Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpěvačka Eva Pilarová slaví šedesátiny

  13:14aktualizováno  13:14
- Zpěvačka Eva Pilarová oslaví v pondělí své šedesáté narozeniny.
Eva Pilarová začala s hudbou v šesti letech v brněnské hudební škole, kde se vedle hudební teorie a sborového zpěvu učila hře na klavír. První sólo zpívala jako desetiletá a poté byla čtyři roky členkou Lýskova dětského rozhlasového sboru. S ním natočila první nahrávku lidové písně Zpívejte, vážanští kohouti.

V roce 1960 odešla do Semaforu
Po maturitě v roce 1958 byla přijata na pěvecké oddělení Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Při studiu hostovala v divadle Večerní Brno a nahrávala pro brněnský Československý rozhlas. V roce 1960 odešla z JAMU a přijala angažmá v pražském divadle Semafor. Hrála a zpívala v hrách Nocturné, Papírové blues či Zuzana je sama doma. S Jiřím Suchým nazpívala svůj první "semaforský" snímek Sup a žluva, její první samostatnou gramofonovou nahrávkou byla píseň Co je to láska, kterou napsal Jiří Suchý.

Ze Semaforu do Rokoka
Účinkování v Semaforu a gramofonové nahrávky, z nichž nejznámější je duet Láska nebeská s Waldemarem Matuškou, získaly zpěvačce popularitu i uznání odborné kritiky. V roce 1962 přešla do divadla Rokoko. V té době nazpívala duet Tam za vodou v rákosí. Současně začala vystupovat na jazzových koncertech s orchestrem Karla Krautgartnera a v pásmu To byl George Gershwin s Karlem Gottem a Vlastou Průchovou. Jako jedna z prvních umělkyň z oblasti populární hudby účinkovala v Domě umělců. Budovala si repertoár světových evergreenů, do něhož patřily písně Night and Day, Somebody Loves Me a písně z muzikálu Divotvorný hrnec.

První vítězství Zlatého slavíka
V roce 1964, kdy se na rok vrátila do Semaforu, poprvé zvítězila v anketě o Zlatého slavíka. Ocenění získala ještě v letech 1967 a 1971. V Semaforu vystupovala například v jazzové opeře Dobře placená procházka a v dvojrecitálu s Karlem Gottem Večer pro dva slavíky. Po odchodu ze Semaforu hostovala v roce 1965 v Hudebním divadle v Karlíně a pak se osamostatnila.

Tři manželství
V roce 1962 Pilarová krátce spolupracovala s bigbeatovým zpěvákem Pavlem Sedláčkem, s nímž nazpívala známý duet Hey Paula. Od roku 1964 spolupracovala se zpěvákem Jaromírem Mayerem a v prosinci 1968 se za něho provdala. Nazpívali spolu známá dueta Rozhoupej zvony nebo Pochval strom za zelený listí. V roce 1970 se druhé manželství Evy Pilarové rozpadlo. Jejím prvním manželem byl Milan Pilar, který ji přivedl v roce 1960 na konkurs do Semaforu. V roce 1962 se jí narodil syn Milan. V roce 1984 se Pilarová provdala potřetí, a to za tanečníka Jana Kolomazníka.

Pořad Eva zpívá swing
Pilarová průběžně spolupracovala od roku 1965 s orchestry Karla Vlacha, Josefa Vobruby, Gustava Broma, s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, s Ferdinandem Havlíkem a s Bacily Jana Neckáře. Vystupovala v komponovaných pořadech s orchestrem Václava Hybše a v angažmá v revui Alhambra. Byla protagonistkou vlastního pořadu Eva zpívá swing a několik jazzových nahrávek pořídila i s Metropolitan Jazz Bandem. V roce 1981 získala ocenění zasloužilá umělkyně a v letech 1986 až 1992 byla stálou sólistkou Orchestru Československé televize.

Zahrála si i ve filmech
Od roku 1962 vystupovala v televizi, například v seriálu Píseň pro Rudolfa III. Hrála a zpívala mimo jiné ve filmech Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v dívčí škole, Zločin v šantánu a Čtyři P aneb Písnička pro paní Pilarovou. Nazpívala pěvecké party k filmům Až přijde kocour a Profesor Higgins.

Úspěchy v cizině
Prvním zahraničním úspěchem byla v roce 1962 zlatá medaile a titul nejlepší zpěvačky tanečních písní na Světovém festivalu demokratické mládeže a studentstva v Helsinkách. V roce 1967 získala na mezinárodním festivalu v Magdeburku Cenu publika za interpretaci a Velkou cenu si odvezla ze Sedmého mezinárodního festivalu písní v Sopotech. Na Bratislavské lyře v roce 1966 získala Cenu kritiky. O rok později vyzpívala opět zlatou lyru, Zlatý klíč Intervize a Cenu kritiky. Třetí Cenu kritiky získala na lyře v roce 1979. Zlatou Děčínskou kotvu přivezla v roce 1979.

Platinová deska Supraphonu
Pilarová koncertovala téměř ve všech státech Evropy, na Kubě, v USA a v Austrálii. Od roku 1991 je ředitelkou kulturního oddělení Československého institutu v Los Angeles. Za 1,4 miliónu prodaných zvukových nosičů získala v roce 1993 platinovou desku Supraphonu.

Eva Pilarová ráda vaří a píše kuchařské knihy.

Zpěvačka Eva Pilarová na koncertě ankety Zlatý slavík 1967, kde obsadila první místo.

Zpěvačka Eva Pilarová s manželem Janem Kolomazníkem během křtu nové desky Karla Gotta Ro(c)ky mého mládí v pražském hotelu Ambassador.

Zpěvák Karel Černoch a Eva Pilarová na oslavě šedesátých narozenin Karla Gotta v pražské Sportovní hale.

Divadlo Semafor uvádí budd-operu autorů Jiří Šlitr a Jiří Suchý "Dobře placená procházka ". Režii představení má Ján Roháč. Na snímku je Jiří Šlitr jako advokát a Eva Pilarová.

Eva Pilarová 12. června 1969 se svým tehdejším manželem Jaromírem Mayerem.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz