Zlomvaz spojil kanadské a české herce

Studentský divadelní festival Zlomvaz 2004, jehož jedenáctý ročník včera skončil, lze chápat také jako měřítko stále se zlepšující kulturní spolupráce mezi Kanadou a Českou republikou. Hercům se podařilo za pomoci několika hudebních nástrojů, pohybů těla a hlasu rozehrát divákovu fantazii.

Společné představení studentů Divadelní fakulty AMU a torontské univerzity ve Scarborough nazvané Mýty, které nás spojují je již třetím počinem těchto škol v řadě.

U vzniku celé kulturní výměny, kterou zastřešuje název "Divadlo bez hranic" stojí za českou stranu Jan Schmid a za kanadskou dramaturg a spisovatel Michal Schoneberg.

Základní myšlenkou tohoto pohybově-hudebního projektu je snaha poukázat na neexistenci hranic při vnímání a vytváření mýtů jednotlivých národů a etnik.

V inscenaci nejprve defilují různí mytičtí tvůrci světa: bůh, země a nebe, vejce, drak, nekonečný vesmír, čtyři živly, dokonce i opice.

Poukazují na to, že mýty o stvoření jsou různé a každý z nás má svou představu o tom, jak to tehdy bylo, avšak všechny tyto příběhy mají společný cíl - vytvoření všeobecné harmonie, která je však skrze chaos zničena, a vše končí destrukcí.

Dalšími rozebíranými mýty byly ty současné. Tvůrci v nich poukazují na kult filmových hvězd, sportovců a politiků.

Představení bylo nabité energií, která přecházela z hlediště na jeviště a se stejnou intenzitou se vracela zpět. Jednou ze zvláštností bylo užití češtiny a angličtiny. Ne ve formě otrockých překladů jednotlivých replik, ale ve vzájemném doplňování a podbarvování užitých gest a narážek.