Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpěváci natáčejí klip o LDN, k němuž je inspirovala reportáž MF DNES

Doporučujeme   0:01aktualizováno  0:01
Mizerná situace v léčebnách dlouhodobě nemocných vyburcovala dvanáct předních zpěváků a skupin k nové písni. Jmenuje se Já jsem jako ty a brzy bude nasazena do českých hitparád. "K nápadu mě přivedla série letních článků v MF DNES," říká šéfdramaturg hudební televize Óčko René Hnilička.

Hudbu a text k písni složil Michal Hrůza. | foto: Nguyen Phuong Thao

Koncem června se reportér tohoto listu nechal zaměstnat jako sanitář v soukromé LDN v pražské Chittussiho ulici. Zjistil tam falšování chorobopisů či nedostatečné napájení pacientů, kterým sestry dokonce odebíraly tísňové hlásiče u postelí.

Všechny články o problémech v LDN

Podobné a mnohem osobnější zážitky mají i interpreti, kteří se právě v úterý a ve středu sejdou v nahrávacím studiu. "Operace babičky dopadla dobře. Po čtyřech dnech byla na nohou, všichni jsme jí tleskali. Pak ale upadla a začalo peklo," vzpomíná zpěvačka Anna K. S babičkou měsíce cestovala po léčebnách dlouhodobě nemocných.

Anna K. v pořadu snickers inbox"Když jsem viděla, kolik tam mají na starosti starých lidí, kteří tam leží pomalu na spartakiádních lehátkách, málem jsem se skácela. Tak jsem ji zase druhý den nakládala a odvážela jinam, bylo to tři čtvrtě roku pekla," vzpomíná zpěvačka. Babička nakonec zemřela. Anna K věří, že projekt pomůže poměry v léčebnách změnit.

Hudbu i text čtyřminutové písně napsal bývalý frontman skupiny Ready Kirken Michal Hrůza. Po pěti týdnech měl hotovo. "Chtěl jsem, aby tu písničku zpívali důvěryhodní zpěváci, aby nevyzněla trapně a nebylo z toho klišé," říká šestatřicetiletý muzikant.

JÁ JSEM JAKO TY

Hudba a text: Michal Hrůza

Plamínek v očích máš, když vyprávíš, když vzpomínáš,
touha střídá strach, tak jako hvězdný prach stín na řasách – dlaní roztíráš

Půlměsíční zář svůj závoj rozložila na polštář
neděje se nic, ukryju tě víc před světly večernic – vždyť víš

Refrén
Že ty jsi jako já a já jsem jako ty ze stejný planety,
že ty jsi jako já a já jsem jako ty všechno se stejný zdá
dnes jako před lety

Plamínek v očích máš, když vyprávíš, když usínáš,
čas proměnil ti tvář, o nic neprosíš, nic nežádáš,
je to jak bílý sníh, píseň ve spánku, je to jak tichý smích, doteky červánků
dýcháme stejný vzduch, propojil se kruh, budu tady stát, vyrovnám dávný dluh – vždyť víš

Refrén

Jeho text nazpívá kromě Anny K například Aneta Langerová, David Koller, Iva Frühlingová nebo skupina Divokej Bill. "Píseň je vzkazem, že starší lidé jsou pro nás mladší důležití," říká Langerová.

"Měli jsme nemocnou babičku a jednu dobu jsme zvažovali, zda se o ni zvládneme starat každý den. Nakonec to šlo. Chápu ale důvody, proč se lidé rozhodnou dát příbuzné do nemocnice," dodává. "Chci, aby děti věděly, jak se mají ke starým lidem chovat," doplňuje ji rocker David Koller.

Proč točit v nemocnici?

Spolu se studiovou nahrávkou vzniká také klip. "Bylo pro mě těžké psát text ve stylu Milá babičko a tak dále. Proto jsem ji napsal tak, že možná na první poslech není poznat, o čem je. Druhou půlku celé písně tak dotvoří videoklip," plánuje Hrůza.

Aneta LangerováDavid KollerIva FrühlingováGipsy.czHudebník, zpěvák a textař Marek Ztracený

V nemocnicích natáčet nechtěli. "Nikdo se nechce dívat na tak depresivní záběry. Vzali jsme to za jiný konec. Mladí lidé, kteří v písni zpívají, se budou se starými lidmi setkávat. Předají jim nástroje a na konci se obě skupiny objeví spolu," vysvětluje šéfdramaturg Hnilička. Zpěvačka Frühlingová například na včerejším natáčení předávala starému pánovi housle. "Ráda bych doufala, že ta písnička aspoň trochu přispěje k lepším podmínkám v LDN," říká.

Kdy bude album na trhu

Cédéčko, kde bude mít každý z interpretů i svoji vlastní píseň, vydá společnost Universal Music. Výtěžek z prodeje poputuje na pomoc seniorům. Podle Reného Hniličky bude na pultech začátkem příštího roku. V éteru bude mít premiéru už v půlce prosince.

"Mám ze stáří strach, sice je mi třiadvacet, ale za chvilku to může být tady," říká další ze zpěváků, Marek Ztracený.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz