Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žlutou ponorku ošetřili v digitálním doku

  14:27aktualizováno  14:27
Vpravdě legendární beatlesovský film Žlutá ponorka, v němž jsou členové liverpoolské čtyřky ztvárněni jako kreslené postavičky, byl digitálně ošetřen a právě vychází na videokazetách a ve formátu DVD. Spolu s filmem se na trh vrací přepracované album Žlutá ponorka (Yellow Submarine) s patnácti písněmi, ze kterého byly vypuštěny instrumentálky George Martina a jež náhradou za ně obsahuje všechny filmové, jinak známé beatlesovské písničky With A Little Help From My Friends, All You Need Is Love či Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.

Filmová Žlutá ponorka si už odbyla obnovenou premiéru na srpnovém festivalu v Liverpoolu, kde vystoupilo sto osmdesát kapel hrajících písně Beatles. Po seriálu The Beatles Anthology vyklízejícím archivní šuplíky je Žlutá ponorka dalším pokusem, jak ošetřit fenomén The Beatles v digitálním věku a zároveň na něm ještě trochu vydělat.

Žlutá ponorka se od předchozích filmů The Beatles lišila. Perný den, považovaný v beatlesovské filmografii za nejlepší, vystihl muzikantské klukoviny, snímek Help! však trpěl nevyrovnaností mezi komedií a písňovými "klipy" a experiment Magical Mystery Tour už ztrácel místy smysl. Žlutá ponorka z roku 1968, která se podobala jakémusi pohádkově psychedelickému snu, je patrně nejobraznější beatlesovský titul. Režisérovi George Dunningovi výtečně posloužila hravá titulní píseň Yellow Submarine, která se v Británii stala nejžádanější skladbou roku 1966.

Ve filmové Žluté ponorce hrají důležitou roli barvy jako projev odpoutané beatlesovské fantazie o zemi jménem Pepperland. Digitální oživení barev právě tento nejpodstatnější rys Žluté ponorky zvýraznilo. Ostatně píseň Lucy In The Sky With Diamonds prý měla být oslavou nové "barevné" drogy - LSD. Členové The Beatles ani její autor John Lennon to nikdy nepotvrdili, i když přiznali, že s drogami experimentovali; stejně jako celá tehdejší umělecká branže. S obrazností Žluté ponorky se pojí i všeobjímající hymna All You Need Is Love (Všechno, co potřebuješ, je láska), kterou skupina oslavila hippiesovské léto lásky a v níž její autor John Lennon zachytil marné naděje šedesátých let. "Ty pocity byly tak prchavé, čisté, zranitelné a trvaly tak krátce, že se snad ani nemohly stát skutečností," hodnotili to později sami muzikanti.

V srpnu 1967 Beatles ztratili přítele a manažera Briana Epsteina. Mylně se domnívali, že na všechno stačí sami a změní poměry v hudební branži k lepšímu, když založí vlastní vydavatelství Apple, které v březnu 1968 podpořili mohutnou mediální kampaní. Jenže socialismus typu Apple, vydávající fantasmagorické projekty kamarádů i podvodníčků, nefungoval. Dostavilo se i vystřízlivění z transcendentálních Maharishiho meditací, které si kapela vyzkoušela při pobytu v Indii.

A v roce 1968 již Beatles pomalu zvonila hrana. John se zahleděl do japonské avantgardní umělkyně Yoko Ono, Paul se seznámil s Lindou  Eastmanovou. Indivi-duality hudebníků se pak vyhranily na bílém dvojalbu (White Album). Deska Yellow Submarine vydaná v lednu 1969 byla se čtyřmi novými písničkami spíše soundtrackem ke stejnojmennému filmu než regulérním albem. Teprve nyní se z ní stala kompilace beatlesovských hitů spřízněných jménem Žluté ponorky.

Členové skupiny Beatles v roce 1964
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Najdete na iDNES.cz