Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlomvaz sází na divadelní road movie i beatboxery

  10:29aktualizováno  10:29
Studenti tří vysokých uměleckých škol už popatnácté spojili síly a vytvořili přehlídku toho nejlepšího, co za poslední rok vytvořili. Divadelní festival Zlomvaz, tentokrát ve znamení rytmu, se koná od 4. do 7. června.

Z inscenace Pravý inspektor Hound | foto: Petr Nesvatba

Svou aktuální tvorbu představí už tradičně studenti Akademie múzických umění v Praze (AMU), Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) a Vysoké školy múzických umení v Bratislavě (VŠMU).

Celkem nabídnou ke zhlédnutí 75 inscenací v prostorách divadla DISK, v Experimentálním prostoru Roxy/NoD, v Divadle v Dlouhé, v Pražské křižovatce a v Řetězové ulici.

Festival zahájí česko-polská divadelní road movie Paměť krajiny - Krajina paměti v režii Petry Tejnorové, ve které účinkují studenti pražské DAMU a wroclawské PWST.

Absolventské ročníky DAMU se představí v inscenacích Titus Andronicus, Ledový hrot/Kaltes Land a Ušima podzimu. Brněnští absolventi uvedou divadelní kusy Pravý inspektor Hounda a Marii Sabínu. Absolventi z Bratislavy přivezou Casablanku a Eldorádo.

Holandská inspirace na festivalu v. česká Spojka
DasArts z AmsterdamuVedle českých a slovenských škol uvede Zlomvaz výjimečného hosta - prestižní amsterdamský institut DasArts, který poskytuje postgraduální vzdělání v oblasti performing arts.

Holandským zástupcům bude věnován čtvrteční večer v DISKu. Program nabídne čtyři krátká představení, prezentaci DasArts a setkání se samotnými umělci.

Z česko-slovenských projektů se divák může těšit na unikátní počin nazvaný Spojka. Studenti DAMU, JAMU a VŠMU během tří týdenních workshopů vytvořili autorskou inscenaci Cyklostezky duše. Její výsledný tvar budou moci diváci zhlédnout jako vyvrcholení festivalu 7. června 2008 v prostorách Pražské křižovatky.

Na vlnách rytmů
Z představení Nervově variabilníRytmus - téma, kterému je letošní ročník festivalu zasvěcen - se v hlavním programu promítne v podobě tanečních a pohybových představení. Studenti pražské HAMU předvedou inscenace Hlas Anne Frank, ROSES, Nervově variabilní či Ztraceni.

V duchu zvoleného tématu se odehrají také tři festivalové workshopy, které budou otevřeny i veřejnosti. Dílna s názvem "Beatbox jako divadelní jazyk" ukáže možnosti využití beatboxu v divadle a odehraje se pod vedením jednoho z nejlepších českých beatboxerů Jaro Cossigy.

Druhý workshop bude zasvěcen africkým tancům, třetí pak obstarají studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří nechají nahlédnout pod pokličku svého loutkového umění.

Vedle divadelních zážitků čekají na návštěvníky Zlomvazu také koncerty. V rámci vedlejšího programu vystoupí skupina Fekete Seretlek studentů a absolventů DAMU, hiphopová kapela Čoko Voko, energická skupina Nightwork nebo iniciátor pravidelné Tančírny Kokty Šalabajzera DJ´S KOBZA.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz