Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlomvaz sází na divadelní road movie i beatboxery

  10:29aktualizováno  10:29
Studenti tří vysokých uměleckých škol už popatnácté spojili síly a vytvořili přehlídku toho nejlepšího, co za poslední rok vytvořili. Divadelní festival Zlomvaz, tentokrát ve znamení rytmu, se koná od 4. do 7. června.

Z inscenace Pravý inspektor Hound | foto: Petr Nesvatba

Svou aktuální tvorbu představí už tradičně studenti Akademie múzických umění v Praze (AMU), Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) a Vysoké školy múzických umení v Bratislavě (VŠMU).

Celkem nabídnou ke zhlédnutí 75 inscenací v prostorách divadla DISK, v Experimentálním prostoru Roxy/NoD, v Divadle v Dlouhé, v Pražské křižovatce a v Řetězové ulici.

Festival zahájí česko-polská divadelní road movie Paměť krajiny - Krajina paměti v režii Petry Tejnorové, ve které účinkují studenti pražské DAMU a wroclawské PWST.

Absolventské ročníky DAMU se představí v inscenacích Titus Andronicus, Ledový hrot/Kaltes Land a Ušima podzimu. Brněnští absolventi uvedou divadelní kusy Pravý inspektor Hounda a Marii Sabínu. Absolventi z Bratislavy přivezou Casablanku a Eldorádo.

Holandská inspirace na festivalu v. česká Spojka
DasArts z AmsterdamuVedle českých a slovenských škol uvede Zlomvaz výjimečného hosta - prestižní amsterdamský institut DasArts, který poskytuje postgraduální vzdělání v oblasti performing arts.

Holandským zástupcům bude věnován čtvrteční večer v DISKu. Program nabídne čtyři krátká představení, prezentaci DasArts a setkání se samotnými umělci.

Z česko-slovenských projektů se divák může těšit na unikátní počin nazvaný Spojka. Studenti DAMU, JAMU a VŠMU během tří týdenních workshopů vytvořili autorskou inscenaci Cyklostezky duše. Její výsledný tvar budou moci diváci zhlédnout jako vyvrcholení festivalu 7. června 2008 v prostorách Pražské křižovatky.

Na vlnách rytmů
Z představení Nervově variabilníRytmus - téma, kterému je letošní ročník festivalu zasvěcen - se v hlavním programu promítne v podobě tanečních a pohybových představení. Studenti pražské HAMU předvedou inscenace Hlas Anne Frank, ROSES, Nervově variabilní či Ztraceni.

V duchu zvoleného tématu se odehrají také tři festivalové workshopy, které budou otevřeny i veřejnosti. Dílna s názvem "Beatbox jako divadelní jazyk" ukáže možnosti využití beatboxu v divadle a odehraje se pod vedením jednoho z nejlepších českých beatboxerů Jaro Cossigy.

Druhý workshop bude zasvěcen africkým tancům, třetí pak obstarají studenti Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří nechají nahlédnout pod pokličku svého loutkového umění.

Vedle divadelních zážitků čekají na návštěvníky Zlomvazu také koncerty. V rámci vedlejšího programu vystoupí skupina Fekete Seretlek studentů a absolventů DAMU, hiphopová kapela Čoko Voko, energická skupina Nightwork nebo iniciátor pravidelné Tančírny Kokty Šalabajzera DJ´S KOBZA.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz