Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpěváci protestují kvůli nové opeře o roce 1968

  10:22aktualizováno  10:22
Na prknech Mahenova divadla v Brně zazní už zítra ve světové premiéře tóny opery Mai 68. Děj příběhu o lásce, revoluci, ideálech a vítězství začíná v květnu 1968 na pařížské univerzitě Sorbonně a vrcholí neblahými srpnovými událostmi v Československu.

Opera Mai68 | foto: Národní divadlo Brno

Autor hudby Petr Kofroň i vedení divadla slibují divákům zážitek. Ale ne všichni jsou ze hry nadšení. Část uměleckého souboru totiž napsala před pár dny uměleckému šéfovi opery Tomáši Hanusovi otevřený dopis, ve kterém se staví proti jejímu uvedení.

Opera Mai68"Jako protagonisté a interpreti vyjadřujeme hluboký nesouhlas s uvedením tohoto kulturního počinu, především kvůli jeho hudební stránce," stojí v dopisu, který podepsalo zhruba třicet zaměstnanců divadla.

Podle informací MF DNES se k takovému kroku umělci rozhodli minulý týden po první kompletní orchestrální zkoušce. Podle herců a zpěváků se připravovaná hra totiž nehodí do Národního divadla, ale spíše na nějakou experimentální scénu.

Ředitel divadla Daniel Dvořák si za originálním dílem stojí. "Každá nová opera je vždycky prototyp. Od umělců to bylo vyjádření obav, pramenící z toho, že nemají zkušenost se soudobou operou," prohlásil na adresu signatářů..

Daniel DvořákDílo Mai 68 se přitom původně mělo hrát v pražském Národním divadle, premiéra byla ohlášená na letošní leden. Z toho ale sešlo kvůli výměně vedení zlaté kapličky. A Daniel Dvořák, bývalý šéf Národního divadla v Praze, operu přetáhl do svého nového působiště - Brna. Teď se pražská premiéra odehraje až tři dny po brněnské. Zároveň na novém představení poprvé spolupracovaly oba operní domy.

"Je to dílo hnusné, těžké, odporné k nastudování," vtipkoval na tiskové konferenci autor hudby Petr Kofroň. Sólisté souhlasí. "Jsou to náročné party," řekl představitel JPB Zoltán Korda.

Příběh mlčící většiny v Paříži i jinde, jak tvůrci nový titul nazývají, přivede na jeviště mimo jiné slavného filozofa a nejsledovanějšího spisovatele své doby Jean-Paul Sartra, revolucionáře Che Guevaru, sex symbol a herečku Jane Fondovou nebo třeba studenta JPB, jehož iniciály odkazují na Jeana-Paula Belmonda.

Opera Mai68Krvavé tuzemské události roku 68 doplní projekce a dobové záběry. "Revoluční bouře, které začaly v květnu roku 1968 ve Francii, následně otřásly celou Evropou a předznamenaly i Pražské jaro," glosuje nové dílo Zdenek Plachý, jeden ze spoluautorů libreta a režisér, který tak zároveň vysvětluje, jak se v novém kusu propojí události z pařížské univerzity a neblahý osud české studentky Jarmily.

Ta při návratu z Francie domů zahyne pod pásy okupačního tanku. "Půlku opery jsem mrtvá a ležím v rakvi. Byl to docela šok přijít do divadla a vidět vlastní rakev šitou na míru," poznamenala k postavě studentky Jarmily pěvkyně Jana Wallingerová.

Studentské bouře v Paříži provázelo hromadné zapalování automobilů. Na scéně se objeví také reálné dobové vraky. "Je to prostě velká opera se vším všudy. Na scéně se objeví i početné sbory. Nejde ovšem o žádný dokumentární film na jevišti s hudbou a zpěvy," shrnuje ředitel divadla Dvořák a zároveň jeden z autorů námětu a tvůrce scény.

Pěvci budou zpívat a mluvit česky, z jeviště však v několika okamžicích zazní také čínština, španělština a francouzština. Diváky i přes dílo v mateřském jazyce čeká zařízení s českými titulky. "Zpíváme extrémně vysoko či dole, citujeme často i Sartra," vysvětluje pěvec Korda.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz