Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpěváci protestují kvůli nové opeře o roce 1968

  10:22aktualizováno  10:22
Na prknech Mahenova divadla v Brně zazní už zítra ve světové premiéře tóny opery Mai 68. Děj příběhu o lásce, revoluci, ideálech a vítězství začíná v květnu 1968 na pařížské univerzitě Sorbonně a vrcholí neblahými srpnovými událostmi v Československu.

Opera Mai68 | foto: Národní divadlo Brno

Autor hudby Petr Kofroň i vedení divadla slibují divákům zážitek. Ale ne všichni jsou ze hry nadšení. Část uměleckého souboru totiž napsala před pár dny uměleckému šéfovi opery Tomáši Hanusovi otevřený dopis, ve kterém se staví proti jejímu uvedení.

Opera Mai68"Jako protagonisté a interpreti vyjadřujeme hluboký nesouhlas s uvedením tohoto kulturního počinu, především kvůli jeho hudební stránce," stojí v dopisu, který podepsalo zhruba třicet zaměstnanců divadla.

Podle informací MF DNES se k takovému kroku umělci rozhodli minulý týden po první kompletní orchestrální zkoušce. Podle herců a zpěváků se připravovaná hra totiž nehodí do Národního divadla, ale spíše na nějakou experimentální scénu.

Ředitel divadla Daniel Dvořák si za originálním dílem stojí. "Každá nová opera je vždycky prototyp. Od umělců to bylo vyjádření obav, pramenící z toho, že nemají zkušenost se soudobou operou," prohlásil na adresu signatářů..

Daniel DvořákDílo Mai 68 se přitom původně mělo hrát v pražském Národním divadle, premiéra byla ohlášená na letošní leden. Z toho ale sešlo kvůli výměně vedení zlaté kapličky. A Daniel Dvořák, bývalý šéf Národního divadla v Praze, operu přetáhl do svého nového působiště - Brna. Teď se pražská premiéra odehraje až tři dny po brněnské. Zároveň na novém představení poprvé spolupracovaly oba operní domy.

"Je to dílo hnusné, těžké, odporné k nastudování," vtipkoval na tiskové konferenci autor hudby Petr Kofroň. Sólisté souhlasí. "Jsou to náročné party," řekl představitel JPB Zoltán Korda.

Příběh mlčící většiny v Paříži i jinde, jak tvůrci nový titul nazývají, přivede na jeviště mimo jiné slavného filozofa a nejsledovanějšího spisovatele své doby Jean-Paul Sartra, revolucionáře Che Guevaru, sex symbol a herečku Jane Fondovou nebo třeba studenta JPB, jehož iniciály odkazují na Jeana-Paula Belmonda.

Opera Mai68Krvavé tuzemské události roku 68 doplní projekce a dobové záběry. "Revoluční bouře, které začaly v květnu roku 1968 ve Francii, následně otřásly celou Evropou a předznamenaly i Pražské jaro," glosuje nové dílo Zdenek Plachý, jeden ze spoluautorů libreta a režisér, který tak zároveň vysvětluje, jak se v novém kusu propojí události z pařížské univerzity a neblahý osud české studentky Jarmily.

Ta při návratu z Francie domů zahyne pod pásy okupačního tanku. "Půlku opery jsem mrtvá a ležím v rakvi. Byl to docela šok přijít do divadla a vidět vlastní rakev šitou na míru," poznamenala k postavě studentky Jarmily pěvkyně Jana Wallingerová.

Studentské bouře v Paříži provázelo hromadné zapalování automobilů. Na scéně se objeví také reálné dobové vraky. "Je to prostě velká opera se vším všudy. Na scéně se objeví i početné sbory. Nejde ovšem o žádný dokumentární film na jevišti s hudbou a zpěvy," shrnuje ředitel divadla Dvořák a zároveň jeden z autorů námětu a tvůrce scény.

Pěvci budou zpívat a mluvit česky, z jeviště však v několika okamžicích zazní také čínština, španělština a francouzština. Diváky i přes dílo v mateřském jazyce čeká zařízení s českými titulky. "Zpíváme extrémně vysoko či dole, citujeme často i Sartra," vysvětluje pěvec Korda.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz