Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znalci přijedou na památkářské dny

  12:08aktualizováno  12:08
J i h l a v a - Ve stejný den jako začne v jihlavském hotelu Gustav Mahler soutěž klavíristů, přivítají tyto prostory i dvoudenní setkání pracovníků památkové péče, orgánů státní správy, stavební, restaurátorské a umělecko - průmyslové veřejnosti pod názvem Památkářské dny Vysočiny. Ty se uskuteční ve dnech 22. až 23. března. Památkářské dny se uskuteční pod záštitou Jiřího T. Kotalíka, rektora pražské Akademie výtvarného umění.

Letošní ročník, který je v pořadí druhým, bude z programového hlediska zaměřen na architekturu 15. a 16. století, rozkvět měst a lidové stavby na Vysočině.
Setkání památkářů s odbornou i laickou veřejností se uskuteční v rámci přednášek, vždy na určité téma z dané oblasti. Přednášejícími budou hlavně profesoři vysokých odborných škol a odborníci památkové péče.

"Celý program je koncipován tak, aby svým obsahem pojal celý Jihlavský kraj," vysvětlila Mirka Strejčková ze společnosti Ambit, které je společně s hotelem Gustav Mahler pořadatelem akce.

První den  se budou odborné semináře věnovat období 15. a 16. století a rozkvětu měst. Návštěvníci tak budou mít možnost dozvědět se například o významných památkách regionu: Petra Smržová ze Západočeské university v Plzni bude hovořit o Jihlavě a její úloze v 15. a  16. století a Zdeněk Chudárek ze Státního památkového ústavu v Praze povede diskusi na téma Stavební dějiny Žďáru nad Sázavou a jeho kláštera. V závěru prvního dne se od 17.20 hodin v rámci diskusního workshopu otevře i kontroverzní otázka moderních úprav na historickém objektu Sovovy mlýny v Praze.

Pro druhý a zároveň i závěrečný den Památkářských dnů vybrali organizátoři téma Lidové stavby na Vysočině. První přednáška Věry Kovářové z brněnského památkového ústavu se bude týkat sídel, domů a lidí na Vysočině. V průběhu dne se dále bude hovořit o vesnických domech na Vysočině a biologickém poškození dřeva. Posledním bodem diskuse se stane historie třebíčského benediktinského kláštera.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz