Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znovu objevený krajinář stojí za pozornost

  15:30aktualizováno  15:30
Národní galerie v Praze uspořádala v paláci Kinských rozsáhlou monografickou výstavu opomíjenému představiteli realistické krajinomalby 19. století, českému Němci Wilhelmu Riedelovi (1832–1876).

Wilhelm Riedel: Krajina s rákosím a stromy | foto: Národní galerie v Praze

Malíř pocházel z Jizerských hor, kde jeho rodina, jak připomíná první sál expozice, vlastnila několik sklářských hutí. Prosperita rodinného sklářského impéria mu umožnila studovat malířství a strávit celkem dvanáct let na cestách v cizině.

V letech 1852 až 1854 pobýval na pražské Akademii u romantického krajináře Maxmiliana Haushofera, který vedl své studenty k citovému vztahu k přírodě. Ke konci desetiletí se přemístil do Düsseldorfu, kde značně zdokonalil technickou stránku své malby, jak dokládají například dvě vzájemně si podobná plátna s nízko posazeným horizontem nazvaná Krajina se snopy a Krajina s hořícím hradem a jezdci.

Co přinesly cesty
Cesta na jih patřila v 19. století k povinnosti téměř každého umělce. Riedel navštívil Itálii poprvé v létě roku 1861. Do popředí jeho zájmů se zde dostaly antické památky v Římě, Campagni, Paestu a Taormině.

Důležitá byla také proměna jeho malířského výrazu. Ostré jižní světlo nebývale rozsvítilo jeho obrazy, barevná paleta se rozšířila o jasné tóny a hranice světla a stínu se ještě více vyostřila.

K nejzásadnější proměně malířova výtvarného projevu však došlo až ve Francii, kde pobýval v šedesátých letech. Setkal se zde s díly barbizonských malířů, především s krajinami Corotovými a Daubignyho, jež jej podnítily k novému uvolněnému rukopisu a reálnému uchopení krajiny.

Z intimní krajiny
Na počátku jeho francouzského pobytu vznikla série vřesovišť, tůní a rašelinišť, která má již všechny vlastnosti takzvané intimní krajiny a náleží k jednomu z vrcholů výstavy.

Za pozornost dále stojí drobnější práce s postavami venkovanů, jak je vidíme například na obrazu Ženci v obilí, jež jsou znázorněny mistrnou malířskou zkratkou. Návštěva Bretaně jej pak podnítila k zachycení málo přístupných skalnatých pobřeží a bouřlivých vln, dokladem může být třeba silně expresivní plátno Mořský příboj.

Na konci šedesátých let Riedel uskutečnil svou druhou cestu do Itálie, probíhající však téměř ve stopách té první. Přivezl si odtud soubor olejových studií a kreseb, podle kterých pak v Čechách pracoval na definitivních verzích některých svých obrazů.

Tato umělcova pozdní fáze tvorby, poznamenaná především jeho těžkou nemocí, však ztrácí dřívější výrazový potenciál a působí i na dnešního diváka těžkopádným dojmem. Wilhelm Riedel byl donedávna zapomenutým umělcem českého realismu 19. století.

Současná výstava se jej proto snaží přiřadit k významné generaci malířů, k níž náležel kupříkladu Karel Purkyně, Soběslav Pinkas či Viktor Barvitius. Český Němec Wilhelm Riedel zde však není žádným outsiderem.

Wilhelm Riedel
Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1, kurátorka Šárka Leubnerová. Výstava trvá do 31. srpna
Hodnocení MF DNES: 80%

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz