Žlutý pes vybírá nejlepší kousky

Skupina Žlutý pes v čele s frontmanem Ondřejem Hejmou vydala v loňském roce album Čínská otázka. Letos se vrací se svým "best of", které příhodně nazvala Psí kusy (Ty nejlepší). Najdete zde všechny prověřené hity jako Modrá, Sametová nebo Náruživá. Kromě nich však deska obsahuje i některé doposud nenahrané kusy - mezi nimi i song Viva Las Vegas, známý v podání Elvise Presleyho i ZZ Top. Žlutý pes ho nabízí v taneční verzi.

Každou ze svých skladeb opatřila skupina ještě krátkým pojednáním v bookletu.

Ke skupině neodmyslitelně patří jméno Ondřeje Hejmy. Málokdo však ví, že Hejma začínal s muzikou až během studia na vysoké škole (FF UK – angličtina/čínština), kdy na večírcích u spolužáka Jana Folla hrál občas na harmoniku. Foll a Hejma založili posléze skupinu Žízeň, kde se poprvé setkali Ondřej Hejma s Ivanem Hlasem, který ovlivnil jeho další životní kroky.

Po rozpadu Žízně se vytvořilo folkrockové duo Hejma-Hlas. Z této doby pocházejí také první Hejmovy autorské kroky. Prostřednictvím Ivana Hlase se Ondřej Hejma seznámil s hanspaulskou scénou a stal se členem prapůvodního Yo Yo Bandu. Navázal také spolupráci s Danielem Fikejzem, společně vystupovali pod názvem Ventyl Brothers a kombinovali Ondřejovy samomluvecké vtípky s neméně bláznivými skladbičkami.

V roce 1978 odjel Hejma na studijní pobyt do USA a ovlivněn tímto pobytem zakládá po návratu první verzi Žlutého psa, v níž působili kytaristé Jan Martínek, Petr Roškaňuk a basista Tonda Smrčka. V sestavě nechyběl přirozeně ani Ivan Hlas.

On-line rozhovor s Ondřejem Hejmou najdete ZDE.

Hejmovy ironické texty, smysl pro odvaz, nekompromisní kytarové riffy a šlapající rytmika proměnily Žlutého psa v kapelu, která se počátkem osmdesátých let zařadila mezi nejvyhledávanější rockové soubory, s přibývajícím věhlasem se však dostavily i problémy. Změnil se název kapely nejdříve na Tomahawk, v roce 1982 se chodilo na Hudebně zábavnou skupinu Ondřeje Hejmy, o rok později nastal totální rozklad, kdy se Hejmova hudební aktivita omezila jen na anglické textování exportních rockových desek.

Po dalších peripetiích se regulérní deska kapely objevila až v roce 1988. Měla název Žlutý pes a obsahovala deset skladeb. O čtyři roky později se objevuje druhé album skupiny nazvané Hoši z východního bloku a v roce 1994 vychází album Yellow Dog. Z něj vzešel obrovský hit Sametová a kapela také předskakovala při pražském koncertě texaských vousáčů ZZ Top. Yellow Dog dosáhl zanedlouho na zlatou desku a dodnes se desky prodalo takřka čtyřicet tisíc kusů.

O prázdninách 1995 se kapela připomněla CD singlem Blbej den/Ša-la-hů, který roku 1996 následovalo album Trsátko, z nových skladeb měla největší hitové ambice Tráva, které šlapala na paty přearanžovaná letitá klasika Indiánská dýmka míru. Začátkem roku 1998 vyšla v reedici druhá deska Ondřej Hejma Žlutý pes, v květnu potom album Poslední lžíce s megahity Modrá a Harašení opatřené krásným kresleným obalem z dílny Maťo Mišíka.

PSÍ KUSY (Ty nejlepší) Žlutý pes
PSÍ KUSY (Ty nejlepší) Žlutý pes
1Žlutý pes
2Hlava-mapa
3Je jenom jedna
4Country mýval
5Zůstaň klidná
6Náruživá
7Sametová
8Tráva
9Indiánská dýmka
10Ša-la-hů
11Veselka
12Modrá
13Harašení
14Psí život
15Nezávislá
16Století
17Snídaně s Novou starou
18V nebi (celej život dělám vostudu)
19Digitální
20Každej už to ví
21Viva Las Vegas

Ondřej Hejma. Hned za domem si Ondřej Hejma zbudoval golfový green. Do svého malého bazénku skáče starý rocker občas šipkou z okna. Ondřej Hejma. Ondřej Hejma při online rozhovoru Ondřej Hejma při online rozhovoru Ondřej Hejma při online rozhovoru Ondřej Hejma při online rozhovoru Ondřej Hejma při online rozhovoru Žlutý pes: Psí kusy (Ty nejlepší). Obal alba. (2002).