Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpěvačka Cranberries zmoudřela před třicítkou

  13:19aktualizováno  13:19
Před pár lety se málem zhroutila vyčerpáním. "Už nehodlám trávit mládí v autobusu a nikomu nedovolím, aby mi zošklivil zpívání. Ani sobě ne," prohlásila zpěvačka irských Cranberries Dolores O'Riordanová. V současné době vydává nové album a září optimismem. A ani se není čemu divit. Naprosto si přeorganizovala život. Vdala se za manažera Sama Burtona, pořídila si syna Taylora a své závazky mimo domov odměřuje po kapkách. "Zmoudřela jsem ještě před třicítkou," říká dnes Dolores s úsměvem.
Ještě vám není třicet a už máte za sebou úspěšnou desetiletou kariéru. Umíte si představit, co budete dělat za dvacet let?

Možná nahrávat patnácté album Cranberries. Pokud mi to bude přinášet stejnou radost jako teď. Také bych si docela ráda vyzkoušela herectví. Moje práce mě sice uspokojuje, ale nikdy není na škodu zkusit něco nového. Ado třetice doufám, že budu mít dvě zdravé děti, které se budou stejně jako jejich matka docela slušně živit tím, co je baví.

V minulosti jste měli potřebu se v písničkách vyjadřovat k situaci v Irsku, ale posléze jste došli k názoru, že tím stejně nic nezměníte. Je útok na Ameriku stejný případ?

Teroristé jsou totální šílenci, a pokud se s nimi člověk ocitne v letadle, žádná prohlášení či písničky rockových hvězd mu nepomohou. Jestliže nějaká akce přinese obětem peníze, má své opodstatnění, jinak jsou to jen velkohubá gesta a mlácení prázdné slámy.

Nové album Cranberries Wake Up And Smell The Coffee je stejně jako to předchozí hodně popové, lehké a optimistické. Zdá se vám, že odráží váš současný duševní stav?

Asi ano. Tyhle písničky jsem nemohla napsat před čtyřmi lety, protože jsem neměla dost sebevědomí, nebyla jsem dostatečně vyrovnaná. Proto jsme v minulosti vydávali ponuré a smutné desky. Ale rozhodně nemohu souhlasit s tím, že nové album je podobné tomu předchozímu.

V čem se tedy liší?

Já své nahrávky zásadně nehodnotím. Ale každá deska, i když se zdá podobná, je jiná, za dva roky se lidé změní, dospějí, vyzrají, dojdou do nějakého jiného bodu svého života.

Zlobí vás hodně, když vám novináři předkládají hodnocení vaší práce, které se vám nelíbí?

Ale kdepak. Novináři mi při rozhovorech svěřují různé názory, své i jiných lidí, a některé jsou velice bizarní a já jsem se naučila říkat, dobře, je to také názor, já ho beru. Co máte jiného dělat? Nemá význam se trápit kvůli tomu, že si nějaký člověk o vaší desce myslí něco, co se vám zdá úplně nesmyslné. Ahlavně, když se naučíte být tolerantní, hodně si usnadníte život.

V refrénu vašeho nového singlu Cranberries Analyze neustále opakujete "neanalyzujte". Není to náhodou tak trochu namířeno na novináře?

To tedy opravdu není, jste paranoidní? (Smích) Chtěla jsem tím textem říct, že by člověk neměl všechno rozebírat, protože některá životní rozhodnutí vyžadují spontánnost, a člověk je nedokáže udělat, protože se bojí. Věřte mi, vím, o čem mluvím. I mě stálo hodně námahy se to naučit.

Nedivte se tomu výkladu: muzikanti neustále láteří na novináře, že rozebírají jejich písničky.

Ale to je vaše právo. Nejen jako novinářky, ale i jako posluchače a člověka. To je na hudbě a na umění vůbec hezké, že se k němu každý může vyjádřit. Umění je od toho, aby se o něm mluvilo. Aby pomohlo člověku odreagovat se od každodenní rutiny.

Proto ten idylický název vaší nové desky: Vzbuď se a přivoň ke kávě (Wake Up And Smell The Coffee)?

Ano, chtěli jsme připomenout lidem, že se jejich život skládá z mnoha hezkých maličkostí, které berou jako samozřejmost a začnou je postrádat, až když je ztratí. Po tom, co se stalo v New Yorku, si tuhle pravdu určitě uvědomilo hodně lidí.

Zpěvačka a kytaristka skupiny The Cranberries Dolores O´Riordan.

Dolores O´Riordan odpovídá na dotazy novinářů.

Dolores O´Riordan si připravuje čaj.

Dolores O´Riordan z kapely The Cranberries.

Dolores O´Riordanová z irských The Cranberries zazpívala živě dvě písně z aktuálního alba Bury the Hatchet.

Zpěvačka Dolores O´Riordanová.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz