedle hudební teorie a sborového zpěvu učila hře na klavír. První sólo zpívala jako desetiletá a poté byla čtyři roky členkou Lýskova dětského rozhlasového sboru. S ním natočila první nahrávku lidové písně Zpívejte, vážanští kohouti.

V roce 1960 odešla do Semaforu
Po maturitě v roce 1958 byla přijata na pěvecké oddělení Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Při studiu hostovala v divadle Večerní Brno a nahrávala pro brněnský Československý rozhlas. V roce 1960 odešla z JAMU a přijala angažmá v pražském divadle Semafor. Hrála a zpívala v hrách Nocturné, Papírové blues či Zuzana je sama doma. S Jiřím Suchým nazpívala svůj první "semaforský" snímek Sup a žluva, její první samostatnou gramofonovou nahrávkou byla píseň Co je to láska, kterou napsal Jiří Suchý.

Ze Semaforu do Rokoka
Účinkování v Semaforu a gramofonové nahrávky, z nichž nejznámější je duet Láska nebeská s Waldemarem Matuškou, získaly zpěvačce popularitu i uznání odborné kritiky. V roce 1962 přešla do divadla Rokoko. V té době nazpívala duet Tam za vodou v rákosí. Současně začala vystupovat na jazzových koncertech s orchestrem Karla Krautgartnera a v pásmu To byl George Gershwin s Karlem Gottem a Vlastou Průchovou. Jako jedna z prvních umělkyň z oblasti populární hudby účinkovala v Domě umělců. Budovala si repertoár světových evergreenů, do něhož patřily písně Night and Day, Somebody Loves Me a písně z muzikálu Divotvorný hrnec.

První vítězství Zlatého slavíka
V roce 1964, kdy se na rok vrátila do Semaforu, poprvé zvítězila v anketě o Zlatého slavíka. Ocenění získala ještě v letech 1967 a 1971. V Semaforu vystupovala například v jazzové opeře Dobře placená procházka a v dvojrecitálu s Karlem Gottem Večer pro dva slavíky. Po odchodu ze Semaforu hostovala v roce 1965 v Hudebním divadle v Karlíně a pak se osamostatnila.

Tři manželství
V roce 1962 Pilarová krátce spolupracovala s bigbeatovým zpěvákem Pavlem Sedláčkem, s nímž nazpívala známý duet Hey Paula. Od roku 1964 spolupracovala se zpěvákem Jaromírem Mayerem a v prosinci 1968 se za něho provdala. Nazpívali spolu známá dueta Rozhoupej zvony nebo Pochval strom za zelený listí. V roce 1970 se druhé manželství Evy Pilarové rozpadlo. Jejím prvním manželem byl Milan Pilar, který ji přivedl v roce 1960 na konkurs do Semaforu. V roce 1962 se jí narodil syn Milan. V roce 1984 se Pilarová provdala potřetí, a to za tanečníka Jana Kolomazníka.

Pořad Eva zpívá swing
Pilarová průběžně spolupracovala od roku 1965 s orchestry Karla Vlacha, Josefa Vobruby, Gustava Broma, s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, s Ferdinandem Havlíkem a s Bacily Jana Neckáře. Vystupovala v komponovaných pořadech s orchestrem Václava Hybše a v angažmá v revui Alhambra. Byla protagonistkou vlastního pořadu Eva zpívá swing a několik jazzových nahrávek pořídila i s Metropolitan Jazz Bandem. V roce 1981 získala ocenění zasloužilá umělkyně a v letech 1986 až 1992 byla stálou sólistkou Orchestru Československé televize.

Zahrála si i ve filmech
Od roku 1962 vystupovala v televizi, například v seriálu Píseň pro Rudolfa III. Hrála a zpívala mimo jiné ve filmech Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v dívčí škole, Zločin v šantánu a Čtyři P aneb Písnička pro paní Pilarovou. Nazpívala pěvecké party k filmům Až přijde kocour a Profesor Higgins.

Úspěchy v cizině
Prvním zahraničním úspěchem byla v roce 1962 zlatá medaile a titul nejlepší zpěvačky tanečních písní na Světovém festivalu demokratické mládeže a studentstva v Helsinkách. V roce 1967 získala na mezinárodním festivalu v Magdeburku Cenu publika za interpretaci a Velkou cenu si odvezla ze Sedmého mezinárodního festivalu písní v Sopotech. Na Bratislavské lyře v roce 1966 získala Cenu kritiky. O rok později vyzpívala opět zlatou lyru, Zlatý klíč Intervize a Cenu kritiky. Třetí Cenu kritiky získala na lyře v roce 1979. Zlatou Děčínskou kotvu přivezla v roce 1979.

Platinová deska Supraphonu
Pilarová koncertovala téměř ve všech státech Evropy, na Kubě, v USA a v Austrálii. Od roku 1991 je ředitelkou kulturního oddělení Československého institutu v Los Angeles. Za 1,4 miliónu prodaných zvukových nosičů získala v roce 1993 platinovou desku Supraphonu.

Eva Pilarová ráda vaří a píše kuchařské knihy.

Zpěvačka Eva Pilarová na koncertě ankety Zlatý slavík 1967, kde obsadila první místo.

Zpěvačka Eva Pilarová s manželem Janem Kolomazníkem během křtu nové desky Karla Gotta Ro(c)ky mého mládí v pražském hotelu Ambassador.

Zpěvák Karel Černoch a Eva Pilarová na oslavě šedesátých narozenin Karla Gotta v pražské Sportovní hale.

Divadlo Semafor uvádí budd-operu autorů Jiří Šlitr a Jiří Suchý "Dobře placená procházka ". Režii představení má Ján Roháč. Na snímku je Jiří Šlitr jako advokát a Eva Pilarová.

Eva Pilarová 12. června 1969 se svým tehdejším manželem Jaromírem Mayerem.

Autor:



Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...



KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Najdete na iDNES.cz