Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žlutý pes měl na novém albu tři dobré nápady

  1:41aktualizováno  1:41
Přestože pomyslným nakopnutím k podobě nového alba Mellow Yellow byla pro kapelu tragická událost, totiž loňské předčasné úmrtí jejího kytaristy Františka Kotvy, deska sama zjevně vznikala v příznivé konstelaci.

Žlutý pes: Jan Martinek, Ondřej Hejma | foto: archiv Mezi ploty

Jako by ji - například oproti předchozímu nepovedenému titulu Rok psa - natočila úplně jiná kapela. Jestliže zásadním problémem Roku psa (recenzi najdete zde) byl posluchačův dojem, že Žlutý pes toho už nemá mnoho na srdci a desku natočil bez jakéhokoli zápalu, z Mellow Yellow čiší znovunalezená radost z muzicírování.

Její důvody mohou být různé: omezení vedlejších aktivit zpěváka a textaře Ondřeje Hejmy, obnovené angažmá "odpočatého" kytaristy Jana Martinka, který patří v bluesrockovém stylu na zdejší absolutní špičku, nebo třeba někde úplně jinde. Výsledkem je ale velmi dobře hrající, šlapající a na usilovné hledání "hitu, který se bude hrát" rezignující poměrně stylově čistá nahrávka.

Bez standardů, ale s Dylanem
Hlavní klady Mellow Yellow lze shrnout do realizace tří základních dobrých nápadů, které Žlutý pes měl. Tím prvním je samozřejmě samotný obsah alba. Ačkoli vydavatelské anotace album avizují jako sbírku bluesových standardů, vlastně tomu tak není.

Obecně pod pojmem bluesové standardy rozumíme písničky typu Hoochie Coochie Man, Sweet Home Chicago, Got My Mojo Workin´ či Back Door Man, prostě skladby z minulého století, které patří k základní repertoárově výbavě každého, kdo chce blues hrát nebo v jeho stylu jamovat.

Žádná taková na Mellow Yellow není. Jakkoli by možná nebylo nezajímavé, kdyby se Hejma jako textař pokusil některých zmocnit, je dobře, že stávající "psí" album je spíše albem coververzí.

Nejde zdaleka jen o terminologickou záležitost: desek skutečných bluesových standardů vycházejí každý týden po světě desítky, Žlutý pes ale svou síť roztáhl mnohem šíře.

Uvízly mu v ní tak kromě skladeb z repertoáru skutečných bluesmanů, resp. bluesrockerů (Sonny Terry & Brownie McGhee, Jimmy Reed, Stevie Ray Vaughan, John Nitzinger, Lynyrd Skynyrd), či projektů, které nabídly sice poněkud uhlazené, ale instrumentálně jistě neoddiskutovatelné blues (B. B. King & Eric Clapton, J. J. Cale & Eric Clapton), také dvě písně z posledního Dylanova alba (Some Day Baby, Thunder On The Mountain) a dokonce stylově zcela vybočující a přesto do kontextu "alba pro radost" zapadající countryhit Ghost Riders In The Sky se zažitým českým textem Jiřího Brdečky (Ďáblovo stádo).

Minimum "hejmismů"
Druhý dobrý nápad pochází od Ondřeje Hejmy jako textaře. Svého autorského rukopisu se samozřejmě vzdát nemůže a nemělo by to smysl, tentokrát však omezil "hejmismy", které právě z minulého alba čišely až příliš, a mezi které patří zejména citování sebe sama a místy až příliš laciný slovní humor.

V jeho písních nejsou žádná zásadní sdělení, k žánru bluesového - jak už řečeno - "alba pro radost" ale právě takové patří. A za ne-ambici přeložit Free Bird Lynyrd Skynyrd do češtiny mu patří skoro řád.

No a za třetí: skvělý nápad byl přizvat k nahrávání několik velmi zajímavých hostí, mezi nimiž exceluje mladý kytarista Lukáš Martinek (Janův syn a v zdaleka neposlední řadě také zvukař a "mixér" alba) a z opačného generačního pólu Luboš Andršt.

Své ale odehraje i populární mladý hammondkář Ondřej Pivec a další. I jejich zaangažování svědčí o tom, že Žlutému psu o toto album šlo víc než o leckterá předchozí. Podařilo se.

Žlutý pes: Mellow Yellow
Sony BMG, čas: 63:45
Hodnocení MF DNES: 70 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz